Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum’da Gezilecek Yerler, Bodrum'da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

 

Bodrum koylarıyla gerekse tarihi ve kültürel varlıklarıyla gezilecek pek çok yer sunmaktadır. Bodrum’da gezme mekanları yaz aylarında turistler tarafından çok ilgi görmektedir. Plajlar, sokaklar, tarihi yerler ve festivaller yerli ve yabancı turistlerle dolup taşmaktadır. Bodrum’da ne kadar kalırsanız kalın mutlaka yeni şeyler keşfedeceksinizdir. Bodrum misafirlerine yaş farketmeksizin farklı alternatifler sunuyor. Şimdi Bodrum’da gezilecek yerlerden bahsedelim. Bodrum’da gezilecek yerler arasında eşsiz manzarasıyla Bodrum Kalesi ve Tavşan Adası, güzel sularıyla Bodrum koyları, tarihi zenginliklerle dolu Sualtı Arkeolojik Müzesi, Pedasa Antik Şehri, Myndos Kapısı, Halikarnas Mozolesi, Antik tiyatro bulunmaktadır. Bu yerleri detaylı inceleyelim.

 

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi


Günümüze kadar gelmiş en sağlam kalelerden birisi olan Bodrum Kalesi ilçe merkezindedir. Kalenin üç tarafı denizlerle çevirilidir. İki limanı birbirinden ayırmaktadır. Klasik kale mimarisinden biraz uzaktır. Gezeceğiniz her yerinde bambaşka hislere kapılacaksınız. Kale 15 yüzyılda Rodos Şövalyeleri tarafından inşa edilmiştir. Kale bugün müze olarak faaliyet göstermektedir.

Sualtı Müzesi ise kalenin içinde bulunan ve Bodrum’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Dünyanın sayılı sualtı arkeoloji müzelerindendir. 10 binden fazla eser bulunan müze zengin bir koleksiyona sahiptir. İngiliz kulesi, Doğu Roma batığı, Türk hamamı sergisi, Alman kulesi, dünyanın en eski batığı Uluburun batığı müzenin önemli bölümlerinden bazılarıdır. Giriş ücreti 30 liradır.

 

Halikarnas Mozolesi


Kraliçe Artemisia’nın ölen eşi Karya Kralı Mausolos için inşa ettiği bir anıt mezardır. Yunan mimarisinin kolonlarını ve Mısır mimarisinin piramidini birleştirip oluşturduğu devasa boyuttaki mezarla dünyanın yedi harikasından biri sayılmaktadır. Giriş ücreti 10 liradır. Bodrum limanına oldukça yakındır.

 

 

Antik Tiyatro


Tarih severler için Bodrumda görülmesi gereken yerlerden biridir. Antik Tiyatro Halikarnassos kentinin kuzeyinde kurulmuş bir yapıdır. Bodrum’un merkezinde ve Göktepe dağının eteklerinde bulunur. Buraya giderek tarihi atmosferi mutlaka yaşamalısınız.

 

Myndos Kapısı


M.Ö 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Halikarnassos şehrinin giriş kapısı olarak tasarlanmıştır. Bölge tarihi açısından oldukça önemlidir. Yöresel adı Diktiri’dir. Kapı sekizer metrelik kuleler arasına inşa edilmiştir. Büyük İskender’in lanetlediği kapı olarak geçmektedir. Mozaik, kuş, üzüm gibi birçok süsleme içerir. Roma dönemine ait mezarları görmek mümkündür. Gümbet yakınlarında bulunmaktadır. Bodrum’da gezilecek yerlerden biridir. Merkezden dolmuşla ulaşabilirsiniz. Bu tarihi güzellikleri yerinde görmek için sayfamızdan en uygun Bodrum uçak bileti satın alabilirsiniz.

 

Tavşan Adası


Gümüşlük kıyısının hemen yanında bulunan Tavşan Adası'na kıyıdan kumlar üzerinden yürüyerek gidilebilmektedir. Denizin içinden yürüyerek Gümüşlük’ün iki güzel sahilini birbirinden ayıran Tavşan Adasına gitmek, tarihi ayaklarınızın altında hissetmek eşsiz bir deneyimdir. Tavşan Adasına ulaşmak için tek yapmanız gereken paçalarınızı sıvayıp denizin içinden yürümektir. Su diz boyunu geçmiyor. Yürürken insanın içinden kendini masmavi, berrak sulara bırakıp tarihi kalıntıların üzerinde serinlemek geçmektedir. Tavşan Adasının tepesinde ise size muhteşem bir manzara beklemektedir. Gümüşlük ve sanki denizin üzerine özenle serpiştirilmiş gibi duran irili ufaklı adalar. Buradan günbatımı izlemek güzel bir aktivite olacaktır.

 

Pedasa Antik Kenti


Bodrum'da günümüze dek en iyi şekilde korunmuş antik kentlerden Pedasa, Konacık beldesine oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Bölge halkı tarafından Gökçeler olarak anılan antik kent bölgesi, Athena Tapınağı, kale, sur duvarları ve kubbeli mezarlar gibi tarihi yapılardan kalıntılar içermektedir. Bodrum'un merkezine yaklaşık 4 km gibi oldukça yakın bir mesafede bulunan Pedasa Antik Kenti, tarih tutkunlarıyla doğa yürüyüşü, trekking gibi aktiviteler için çok elverişlidir. Her yıl pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Antik kent, Bodrum'un kıyılarından uzak, iç kısımlardaki tarihi ve doğal atmosferi nedeniyle kültür turizmi için olduğu kadar doğa sporları için de tercih edilmektedir. Görmenizi tavsiye ederiz. Bodrum uçak bileti adresimizden Bodrum uçak bileti alarak bu güzellikleri yerinde keşfedin.


Yazımızda genel olarak Bodrum’da gezilecek yerlerden bahsetmeye çalıştık. Bodrum’daki tarihi kalıntılar, doğal güzellikler, muhteşem koylar sizi eşsiz bir tatile davet ediyor. Yukarda saydıklarımızdan çok daha fazlası Bodrum’da keşfetmenizi bekliyor. Bu tarihi ve doğal güzellikleri, çok daha fazlasını yerinde görmenizi ve gezmenizi tavsiye ederiz. Bodrum’da gezilecek yerler sayesinde eşsiz bir tatil yaşayacaksınız. Unutulmaz Bodrum tatili için yola koyulma vakti.

İyi tatiller!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Bodrum Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder