Bakü’de Gezilecek Yerler

Bakü’de Gezilecek Yerler

Hazar Denizi’nin kıyısında kurulmuş, Kafkasların en merkezi ve ticari anlamda da oldukça meşhur liman kenti Bakü’de gezilecek yerler, en az diğer alanlardaki meşhurluğu kadar adından söz ettiriyor. Bakü’de gezilecek yerlerin her birinin asırlar önce yapılmış olması, tarihi geçmişi oldukça kuvvetli bir başkent ile karşı karşıya kaldığımızın bir göstergesidir. Tatil planlarınız arasında Bakü varsa, Bakü’de gezilecek yerler listemizi referans alarak tarihe bir yolculuğa çıkmak isteyebilirsiniz. Bu büyülü atmosferli şehre yolculuğunuz için Bakü uçak bileti, ucakbileti.com’da sizleri bekliyor!

 

Şirvanşahlar Sarayı

2000 senesinde UNESCO dünya miraslarını koruma listesine alınmış olan Şirvanşahlar Sarayı, Bakü’nün İçeri Şehir bölümündeki surların arkasında bulunan bir yapıdır. 1964 yılında müze olarak açılışı yapılmış olan sarayı 15. Yüzyılda Şirvanşahlar Hanedanı’nın şahı olan İbrahim Halilullah yaptırmıştır. Dönem şahlarının hayatından kullandığı eşyalara kadar her bir tarihi eşya müzede sergileniyor. Müze haftanın her günü 10:00 – 18:00 arasında hizmet veriyor.

 

İçeri Şehir

2000 yılında UNESCO dünya miraslarını koruma listesine alınıp, 2003’de tehlike altındaki tarihi eserler listesine alınan İçeri Şehir, Paleolitik dönemden beri yerleşim yeri olarak kullanılmakta. Azeri halkının köhne şehir olarak da adlandırdığı yer, Eski Şehir olarak da bilinmektedir.

 

Kız Kulesi

Kız Kalesi, ya da Kız Kulesi, Bakü’nün en önemli tarihi ve mimari eserlerinden biridir. 13. Yüzyılın en meşhur mimarlarından olan Masud İbn Davut tarafından yaptırılmıştır. 27 metre uzunluğunda kireçten yapılmış bir eserdir. Kız Kulesi’nin yapılışı ile ilgili çeşitli hikâyeler bulunmaktadır. Bu hikâyeler de büyülü atmosferini daha da cezbedici hâle getirmektedir. Bakü’nün simgelerindendir ve UNESCO dünya miraslarını koruma listesindedir.

 

Ateşgâh

Eski zamanlarda Zerdüştlük dinine mensup kişilerin ibadet yeri olan ateşgâh, dünya üzerindeki 3 Mecusi ibadethanesinden biridir. Kelime anlamı ateş mabedidir. Bakü’ye 30 km mesafede bulunmaktadır. Bakü’de gezilecek yerler listemizin belki de en gidilip görülmesi gereken büyülü yerlerinden biridir.

 

Devlet Bayrağı Meydanı

Azerbaycan halkının ülke bayrağının ve çeşitli mozalelerinin bulunduğu yer şehir merkezinde bulunuyor. Buradaki bayrak ise Guinness Rekorlar Kitabı’na 162 m uzunluğu ile girerek adından söz ettiriyor. Devlet ve Azerbaycan halkı için oldukça önemli bir yer olması dolayısıyla bu birlik ve beraberliğe siz de katılmak isterseniz, meydanda bir yürüyüşe çıkmanızı tavsiye ederiz.

 

Şehitler Hiyabanı

Bakü Muharebesi’nde şehit edilmiş olan Azeri ve Türk askerlerinin mezarlarının bulunduğu yer olan Şehitler Hiyabanı, 1924 senesinden 1990 senesine kadar Bolşevikler yönetiminde eğlence yerleri olarak kullanılmıştır. 1990’dan günümüze değin ise gerçek adıyla anılmaya başlanan şehitlikte 15.000 mezar bulunmaktadır.

 

Nizami Caddesi

Paris’in Champs-Élysées caddesinin muadili olan Nizami Caddesi, Bakü’de alışverişin uğrak noktalarından biri. Tamamen trafiğe kapalı olan cadde 3.5 kilometre uzunluğunda ve minimal bir dizayna sahip. Dünyaca ünlü markaları bulabileceğiniz bir cadde olan Nizami Caddesi, muhteşem ışıklandırmalarıyla da kendisine hayran bırakıyor.

 

Azerbaycan Halı Müzesi

Ressam ve halıcı Letif Kerimov tarafından 1967 senesinde kurulan, dünyanın ilk ve en büyük Halı Müzesi’dir. 6 binin üzerinde el emeği göz nuru halıların sergilendiği müzede, Azerbaycan tarihinde kullanılmış olan tüm halılar büyük bir özenle hazırlanmış müzede sergileniyor.

 

Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi

Bakü’de gezilecek yerler listemizin en tarihi köşesini ise Ulusal Tarih Müzesi oluşturuyor. Kronolojik olarak tarihi araç gereçlerin sergilendiği müze 2 bölümden oluşuyor. Zeynalabdin Taghiyev’in evi ve arkeolojik eserlerin yeri olarak ayrı ayrı gezebileceğiniz müzeye bakmadan geçmemelisiniz.

 

Yanardağ

50’li yıllarda tesadüf eseri bir olay sonucu keşfedilen yanardağ, Apşeron Yarımadası’nda bulunuyor. Oldukça turistik bir yer olan yanardağa ulaşmak için şehir merkezinden kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Devamlı olarak yanar haldeki yanardağ yanına giderken fotoğraf makinenizi yanınızda götürmeyi unutmayın.

 

Kobustan Milli Parkı

Bakü’de gezilecek yerler listemizin en sonunda yer alan Kobustan Milli Parkı, Bakü’ye 64 kilometre mesafede. Kafkas Dağlarının güneydoğu kısmında bulunan Milli Park’ta 40 bin yıl öncesine ait taşlar bulunuyor. Bölgeyi ziyaret ederek hikâyesini öğrenebilirsiniz.

Keyifli tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Bakü Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder