Bakü Şehir Rehberi

Bakü Şehir Rehberi

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkenti olan Bakü, Hazar Denizi’nin batı kısmında yer alan kültür, ticaret ve liman kentidir. Kafkas bölgesinin en önemli ekonomi merkezi konumundadır. Milenyuma girilmesiyle birlikte tüm Dünya ülkelerince adının bilinmeye başlanması, her sene bünyesinde yabancı turist sayısında artışa neden olmaktadır.

 

 

Bakü Nerededir?

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, Azerbaycan ülkesinin doğu kısmında bulunmaktadır. Hazar Denizi’ne kıyısı vardır. Bakü’nün bir diğer adı ise “Kafkasların Paris’i” dir.

Bir yeri ziyaret etmeden önce tarihini bilmemiz bizlere ziyaretimizin daha anlamlı olması için bir fırsat sunar. Bakü şehir rehberimize Bakü’nün tarihçesi ile devam edelim.

 

Bakü Tarihçesi

Bakü, ismini “rüzgarların şehri” anlamına gelen, Farsça “bad küpe” kelimelerinden aldığı düşünülüyor. Çok eski dönemlerden beri çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Bakü’nün bilinen tarihi M.Ö zamanına kadar dayanır. Tarih boyunca İran, Rusya, Moğol ve Osmanlılar ile mücadele edildikten sonra yakın dönem olarak 19. Yüzyılda Rusların eline geçen Bakü halkı, bu dönemde, çektikleri temel ihtiyaç sıkıntılarından dolayı kanallar yaparlarken kendilerini petrol rezervleri içerisinde bulmuşlardır. Petrolü işletmeye başlayan iş adamları zamanla şehre modern binalar inşa ederek şehir, bugünkü hâlini almıştır.

 

 

Bakü Para Birimi

Bakü para birimi Azeri Manatı’dır. 1 Manat 3.55 Türk Lirası’na denk gelmektedir.

 

Bakü Saat Farkı

Bakü GMT +4 saat dilimini kullanmaktadır. Yani Bakü’de saat Türkiye’den 1 saat ileridedir.

 

Bakü Resmi Dili

Bakü’de resmi dil olarak Azerice konuşulmaktadır. Her ne kadar Azerice ile Türkçe arasında benzerlik olsa da bazı kelimeler yapı itibariyle birbirine benzememektedir. Dolayısıyla az da olsa Azerice bilmek işinize yarayacaktır.

 

 

Bakü’ye Nasıl Gidilir?

Rüzgârların şehri Bakü’ye gitmek için Bakü uçak bileti satın almalısınız. Ucakbileti.com’u ziyaret ederek ekonomik fiyatlarımızdan yararlanabilirsiniz. Şehirde bulunan Haydar Aliyev Havalimanı’na yaklaşık olarak 2 saat 45 dakikalık bir yolculuk ile şehre ulaşabilirsiniz.

Bakü’ye dilerseniz Rusya, Türkmenistan ve Kazakistan arası yapılan feribotlar ile de ulaşabilirsiniz.

Bakü’ye gitmek için demiryolunu da kullanabilirsiniz. Yalnız Türkiye üzerinden değil Moskova’dan hareketli gece trenleri ile Bakü’ye ulaşımlar mümkün.

Bakü’ye nasıl gidilir? sorusunun son yanıtı ise, Türkiye – Tiflis – İran arası yapılan ülkelerarası otobüs firmaları olacaktır. Bu otobüs firmalarında ücretlendirme yolda geçireceğiniz saate göre hazırlanıyor.

 

 

Bakü Şehir İçi Ulaşım

Bakü şehir içi ulaşımlarınızda minibüs, otobüs, taksileri kullanabilirsiniz. Şehirde oldukça gelişmiş bir karayolu ağı bulunmaktadır. Otobüslerde kartlı sistem bulunmamaktadır. Ücretinizi içerideki görevliye veriyorsunuz. Tek kişinin ücreti 0.20 Azeri Manatı’dır.

Bakü’de bir diğer ulaşım ağını ise metrolar oluşturuyor. Yaklaşık 2 Azeri Manatı ücreti bulunan Bakü metrolarının karmaşık bir sistemi yoktur. Yeşil ve kırmızı olarak adlandırdıkları 2 adet metro ağı bulunmaktadır.

Bakü şehrini dilerseniz yaya olarak da gezebilirsiniz. Gidilecek yerlerin birbirine yakın oluşundan dolayı şehirde yaya olarak hiç zorlanmayacağınızı belirtelim.

 

Bakü’ye Ne Zaman Gidilir?

Bakü’de hakim olan karasal iklimin bir getirisi olarak yazlar sıcak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Bakü’ye gitmek için bir tatil planı yapmadan önce bunların bilinmesinde fayda vardır. Ayrıca Farsça adının anlamına yaraşır tarzda 4 mevsim rüzgârın eksik olmadığı şehre ziyaretleriniz için en uygun zamanlar bahar aylarıdır. İster ilkbaharda ister sonbaharda gidebileceğiniz bu muhteşem şehirde sorunsuz bir tatil geçirebilirsiniz.

Bakü’yü gezmek için ise 3 gün yeterli olacaktır.

 

 

Bakü’de Alışveriş

Bakü’de yaşam oldukça kolay ve her bütçeye uygun alışveriş imkânları sunmaktadır. Bu sıra dışı şehre gitmişken elbette alışveriş yapmadan dönmek olmaz.  Mağazaların birçoğu Nizami Caddesi ve Fıskiye Meydanı’nda toplanmıştır. Buralarda dünyaca ünlü markaları bulabilirsiniz.

Daha otantik hediyeler için ise adresiniz, Azeri halkının deyimiyle İçeri Şeher. Burada ise birçok etnik ve yöresel hatıraları sevdiklerinize ve kendinize satın alabilirsiniz.

Bakü’nin en meşhur hediyelik eşyaları ise Bakü kilimleri ve halıları. Buradan dünyaca ünlü halı ve kilimler satın alabilirsiniz. Ayrıca minyatür kitap alanında Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş olan Bakü’den minyatür kitaplar da satın alarak sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz.

 

 

Bakü Festivalleri

Azerbaycan, genelinde fazlaca festivale ev sahipliği yapmaktadır. Bakü’de başkent olduğundan dolayı bazı festivaller belli dönemlerde Bakü’de de yapılmaktadır. Bunların ilki olan Bakü Uluslararası Caz Festivali, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen caz sanatçıları ile misafirlerine unutulmaz dakikalar yaşatıyor. Sıcakların bastırdığı Haziran ayında kulaklarınızın pasını silmeye Bakü’ye davetlisiniz!

Bakü’deki bir başka festival ise Nevruz Kutlamaları. Baharın gelişinin çeşitli etkinlikler ile kutlandığı Bakü’nün dört bir yanı festivaller ile adeta coşuyor. İlkbahar ekinoksu zamanı Bakü’ye tatil planlayanları renkli anların beklediğini söylemeliyiz.

Bir diğer ve son festival ise Bakü Uluslararası Turist Film Festivali. Profesyonel ve amatör birçok yönetmen ve sinema meraklısını bir araya getiren festival, kasım ayında gerçekleştiriliyor.

Keyifli tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Bakü Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder