Batum Şehir Rehberi

Batum Şehir Rehberi

Batum şehri Gürcistan'a bağlı olup, vizesiz seyahat yapabileceğiniz yerler arasında yerini alır. Batum şehri Ortaçağa kadar Gürcü kral ve prenslikleri ile yönetimde yer almıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise Osmanlılar tarafından burası fethedilmiştir. 1.Dünya savaşı sonrasında ise şehir önce İngilizlere sonra ise Gürcistan'a bırakılmıştır. O zamandan bu yana da Gürcistan'ın şehri olarak kalmaya devam etmiştir. Batum şehrinin nüfus yoğunluğunu Gürcüler oluşturmaktadır.  Kalan kısmını ise Ermeniler, Ruslar, Abhazlar, Ukraynalılar, Rumlar, Azeriler, Osetler ve Lazlar oluşturmaktadır.

Şehir subtropikal bir iklim etkisi altındadır. Bu iklim ılıman bir özelliğe sahiptir. Genellikle şehre her ay yağmur yağabilmektedir. Şehir yaz aylarında oldukça sıcaktır ve bu zamanlar deniz tatiline oldukça uygundur. Ayrıca şehir bu zamanlarda oldukça kalabalık olmaktadır. Sonbahar aylarında ise şehir daha sakindir ve sakinlik sevenler için bu mevsim daha idealdir.

 

 

Bu şehirde çok sayıda dikkat çekici özellik yer almaktadır. Herkesin bildiği üzere gece hayatı burada önemli bir yer teşkil eder ve şehrin turist çekme yönü burasıdır. Oldukça hareketli bir gece hayatı yaşanmaktadır şehirde. Özellikle kumarın yasal olması ile birlikte burada kumarhanelere ilgi oldukça artmaktadır. Şehrin her yerinde casino ve kumarhaneleri görmeniz mümkündür. Ayrıca çok sayıda bar da burada yerini alır. Batum şehrinde sigara, içki ve benzini uygun fiyatlar ile almanız mümkündür. Ayrıca elektronik eşyalar da çok sayıda turist tarafından buradan satın alınmaktadır. Şehir bu özellikleri ile dikkat çekmektedir.

Şehrin kendine has oldukça güzel yemekleri bulunmaktadır. Mantıya benzer Hınkal, hem turistler hem de yerliler tarafından da beğenilerek tüketilmektedir. Bu mantıya göre biraz daha büyük ve farklı şekilde bükülerek hazırlanır. Önemli olan bu yemeği yerken dikkat etmektir. Çünkü her parçanın içerisinde iki yemek kaşığı kadar et suyu dökülür. Yerken et suyunu dökmeden yemek oldukça önemlidir.  Bir diğer şehre özel yemek ise Harço'dur. Bunu da şehrin milli çorbası olarak adlandırabiliriz. Kuşbaşı et ile hazırlanır ve kişniş otu ile çorbaya lezzet katılır. Bu çorbayı kesinlikle denemenizi öneririz. Sulguni peyniri de şehrin meşhurları arasında yerini alır. Bu peynirin yanında genellikle Gürcü şarabı tüketilmektedir. Şehre geldiğinizde kesinlikle bu tatları denemenizi öneririz. Gürcü yemekleri oldukça harikadır. Ayrıca harika meyvelerden yapılan kokteyleri de kesinlikle burada tadına bakmanızı öneririz.

 

 

Burası önemli bir liman kenti olduğu gibi ayrıca tatil merkezi olarak da dikkat çekmektedir. Şehir tropik bitki ve botanik bahçeleri ile doğallığından; Osmanlı'dan kalan Orta Cami, Acara Devlet müzesi gibi yerleri ile de tarihi olarak adından söz ettirmektedir. Bir de Karadeniz kıyısında yer almakta olan Devlet parkı , sirk ve akvaryum harika yerler arasında yerini alır.

Batum şehir rehberi bilgilerinin sonuna gelirken, Gürcistan Batum’u her açıdan harika bir güzelliğe sahiptir. Vizesiz olarak istediğiniz zaman gidebileceğiniz bir yer olması sebebiyle, seyahatiniz gerçekleştirmek için Batum uçak biletiucakbileti.com'da sizleri bekliyor!

 

Şehirle ilgili genel bilgiler

Ülke : Gürcistan

Nüfus : 180.000

Resmi dil : Gürcüce

Para birimi : Lari

İklim : Subtropikal ılıman iklim

Saat farkı : Türkiye'ye göre, 1 saat ileridedir.

Telefon kodu : 995

Ortalama kaç günde gezilir? : 3 günde

Sırakadaki Şehir Rehberi

Batum Alt Başlıklar

Diğer Gürcistan Kalkışlı Uçuşlar

X
Batum Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder