Bodrum Şehir Rehberi

Bodrum Şehir Rehberi

 

Ege Bölgesi’nde yer alan Muğla ilimizin 13 ilçesinden biri Bodrumdur. Muğla şehir merkezine 115 km uzaklıkta olan Bodrumun kıyı uzunluğu ise 174 kmdir. Tarihteki adı Halikarnassos’tur. Bodrum denildiğinde çoğumuzun gözünde beyaz kireç kaplı taş evler, çivit mavisi kapı ve pencereler, koylar ve huzurlu insanlar canlanır. Bodrum yılın neredeyse 6 ayı boyunca yazı yaşatır konuklarına. Güzelliğine nice şiirler yazılmış olan Bodrum Türkiye’nin en güzel tatil yerlerinin başında gelir. Üstelik sadece yerli turistler için değil yabancı turistler için de en çok tercih edilen yerlerden biridir. Bodrum 4 mevsim huzurlu bir yerdir. Çoğu insan hayatın yoğunluğundan kaçış yeri olarak görür. Bodrum İstediğinizde içinize kapanıp istediğinizde kalabalığa karışabileceğiniz bir yapıya sahiptir. Bu sebepten her yıl pek çok kişi Bodrumu tercih etmektedir.

 

 

Bodrum’un yerlisi haricinde her yıl belli bir süre Bodrum’da kalan insan sayısı da çok fazladır. 2016 verilerine göre 160 binlik nüfusuyla Muğla’nın en kalabalık ilçesidir. Yaz aylarında bu sayı 1,5 milyona yaklaşmaktadır. Bodrum bir tatil yöresinden beklenen tüm unsurları bünyesinde toplamış, yaz-kış yaşanabilecek önemli bir turizm merkezidir. Dünyanın dört bir yanından gelen zengin yatçılardan, kısıtlı bütçesiyle pansiyonda uzun bir yaz tatili geçirebilen gelir gruplarına kadar her kesimin beklentisini karşılamaktadır.  Bodrum Türkiye’nin ziyaretçi potansiyeli en yüksek tatil beldelerinden birisidir. Yukarda bahsettiğimiz gibi genelde yaz aylarında nüfus ciddi şekilde artar ancak Bodrum sadece yazın ziyaret edilecek bir yer değildir. Bahar aylarında da pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Siz de hemen şimdi en uygun uçak biletini Bodrum uçak bileti sayfamızdan alın Bodrum’un tadını çıkarın.

 

 

Coğrafi özelliklerinden bahsedecek olursak yaşamaya en elverişli yerlerdendir. İlçenin kıyı şeridinde doğrudan denize açılan, iç kesimlerde de küçük havzalar oluşturan çöküntü alanları ve buralara bağlı vadiler vardır.  İlçe kıyıları güneyde oldukça düzgün olup, güneybatı, batı ve kuzeyde girintili, çıkıntılı bir görünüm alır. İlçe sınırları içerisinde Çakal Adası, Karaada olmak üzere birçok irili ufaklı ada bulunmaktadır. Bodrum bitki örtüsü olarak çok belirgin şekilde ikiye ayrılmıştır. Bodrum-Milas karayolunun batısında yer alan kısımda bitki örtüsü yer yer çalılık ve fundalıklar ile dikenli otlarla kaplıdır. Karayolunun doğusunda yer alan kısımda ise iğne yapraklı kızılçam, meşe, palamut, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçları bulunmaktadır. Bodrum’un %61’i ormanlarla kaplıdır. İklim olarak Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir özelliğe sahiptir. Yarımada olduğundan dolayı mikro klima alan özelliği gösterir. Kış aylarında nem oranı oldukça düşüktür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise oldukça ılık ve yağışlıdır. Bodrum ekonomisi turizm, ticaret, balıkçılık, el sanatları, bitkisel üretime ve ormancılığa dayalıdır. Ekime elverişli alan yetersizliğinden dolayı bitkisel üretim hacmi düşüktür. Bununla birlikte tütün, zeytin üretimi önemlidir. Sebzeciliğin yanında seracılık da yapılmaktadır. Meyvecilik, özellikle mandalina üretimi ile gelişmiştir. Son yıllardaki çalışmalar sonucu tavukçuluk halkın önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Geleneksel süngercilik ve balıkçılık eski önemini yitirmeye başlamıştır. Halı ve kilim dokumacılığı ise Karaova'ya bağlı köylerde yapılmaktadır. Ancak ekonomisinde en başta turizm ve ona bağlı işler gelmektedir. Sadece turizmiyle değil tarihiyle de önemli bir yere sahip olan Bodrum Akdeniz ve Ege’nin birleştiği noktada olduğundan dolayı pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır.

 

 

İlçede pek çok müze ve tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Bodrum’a her yıl gelen yüzbinlerce turist kumsalın, denizin ve güneşin tadını çıkarmakla kalmayıp ilçenin tarihi dokusunda eşsiz bir gezintiye de çıkmaktadırlar. Doğal güzellikleriyle, tarihi yapılarıyla, dar sokaklarıyla, coğrafisiyle ve muhteşem koylarıyla Bodrum sizi bekliyor. Bodrum gezi rehberi sayfamızda sizlere Bodrum hakkında tüm genel bilgileri vermeye çalıştık. Hemen www.ucakbileti.com’dan Bodrum uçak bileti alın eşsiz bir tatilin tadını çıkarın. Şimdiden iyi tatiller.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Bodrum Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder