Barselona Şehir Rehberi

Barselona Şehir Rehberi

Barselona, İspanya'nın Madrid'le beraber en önemli şehirlerinden biridir. İspanya sınırları içinde yer alan Katalonya Bölgesi'nde yer alır ve Barcelona, İspanya'nın en büyük ikinci şehridir. İspanya'nın kuzeyinde, Fransa'yla olan sınırın güneyinde yer almaktadır. Ülkenin en büyük limanı ve en önemli ticaret merkezidir. Başta Gaudi eserleri olmak üzere kendine has bir mimarisi vardır ve özellikle 18. yüzyıldan kalma eserleriyle kendine hayran bırakan Barselona, aynı zamanda Avrupa Birliği'nin en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Barselona seyahat listenizdeyse, Barselona şehir rehberi imdadınıza koşacaktır. 

  

1. Konuşulan Dil ve Nüfus

İspanya'nın en önemli şehirlerinden Barselona'da, yaklaşık 3.3 milyon kişi yaşamaktadır ve bu özelliğiyle Avrupa'nın en büyük altıncı kentidir. 1950'den sonra kırsal bölgelerden gelen yoğun göçle nüfusu artmıştır ve günümüzde nüfus artış hızı sıfıra yakındır. Barselona'da yaşayan insanların % 70'e yakını bu kentte doğmuştur. Barcelona, içinde bulunduğu Katalonya bölgesinin resmi dili olan Katalanca'yı kullanır. Aynı zamanda İspanyolca da resmi dildir. Hemen herkes iki dili de kullanmaktadır.

  

2. Para Birimi

Avrupa Birliği'nin ortak para birimi olan ve Euro Bölgesi adı verilen tüm ülkelerde kullanılan Euro, İspanya'nın tamamında olduğu gibi Barselona'da da resmi para birimidir. Bölgede dokumacılık ve makina sanayi önemli geçim kaynaklarındandır. İspanya'nın Avrupa Birliği'ne üye olmasından sonra dokumacılık büyük bir hızla gelişmiş ve modern dokumacılık alanında çok önemli sanayi tesisleri geliştirilmiştir. Bir liman kenti olan Barcelona için, deniz yolu taşımacılığı da ekonomide çok önemlidir. Barselona Limanı dünyanın en önemli ticaret limanlarından biridir.

 


 

 

3. Hava Durumu

İber Yarımadası'nda yer alan bir şehir olan Barselona, kısmen eğimli bir arazi üzerinde yer almaktadır. Coğrafi ve fiziki özellikleri neticesinde tipik Akdeniz iklimi özellikleri görülen şehirde genel olarak iklim yumuşaktır. Yaz ayları nemli ve sıcak, kışlar ise yaz mevsimine göre serin ve yağışlıdır. Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 16 derecedir. En soğuk dönem Aralık-Ocak ve Şubat ayları, en sıcak dönem ise Temmuz ve Ağustos'tur. Sıcak ve ılıman bir iklimin hüküm sürdüğü Barselona, Akdeniz iklimi görülen tüm şehirlerde olduğu gibi kışın yaza göre daha fazla yağış almaktadır. Barcelona şehrinde yılda ortalama 610 mm yağış görülür.

  

4. Yönetim Biçimi
İspanya'nın kuzey doğu bölgesinde bulunan Barselona, Katalonya Bölgesi'nde aynı isimli özerk yönetiminin başkentidir. İç işlerinde bağımsız ve özerk olarak yönetilen Katalonya, dış işlerinde ise İspanya'ya bağlıdır. Bu yönüyle başkenti Barselona olan Katalonya, İspanya'nın iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde ülkeye bağlı bir eyaleti gibi düşünülebilir.
 

5. Ulaşım

Barselona, oldukça köklü bir şehir olması sebebiyle şehir içi ulaşım ağları bir hayli gelişmiş durumdadır. Ayrıca İspanya içi diğer şehirlere ulaşımı ve diğer Avrupa şehirlerine ulaşımı da oldukça kolaydır. Barselona'da şehir içi ulaşımda hemen her yolu kullanabilirsiniz. Toplu taşıma kartları genellikle tüm araçlarda geçerlidir. Barselona’da şehir içi ulaşım birçok farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. Hemen her yöntem birbiriyle uydu noktalarda bağlantıdadır. Ulaşımla alakalı haritalar ve rehberler konakladığınız yerde ya da şehrin herhangi bir yerinde bulabileceğiniz turist bilgi ve danışma bürolarında kolayca ulaşabileceğiniz bir durumdadır. Avrupa’nın en çok turistik alan kentlerinden biri olan Barselona’da şehir içi ulaşım olduğu kadar diğer şehirlere ulaşım da oldukça rahattır. Şehir içi önemli noktaların bir çoğu birbirine yakın olduğundan zaten çok da toplu taşıma ihtiyacı hissetmeyeceğiniz Barselona'dan diğer şehirlere gitmek isterseniz de otobüs ve tren başta olmak üzere birçok yöntemi tercih edebilirsiniz. Ayrıca Barselona oldukça gelişmiş ve kent geneline yayılmış bir metro sistemine da sahiptir. Farklı şehirden Barcelona'ya gelecekler için de uygun uçak biletleri her dönemde mevcut. Bu dönemlerden haberdar olabilmek için ucakbileti.com'da her dönemde ekonomik olarak bulabileceğiniz Barselona uçak bileti sizleri bekliyor. Belirtmekte fayda var Barselona Havalimanı'ndan şehre ulaşım da oldukça kolay. İyi tatiller dileriz!

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer İspanya Kalkışlı Uçuşlar

X
Barselona Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder