Bergen’de Gezilecek Yerler

Bergen’de Gezilecek Yerler

Bergen konum itibariyle çok büyük bir şehir olmamakla birlikte gezilecek yerleri de hâliyle bir o kadar az. Doğal güzellikleri ile başlı başına bir şaheser olan Bergen kasabası; renkli ve küçük evleri, eşsiz güzellikte fiyortları ve yıllar öncesinden kalma kaleleri ve yeşil – mavi doğasıyla misafirlerini kendine hayran bırakıyor.

 

Bergen Fiyortları

 

Öncelikle fiyort coğrafi bir terim olmakla birlikte anlamı; dev buzul koyaklarının alt kısımlarının deniz altında kalmasıyla oluşan körfezlerdir.  Bu körfezlere deniz yolu veya yaya olarak ulaşabilir ve eşsiz deniz manzarasını seyre çıkabilirsiniz.

UNESCO tarafından koruma altına alınmış en ünlü fiyort; Nærøyfjord  fiyortudur. Bu fiyorta, yine ünlü bir demiryolu hattı olan Flåm ile 12 mil kadar yolculuk ederek ulaşabilir, eski zaman Norveç’ine şöyle bir gezinti yapabilirsiniz. Bu tren yolculuğu, dağların arasından geçerek yeşil ve maviyi buluşturarak size görsel bir şölen vaad ediyor.

Her ne kadar dağlarla çevrili bir yer olsa da Bergen’de yürüyüş de oldukça keyifli bir aktivite. Yürüyüşleriniz için özel olarak belirlenmiş parkurda, Bergen doğası ile huzuru garantilemek mümkün.

 

Bryggen Limanı

 

Yine UNESCO korumasında olan bir başka yer ise Bryggen Limanı. Burayı önemli kılan ise Bergen’in en eski ahşap binalarının bulunduğu yer olması. 11. Yüzyıldan beri deniz taşımacılığı için liman görevi gören bu yer, çeşitli zamanlarda çıkan yangınlarla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış olsa da, restorasyon ve eskiye bağlı kalınan mimari ise ile yeniden yapılmış ve bugünkü görünümünü almıştır.

 

Gamlehaugen

 

Gamlehaugen, sadece kralın emrinde olan ve kralın ailesiyle yaşadığı yer olarak geçiyor. Her ne kadar Norveç demokratik olarak yönetiliyor olsa da krallık makamı simgesel olarak hâlâ mevcuttur.

Bergen’in biraz dışında yer alan Gamlehaugen, ortaçağ mimarisinden oldukça etkilenen mimar Jens Zetlitz Monrad tarafından tasarlanmıştır. Roma - Barok, Rokoko, Neo - Barok tarzları ile dikkat çeken kale görünümlü ev, kış bahçesine, İngiliz peyzajına, kütüphaneye ve müzik odasına sahiptir.

Bu görkemli yapıyı muhakkak görmelisiniz.

 

Edvard Grieg Müzesi

 

Ünlü bir kompozitör olan Edvard Grieg ve eşi vefatlarına kadar yaşadıkları evleri daha sonra müze haline getirilmiştir. Nordasvannet’te bulunan etrafı yeşilliklerle bezeli evin yanı sıra arazide, sergi alanı, konser salonu ve gölün kıyısında Edvard Grieg’in çalışma zamanlarında kullandığı kulübe de bulunmakta. Hareketli sezonda müze, 09:00 – 18:00 arası hizmet verirken, Ekim – Nisan ayları arası 10:00 – 16:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

 

Bergen’de diğer görülecek yerler ise şu şekilde

● Floyen Tepesi

● Bergen Müzesi

● Bergen Evleri

● Bergen Akvaryumu

● Flam Treni

● Fantoft Kütük Kilisesi

● Balık Çarşısı

Bu güzeller güzeli ve minik Bergen kasabası ziyaretleriniz için, uygun Bergen uçak bileti için sitemizi ziyaret ederek avantajlı fırsatlarımızdan yararlanabilirsiniz.

İyi tatiller dileriz !

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Bergen Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder