Batum'da Ne Yenir?

Batum'da Ne Yenir?

Batum Gürcistan’ a bağlı bir şehir olup doğal güzellikleri, birbirinden güzel alışveriş durakları ile meşhur olduğu kadar, bu şehrinde birbirinden güzel yemekler de mevcuttur. Bu yemekler içerisinde herkesin zevkine uygun ve damak zevkini canlandıracak nitelikte ve enfes yemekler mevcuttur. Şimdi sizlerle birlikte bu mükemmel yemeklerin nasıl yapıldığını ve yemekler hakkında birkaç tane de bilgi verelim. Bunun yanı sıra içecekler hakkında da sizleri aydınlatalım.

Natakhtari, şehre ait olan oldukça farklı bir içecek türüdür. Bu içecek yerli limonlar kullanılarak yapılmaktadır. Farkı ise bu içeceğin içine tarhun otunun da konulmasıdır. Tarhun otu yöreye has bir lezzet. Bu içeceğin rengi oldukça yemyeşil.Tadını anlatmak da biraz zor. Çünkü ülkemizde tarhun otu diye bilinen bir ot yok. Durum böyle olunca da tadını hiçbir şeye benzetemiyoruz. Bu ot nane yaprağını andırıyor fakat ot naneye göre daha ince ve uzun. Tarhun otu Fransızların vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. Bu ot iştah açıcı olarak bilindiği gibi vücutta meydana gelen zararlı suyun da atılmasına oldukça fayda sağlamakta. Ayrıca bu otun bilinen ilginç bir özelliği ise hıçkırığı kesmesi. Şehirde yapılan bu meşrubata benzer bir içecek daha mevcut. Bunun adı ise Lemonade. Bu içecek ise renksiz. Aynı suyu andıran nitelikte bir renge sahip. Tadını portakallı gazlı içeceğe benzetebiliriz. Ekşimsi bir tada sahip olması bu içeceğe ferahlatıcı özelliği katmakta. Sıcak günlerde bu enfes içecek ile serinlemek mümkün. Bu içecek bize göre daha uygun. Tarhunlu içecek pek fazla damak zevkimize hitap etmiyor.

 

 

Gürcistan’a has bir diğer ün salmış yemek ise Harço çorbası. Yöreye has milli çorba denilebilir ve her yerde de menüde ismini görmeniz mümkün.  Bu çorba ise bizim ülkemizde yapılan pirinçli ya da şehriyeli çorbaya benziyor. O çorbalardan farkı ise çorba içerisinde kuşbaşı et var. Çorbanın üstünde ise yine maydonaza benzeyen farklı otlar konuyor. Bu ot ise kişniş otu.  Bu otu da ülke olarak biz pek kullanmayız ama Batum’da bu ot oldukça meşhur.  Otun her ne kadar görüntüsü maydanoza benzese de tadı maydanozdan bambaşkadır. Çok yağlı olmayan bu çorbanın lezzeti ise oldukça güzel. Çorba oldukça leziz ve çok sayıda kişinin de damak zevkine fazlasıyla uymakta.

Bir diğer şehre has lezzet ise Salguni peyniridir. Bu peynir Batum şehrinde oldukça tüketilmekte ve epey ün salmış bir peynirdir. Hatta bu peynire Gürcülülerin gurur kaynağı olarak da tanıtmamız mümkün. Bu peynir ülkemizde yapılmakta olan köy peynirini anımsatıyor. Peynirde fazla tuz olmaması bu peynirin daha leziz olmasını sağlamış. Bu enfes peynirin yanında yöreye has Gürcü içkilerinden içerseniz iki lezzetin buluşması ile ortaya daha da hoş bir tat çıkar. Bu peyniri şehirde yapmış olduğunuz kahvaltıda enfes ekmekler ile birlikte tüketmenizi öneririz.

 

 

Haçapuri ise Batum şehrine ait diğer bir lezzettir. Bu yemeği Gürcistan’ın her şehrinde yemeniz mümkündür. Ama her yerde bu yemeğin farklı yapılışlarını yemeniz mümkün. Şehirden şehire yapılışı farklılık göstermekte. Biz size bölgeye göre değişen bu yemeğin, bir çeşidinden bahsedelim.

Mengrellan adıyla anılan hapaçuri’nin hem içinde hem de ortasında peynir yer almakta. Bu yemeğin kendine has özelliği ise üst kısımda kalan peynirlerin oldukça güzel bir şekilde kızarması. Orta kısımda kalan peynirlerin ise yumuşacık ve enfes bir tat ile size sunulmasıdır. Bu ağzınızın tadına uygun nitelikte hazırlanan peynirli hamuru denemenizi öneririz. Şehre ait en güzel yenilecek şeyler arasında ilk sıralarda yerini alıyor.  Bu yapılırken ise hamur öncelikle açılır sonrasında ise kapatılan hamur tekrar tekrar açılırmış. Oldukça zahmetle yapılan bu hamur içerisine konulan peynir ile bambaşka bir güzelliğe kavuşarak servisi sağlanıyormuş. Bu herkesin ağız tadına uyacak nitelikte ve oldukça mükemmel.  Yemeden şehirden dönüş yapmamanızı öneririz.

 

 

Şehre ait ve oldukça sevilerek yenilen bir diğer yemek ise Hınkaldır. Bu yemek bizim mantımızı andırır. Ama tabi farklılıkları var. Bizim mantıya nazaran bu oldukça büyük olarak hazırlanmakta.Yuvarlak bir biçimde açılan hamurun içerisine kıyma konularak bohça gibi katlanarak hazırlanmakta. Kısa süre sıcak suyun içerisinde haşlanan hınkal  sonrasında hemen servise sunuluyor. Bu yemeğin en önemli özelliği ise yerkenki durum. Bir tane hınkalın içerisinde en az 2 kaşık et suyu bulunuyor. Yerken kesinlikle bıçak kullanılmamasını öneririz. Hınkalı birleşim noktasından çevirip ter olarak tutmak gerekiyor. Sonrasında ise bir ısırık ile hınkal ağza atılıyor. Bu aşamada ağza gelen et suyuna dikkat etmek lazım. Dökülmesine izin vermeden mideye indirmek gerekiyor. Hamur bizim mantılara göre daha diri ve çiğ olarak bırakılmış. Ama lezzeti oldukça mükemmel. Özellikle et suyu ve kıymalı soğan harcı muhteşem olarak hazırlanmış.

Batum’da tüm bunları uygun fiyatlarla yemek isterseniz Shermoikhede Restoran'ı tercih edebilirsiniz. Fiyatlar oldukça uygun. 25- 30 lira gibi uygun fiyatlarla enfes yemekler ile karnınızı doyurmanız mümkündür. Batum şehrinde genel olarak yemek fiyatlarının oldukça uygun olduğunu belirtmemizde fayda var.

 

 

Şehrin tüm içkileri ünlüdür. Fakat şaraplar ilk sıralarda yer alır. Kesinlikle farklı şekillerde hazırlanan şarapların tadına bakmanızı öneririz. Şaraplar Hvanckara ve Kindzmarauli gibi üzümler ile yapılmakta. Şarapların yanında Gürcüler’e özel cevizli patlıcanı denemenizi öneririz. Oldukça leziz ve şarabın yanında vazgeçilmez mezeler arasında yerini alıyor. İçerisindeki cevizler ise patlıcanlara renk katıyor ve tadını güzelleştiriyor. Denenmesi gereken tatlar arasında yerini alıyorlar.

Bu güzel şehri ziyaret etmek istiyorsanız, Batum uçak bileti satın almak için vakit kaybetmeyin. Hemen erken rezervasyon imkanlarından yararlanarak biletinizi satın alın. Sonrasında ise harika bir tatile çıkmak için programınızı hazırlayın. Şehrin denizinden kumundan harika bir şekilde yararlanın. Gece hayatının keyfini çıkarın. Batum şehrine ait yöresel yemeklerin de kesinlikle tadına bakın ve bu mükemmellikleri kaçırmayın. Vizesiz yurt dışına çıkma keyfini bu seyahat ile yakalamış olun. Yemekleri, gece hayatı ve tüm güzellikleri ile bu ışıl ışıl şehir sizleri bekliyor.

İyi tatiller!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Gürcistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Batum Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder