Bari'de Neler Yapılır?

Bari'de Neler Yapılır?

Bari şehri, İtalya’nın Avrupa birliği üyeliği göz önünde bulundurulduğunda ülkemizden kolay ziyaret edilebilen bir bölge değildir. Avrupa birliği vize koşulları, Türk vatandaşları için zorlayıcı olabilmektedir. Fakat vize sorununu çözebilirseniz Bari uçak bileti, ihtiyacınız olan tek şey olarak karşınıza çıkacaktır. 

%98 İtalyanlardan oluşan şehir son derece kibar ve genel itibari ile İngilizce bilen insanların yaşadığı bir alandır. Bu yönü ile bakıldığında hem ziyaret edeceğiniz alanlarda hem de şehir içinde günlük yaşantınızda oldukça kolay iletişim kurmanız mümkün olacaktır. Bari'de turistler ve turizmle ilgili noktaların her biri çok değerli görüldüğü için şehirde saat kaç olursa olsun hiçbir güvenlik endişesi taşımaksızın dolaşmanız mümkün olmaktadır. Bu güvenli ortam polis ekiplerinin kontrolleri ile değil Bari şehrinin sunmuş olduğu yüksek eğitim koşullarına sahip yerel halkın özverisi ve dikkati ile oluştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Turistik mekanlarda ya da caddelerde kesinlikle birbirine yüksek sesle konuşan ya da kavga eden insanları görmek olası değildir. Genelde bu tip sorunlara aşırı alkollü turistlerin yol açtığı, kayıtlar ile sabitlenmiş istatistiki verilerdir.

Bari şehrine gidecekseniz uğramanız gereken çok önemli duraklar bulunmaktadır. Bari'de gezilecek yerlerin başında Bari katedrali ya da orijinal ismi ile Catedrale San Sabino Bari gelmektedir. Katedral, en eski ibadet alanlarından olmakla beraber günümüzde de varlığını dimdik sürdüren yapılardan biri konumundadır. 12 Yüzyıl ve 13 yüzyıl tarihleri arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Kayıtlar 12 yüzyıla kadar dayanmaktadır. Tam olarak bilinmemekte olup iki kez 12 yüzyılda 1 kez de 15 yüzyılda büyük restorasyon geçirdiği düşünülmektedir. Hizmet verdiği dönem ve sonrasında din görevlilerinin yetişmesini de sağlayan bu katedral günümüzde tamamen müze olarak kullanılmakta ve büyük bir turist ilgisi çekmektedir. Bari şehir merkezinden yürüme mesafesi ile 15 dakikalık bir uzaklığa sahiptir. Gün içinde öğlen arası ve temizlik saati olarak kullanılan 3 saati saymazsak sabah 08:00’da başladığı ziyaret saatini akşam 20:00’a kadar devam ettirmektedir. Saat 13:00 ile 16:00 arasında temizlik saati olarak ayrılmaktadır. Katedral İtalyan halkı için büyük önem taşımaktadır. Resmi olarak ibadete kapalı bir alan olsa da halk Pazar günleri katedral içinde ayin düzenlemekte ve turistlerde dilerseler bu ayinlere katılabilmektedir.

 

 

Gerek mimarisi gerek kapasitesi ile Kolezyum benzeri yapısı olan ve Bari şehrinin ilginç ziyaret noktalarından biri olmayı başaran As Bari futbol kulübünün stadyumu, Bari şehri içinde en çok ziyaretçi alan noktalardan biridir. San Nicola Stadyumu 59.000 kişilik kapasitesi ile içinde bir de katedral bulundurmaktadır. Stadyumun ilginç olmasının sebebi zaman zaman bu stadyum içindeki katedralde büyük ayinler düzenlenmekte olmasıdır. 1990 yılında yapılan ve Dünya kupasının oynandığı stadlardan biri olma özelliğini de taşıyan stadyum içerisinde, dünya kupası sürecinde sahada futbol oynamış oyuncuların resimleri ve imzaları bulunan bir bölüm de vardır. Ayrıca yıkılan Çekoslavakya, son resmi maçını bu stadyumda oynamıştır. 1991 yılında oynanan Avrupa şampiyon kulüpler kupası final maçı da burada oynanmıştır. Fransa’nın Marsilya takımı ile Yugoslavya’nın Kızıl Yıldız takımı ile oynanan ve kupayı Kızıl Yıldız'ın aldığı müsabakaya ait pek çok fotoğraf ve farklı görsellerde stad içerisinde turistlerin beğenisine sunulmaktadır.

 

 

Castello Normanno-Svevo, Bari şehrinin önemli yapılarından olan ve tarihi, antik Roma imparatorluğu dönemlerine kadar erişen bir kaledir. Bir kale ve merkezi küçük bir şehir görünümünde olan bu yapının tam olarak sur bölümlerinin orta çağda yapıldığı düşünülmektedir. 1156 yılında dönemin kralı Norman Roger tarafından yapılan surlar ile birlikte iç bölüme bir de ibadet amacı ile katedral yapılmıştır. 1233’de tamamen yıkılmış ve imparator olarak tahtta bulunan Frederick tarafından en baştan aslına uygun biçimde inşa edilmiştir. Son inşa restorasyon olmakla beraber yapı, orijinal görünümünü muhafaza etmektedir. Bu bölge ve kale, İtalyan tarihi üzerinde en sık el değiştiren bölge olarak tarihe geçmiştir. Roma imparatorluğu, Germen imparatorluğu, Osmanlı imparatorluğu ve Polonya bir dönem bu bölgeyi ve Castello Normanno-Svevo kalesini elinde bulundurmuştur. Kale kuşatılması ve zapt edilmesi oldukça güç tuzaklar ile korunmaktadır. Zira bugün dahi kalenin etrafını saran hendekler sayesinde içeriye giriş hiç de kolay olmamaktadır. Bari şehrinin en önemli yapısı olarak tanımlanan ve turistlerin en çok fotoğrafını çektiği alan olan Castollo Normanno-Svevo kalesi, günümüzde müze olarak verdiği hizmetine sabah 09:00’da başlayıp 24:00’a kadar devam etmektedir. Kale son restorasyonunu, 2008’de geçirmiştir. Aydınlatma restorasyonu adı verilen bu restorasyon sayesinde kalenin iç bölümlerinde gizli tüneller olduğu keşfedilmiştir. Şehrin alternatif kapısı olarak tasarlanan tüneller bitirilememiş olsa da yaklaşık 5 kilometre uzakta farklı bir noktaya doğru uzatılmıştır. Bu tüneller sayesinde şehrin kıtlık sorunu ile el değiştirmesinin önüne geçilmek istense de bitirilemeyen bir plan olarak sadece gelecek nesillere tarihsel ve turistik bir değer olarak aktarılması hedeflenmiştir.

Bari şehri, size orta çağ döneminin Roma imparatorluğu zamanından kalan çok önemli tarihi kalıntıları bir arada görmeniz fırsatının yanı sıra dilerseniz tarım alanlarını ve üzüm bahçelerini ziyaret ederek en kaliteli şarapların yapıldığı bu üzümleri tatmak ve şaraplarını deneme fırsatı da sunmaktadır. Ayrıca Bari'de neler yapılır sorusuna alışveriş yanıtını vermemek olmaz. Birbirinden ünlü markaların bulunduğu alışveriş duraklarından veya el emeği göz nuru yapılan birçok tezgâh ürününü hem kendinize hem de sevdiklerinize satın alabilirsiniz.

İyi tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer italya Kalkışlı Uçuşlar

X
Bari Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder