Atina'ya Ne Zaman Gidilir?

Atina'ya Ne Zaman Gidilir?

Yunanistan’ın merkezinde üç yanı tepelerle çevrili bir ovaya kurulu olan Atina, tarihi yerleri, tapınakları, antik eserleri ve müzeleriyle geçmişin izlerini taşıyan yegane şehirlerden. Adını savaş tanrıçası Athena’dan alan bölge eşsiz manzaraları, yunan mutfağının nefis lezzetleri ve renkli meydanlarıyla keşfedilmeyi bekliyor. Bu güzel şehir sizin de hayalleriniz süslüyor olabilir. Peki Atina'ya ne zaman gidilir? Şehrin hava durumu ve yıl içindeki sıcaklıklar nasıl? Şehrin en canlı dönemi ne zaman? İşte tüm bu sorularınıza yanıt bulacağınız güzel bir rehber hazırladık.

 


 

Yunanistan İklimi

Coğrafi konumu nedeniyle Yunanistan’da ılıman Akdeniz iklimi görülür. Kışlar soğuk ve yağışlı, yaz ayları sıcak ve kurak geçer. Mevsimlik rüzgarlardan dolayı yazları hafif serin bir hava hakimdir. Ege’de meltem olarak bilinen bu rüzgarlar birkaç gün boyunca sabah 8:00 ile akşam 20:00 arasında görülür. Yaz döneminde sabah 8:00 ile akşam 20:00 arasında görülen rüzgarlar birkaç gün sürer. Daha çok Kiklad adalarını etkisi altına alan bu rüzgarlar özellikle saat 14:00 sularında gerçekleşir. Ekim ayının ortasından Martın sonuna kadar hava durumu soğuk ve yağışlıdır. Nisan ile Ekim arası ise sıcak ve kurak geçer. Yılın en soğuk dönemi Ocak ve Şubat aylarıdır. Bu dönemde kıyı bölgelerde ortalama sıcaklık 5°C ilâ 10°C arasında iken, iç kesimlerde 0°C ilâ 5°C arasında seyreder. İlkbahar ve sonbahar aylarında hava genelde güneşli ve açık olur, nadiren çok kısa süreli sağanaklar görülür. Temmuz ayının sonu ve Ağustos başı en sıcak dönemdir. Bu dönemde hava sıcaklıkları 29°C’den 35°C’ye kadar çıkar.  Ancak kıyı bölgelerdeki serinlik veren deniz meltemi sayesinde bunaltıcı bir sıcaklık olmaz. Ayrıca Kuzey’den esen rüzgarlar da sıcaklığı dengeler.

  

Atina iklimi

Yunanistan’ın başkenti olan Atina’da sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Kış ayları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır. Atina ilinin yıl boyunca ortalama sıcaklığı 18.1°C iken, yıllık ortalama yağış miktarı 397 mm’dir.
 

En sıcak ve yağışlı aylar

Temmuz ayı ortalama 27.9 sıcaklıkla yılın en sıcak ayı olurken, 5 mm yağışla en kurak ayıdır. Yılın en soğuk ayı ise ortalama 9.5 sıcaklıkla Ocak ayıdır. En fazla yağışın görüldüğü dönem ise Aralık ayıdır. Aralık ayında yağış miktarı ortalama 68 mm’ye ulaşmaktadır. Yılın en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı ise 63 mm olarak bilinir.

  

Atina’ya ne zaman gitmeli?

Şehirde pek çok tarihi yapı ve görülecek yer olduğundan seyahat için şehri rahatça gezebileceğiniz bir dönemi tercih etmelisiniz. Bu durumda Atina'ya ne zaman gidilir sorusunun yanıtı, havaların iyi olduğu sonbahar ve ilkbahar ayları gezi için ideal bir zaman olacaktır. Nisan-Haziran arası ile Eylül, Ekim ayları Atina’ya gitmek için en uygun dönemlerdir.  Yaz döneminde sıcaklardan ötürü uzun süre gezemeyebilirsiniz. Ayrıca turistler daha çok yaz aylarını tercih ettiğinden bu dönem hem şehir kalabalıklaşır, hem fiyatlar yüksek olur. Şehirde yıl boyu pek çok festival gerçekleşmektedir. Atina Video Sanat Festivali,  Atina Dionysos Şarap Festivali, Rock Wave Festival, Moda Festivali, Atina Tango festivali ve Film festivali bunlardan birkaçıdır. Genelde çoğu etkinlik ilkbahar-yaz ve sonbahar aylarında gerçekleşir. Bu dönemde şehir daha renkli ve hareketli olur. Sanata meraklıysanız,  seyahatinizi mayıs ayına denk getirip şehri ziyaretinizde Atina Video Sanat Festivali’ne de katılabilirsiniz. Dansa ilgi duyuyorsanız, Ekim ayında gerçekleşen Atina Tango Festivali bu dönemde şehre gitmeniz için iyi bir sebep olabilir.   Atina sonbahar aylarında da renkli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Sinemaya ve modaya düşkünseniz, biletinizi Eylül ayı için alıp bu dönemde şehirde yapılan Moda ve Film festivaline katılabilirsiniz. Şehre bu dönemde gitmeyi planlıyorsanız, Atina ucuz uçak bileti bulmak için Ucakbileti.com'u ziyaret edebilirsiniz. Rock müziği sevenlerdenseniz, Atina gezinizi Haziran ayına planlamanızı öneririz. Böylece bu dönemde gerçekleşen Rock Wawe festivaline katılarak daha keyifli bir tatil yapmış olursunuz.        

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Atina Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder