Bari

Bari Şehir Rehberi

Bari; İtalya’da bulunan bir liman kentidir. Bari konum olarak İtalya’nın güneydoğusunda konumlanmıştır. Adriyatik denizi kıyısında, Apulia bölgesinde yerini almaktadır. Bari nerede, sorunuza cevap verdikten sonra, Napoli’den sonra İtalya'nın ikinci en büyük şehrine bir gezi düzenlemek istiyorsanız en yakın sürede kendinize bir Bari uçak bileti almanızı tavsiye ederiz.

Bari bölgesinde eski ve yeni liman bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bu özelliği ile İtalya Bari, Akdeniz bölgesinin doğu kesimleriyle gerçekleştirilen ticaret ilişkilerinde önemli bir yere sahiptir. Bari'ye baktığınızda şehrin dama tahtasına benzer biçiminde kurulduğunu göreceksiniz. Bu ilginç mimari konumlandırmalardan sonra  Bari şehri, oldukça olumla yönde gelişme gösteren bir şehir olmakla birlikte İtalya’nın o bilindik havasını en iyi şekilde temsil eden şehirlerinden de biridir. Bari'ye gitmek için ise umuma mahsus, yani bordo rengi olan pasaportlara sahipseniz İtalya vizesi almak için başvurmanız gerekmektedir. Ancak diplomat, hizmet ve hususi pasaportuna sahip kişiler 90 günlük İtalya gezilerinde vizelerden muaf tutulmaktadır.

 

 

 

Bari Tarihi

İki ayrı merkez ve alana sahip Bari şehir rehberinin, günümüzdeki haline bir göz atmadan önce Bari tarihine bakmakta yarar olacaktır. Bari, Roma döneminde bir karayolları kavşağıydı. Bari konum olarak ilgi çekici bir alanda olmasından kaynaklı tarihte birçok devletin ilgi odağı olmuştur. 841 yılında Araplar'ın da ilgisini çeken Bari, Araplar tarafından fethedildi. Şehir 871 yılına kadar Abbasi yönetiminde kaldı. Ancak bu durum 11. yüzyıl zamanlarında değişti.  Bari’nin özgür bir şehir olmasının lüksü 1071 yılına kadar sürdü. O yıllarda Roberto Guiscardo tarafından ele geçirildi. Zaman ilerledikçe Bari, Ortaçağ döneminde Haçlı seferleri için de oldukça büyük bir öneme sahipti. Bu önem, Haçlı seferlerinin başlangıç noktası olan zengin bir kent olmasından ileri gelmekteydi. Şehre günümüzdeki halinin ilk tohumlarını atan kişi ise Napolyon’un generallerinden Murat’tır. Murat, 1813 yılında şehre günümüzdeki halinin ilk şeklini verdi. Bari şehri, 1860 yılından sonra günümüze değin hızlı oranda gelişme göstermeye başladı.

 

 

Bari şehri, bölge olarak eski ve yeni diye ikiye ayrılmaktadır. Eski ve yeninin harika bir birleşimi olan Bari’de hiç sıkılmayacak ve geri dönmek istemeyeceksiniz. Bari şehrinde yer alan ve eski bölge olarak adlandırılan yerde genellikle tarihi dokular, gezilecek ve görülecek yerler bulunuyor. Bari’nin eski bölgesi, tarihi dokuların merkezi olmanın yanında gece hayatı bakımından da oldukça popüler bir bölgedir. Murat quarter olarak da bilinen Bari’nin yeni bölgesi de İtalya’nın önemli alışveriş noktalarının bulunduğu yerlerden biridir. Yeni bölge oldukça modern bir yapıya sahiptir. Bari’ye gittiğiniz zaman sizlerde fark edeceğiniz gibi şehir oldukça küçüktür. Bu nedenle şehir içinde yürüyerek bile ulaşım sağlayabilme şansınız bulunmaktadır. Ancak yürümek istemiyorsanız da AMTAP firması tarafından sağlanan toplu taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu firma, otobüs dışında bisiklet ve taksi hizmeti de sağlamaktadır. Size tavsiyemiz küçük bir şehir olan Bari’de bisikletle birlikte turlayarak dolaşmanız sizler büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bisiklet sayesinde şehir içi ulaşımınızı sağlarken bölgenin güzelliklerini yakından görebilecek ve Akdeniz ikliminin o muhteşem havasını içinize çekebileceksiniz. İyi tatiller!

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke : İtalya

Nüfus : 314.311

Resmi Dil : İtalyanca

Para Birimi : Euro (EUR)

İklim : Akdeniz İklimi

Saat fark ı: Bari 1 saat geridedir.

Telefon Kodu : 080

Ortalama Kaç Günde Gezilir? : 1 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Bari Alt Başlıklar

Diğer italya Kalkışlı Uçuşlar

X
Bari Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder