Bakü'de Ne Yenir Ne İçilir?

Bakü'de Ne Yenir Ne İçilir?

Tarihi boyunca birçok uygarlıktan etkilenen Bakü’de yemekleri de bu değişimden nasibini almıştır. Türk yemekleri ile oldukça birbirine benzeyen kardeş vatan Azerbaycan’ın Bakü şehrinde ne yenir ne içilir’i sizler için derledik. Listenize eklemeniz gereken oldukça fazla tat olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Bakü mutfağının zengin yemeklerinin baş aktörü her zaman olmasa da, et oluşturuyor. Tıpkı Türk mutfağı gibi içerisinde bir miktar et bulunduran Bakülülerin yemekleri oldukça iddialı.

 

Duşbara

Bir çorba çeşidi olan Duşbara, Bakü’de oldukça meşhurdur. İsteğinize göre kıyma veya peynir koyarak pişirebileceğiniz Duşbara’nın şeklinin yuvarlak olanı makbul. Bu mantı gibi olan karışım çorba kıvamına gelen bir başka karışımın içine eklenerek eşsiz bir Bakü yemeğini oluşturuyor.

 

Azeri Plovu

Bakü’de özel günlerde yapılan Azeri pilavı, bildiğimiz pirinç pilavı gibidir. Tek farkı içerisine konan malzemelerdir. Tavuk ve kuzu etinin kızartılıp, kuru kayısı, kuru üzüm ve kestane katılıp dinlendirilmesiyle, önce gözler sonra karınlar doyuyor.

 

Bakü Baklavası

Yine bizim baklavamızın usulü gibi açılıp, şerbet katılsa da Bakü Baklavası’nın içerisine safran katılıyor. Bu değişik tadı yemeden geçmeyiniz.

 

Piti Aşı

Kuzu eti kullanılarak yapılan Piti aşı, nohut ve bilumum malzemelerle birleştirilip güveçlere konularak fırınlanır. Hem doyurucu hem de besleyici özelliği ile gönüllere taht kuran Piti aşı soğuk kış günlerinin de vazgeçilmezi.

 

Karpuz Reçeli

Azerbaycan mutfağı reçelleriyle de meşhurdur. Her şeyin reçelinin yapıldığı Bakü’de de en ünlü reçellerden biri karpuz reçelidir. Dilerseniz şehirde bu tadı deneyebileceğiniz gibi dilerseniz eşinize, dostunuza veya kendinize hediye olarak da satın alabilirsiniz.

 

Levengi

Levengi balık veya tavuk etinden dolma anlamına geliyor. Salça, ceviz, soğanlı iç harcının etlerin içine doldurulmasıyla ortaya çıkan levengi asıl tadını ise tandırda pişmesiyle alıyor.

 

Şekerbura

Yumuşacık bir tatlı olan şekerbura özel günlerden en güzeli olan Nevruz kutlamaları için yapılıyor ve dağıtılıyor. Fındıklı ve şekerli oluşuyla yemek üzerine de yenilebilecek hafif bir tatlıdır.

Bakü’de bu birbirinden güzel tatları deneyebileceğiniz belli başlı mekânlar ise şu şekilde;

● Nargiz Restoran

● Sehirli Tendir

● Art Club Restoran

● Elvet Steakhouse

● Dolma Restoran

● OroNero Bar & Restoran

● Firuze

● Sirvanşah Musey & Restoran

● Shah Restoran

Bakü mutfağının eşsiz yemeklerini, Bakü’yü keşiften arta kalan zamanlarınızda tatmak için Bakü uçak bileti’niz ucakbileti.com’da sizleri bekliyor.

Afiyet olsun!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Bakü Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder