Atina'da Yapılacak Şeyler, Görülecek Yerler

Atina'da Yapılacak Şeyler, Görülecek Yerler

Yunanistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Atina sahip olduğu 3400 yılı aşkın kayıtlı tarihi ile dünyanın en eski medeniyetlerinden birisidir. Kozmopolit ve aynı zamanda modern bir kimliğe sahip olan şehir antik çağlarda çok önemli bir ticaret ve kültür merkeziydi. Bu nedenle şehrin her köşesinde görülmeye değer yerler var. Şehre genel hatları ile baktığınızda gezip görmeye değer üç özel bölge karşınıza çıkıyor. Bu bölgelerden ilki Akropolis’tir. Akropolis tüm Atina’dan görülebilen bir tepenin adıdır. M.Ö. 5. yüzyıla ait tapınakları barındıran çok özel bir bölgedir. Tanrıların oturacağı yerler olarak inşa edilen akropoller arasında en bilineni Akropolis’tir. Şehre 90 metre yükseklikteki bu kayalık alanda görmeye değecek çok özel yerler bulunmaktadır. Kolonika adı verilen bölge ise Atina’nın en lüks bölgesi. Kalburüstü kesim burada yaşıyor ve zamanını bu bölgede geçiriyor. Atina’nın en lüks restoranları, kafeleri, alışveriş merkezleri bu bölgede bulunuyor. Aynı zamanda bölge çerisinde bolca taverna, gece kulübü ve barları barındırıyor. Kısaca Atina’da gece hayatının kalbi Kolonika’da atıyor. Plaka adı verilen bölge ise hem oldukça eski bir yerleşke, hem de en popüler turizm alanlarından birisi. Akropolis’in hemen eteklerinden başlıyor. Bölgede yer alan sokakların çoğu trafiğe kapatılarak gezi alanlarına dönüştürülmüş ve restoranlara, barlara ve kafelere ev sahipliği yapıyor. Atina’ya genel hatları baktığınızda bölgeler bu şekilde. Sizde Atina’ya gidip bu muhteşem yerleri görmek istiyorsanız hemen uçak bileti rezervasyonunu yapmanızı öneririz. İlgi alanınıza göre seçeceğiniz bölgede nereleri gezip göreceğiniz, buralarda neler yapabileceğiniz konusuna gelince işte detaylar;  

 


 

Akropolis Müzesi: Akropolise çıktıktan ve orayı keşfettikten sonra son noktayı koymanız gereken yer kesinlikle Akropolis müzesi. Çünkü burası Akropolis Tepesinden çıkarılan arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Tepeyi gezdikten sonra müze sizin için daha bir anlam kazanacaktır. Bu müzede Akropolis’in çağlar boyu yaşadığı değişimi anlatan maketler ve videolu anlatımlar yer sizi bekliyor. Kimi ziyaretçiye göre Akropolis’ten daha etkileyici olan bu müzeyi gezmek için girişte cüzi bedeller ödeyerek bilet satın alıyorsunuz. Bebeklere ücret almıyorlar ve müze içerisinde rahat gezebilmeniz için ücretsiz bebek arabaları veriyorlar. Müze’nin 2. katında birde restoran ve cafe bulunuyor. Pazartesi günleri saat 16.00’dan sonra, diğer günlerde ise saat 18.00’den sonra kapalı. Atina gezinizde Akropolis müzesi için ortalama dört saatinizi ayırmanızı öneriyoruz.

 


 

Partenon: Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak bilinen Partenon tapınağı M.Ö. 5. yüzyılda Akropolis bölgesinde inşa edilmiş. Yunan Tanrıçası Athena için inşa edilen bu eşsiz tapınağın dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın o dönemlere bakıldığında gerçekten bir mucize ve Yunan Sanatının en üst noktası olduğu görülüyor. Atina’da mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelen bu tapınağı bir rehber eşliğinde gezmeniz ve o muhteşem tarihi dinlemeniz gerekli. Uzun yıllardır devam eden restorasyon çalışmalarına henüz son verilememiş ancak bu Partenon’u görmek için asla bir engel değil.

 


 

Hephaestus Tapınağı: Burası Akropolis’in eteklerinde yer alan mucizelerden bir diğeri. Atina’da yer alan tüm tarihi dokular içerisinde belki de en iyi korunmuş ve günümüze ulaşan en sağlam yapılardan birisi. Muhteşem bir yeşil alan içerisinde, ufacık bir tepeye konumlanmış olan Hephaestus Tapınağı Akropolis’ten bakıldığında oldukça haşmetli duruyor. Yıllara meydan okuyan bu muazzam yapıyı gelip görmelisiniz. Dokunduğunuz her bir taşın binlerce yıl önce oraya koyulduğunu bilmek ve bugün ki haline gözlerinizle şahit olmak oldukça etkileyici.

 


 

Ulusal Arkeoloji Müzesi: Tarih meraklıları için Atina en önemli şehirlerden birisi. Atina’ya geldiğinizde zaman ayırmanız ve mutlaka görmeniz gereken en özel yerlerden birisi de Ulusal Arkeoloji Müzesi. Burası dünyanın en büyük sanat müzelerinden. İçerisinde Yunan uygarlığına ait Neolitik dönemden Roma çağına kadar geçen tüm süreye şahitlik eden eserler barındırıyor. Geçen döneme bakıldığında ne denli zengin bir sanat arşivine sahip olduğunu hesap edebilirsiniz. 48 odadan oluşan müze toplamda iki katlı. Atina turizm sezonunda her köşesini gezebilirsiniz ancak sezon dışı bir ziyaret gerçekleştiriyorsanız bazı bölümlerin kapalı olması sizi üzmesin. Şehir merkezinden yürüyerek, birbirinden güzel sokaklardan ve pazarlardan geçerek kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda yer alan Ulusal Müze saat 16.00 itibari ile kapılarını kapatıyor.

  

Odeon Of Herodes Atticus: Tarihine sahip çıkan ve en küçük parçasını dahi koruyan Atina’da karşınıza çıkan bu tiyatroyu mutlaka görmelisiniz. Hala sapasağlam ve dimdik ayakta duran bu yapı sahip olduğu atmosfer ile sizi geçmişe götürüyor. Özellikle yaz aylarında neredeyse her gece bu eşsiz yapıda birbirinden güzel klasik Yunan oyunları sahneleniyor ve konserler veriliyor. Eğer şanslı iseniz Atina gezinizde burada sahnelenen bir oyuna veya konsere denk gelebilirsiniz. Akustiğine inanamayacağınız bu yerde, milyonlarca yıldızın altında sanata doymak oldukça haz verici. 

 


 

Panathinaiko Stadyumu: Atina’da bulunan bu stadyumun öyle farklı özellikleri var ki, futbolsever olmasanız dahi, ilgi alanınıza girmese dahi sahip olduğu özelliklerden dolayı burayı görmelisiniz. Öncelikle stadyum antik çağlarda inşa edilmiş. Daha sonra M.Ö. 329 yılında komple beyaz mermer kullanılarak yenilenen stadyum bugün bu özelliği ile dünyada tektir. Yine dünyada alanında ki en eski yapılardan biri olan bu stat 1896 yılında Atina’da doğan ve ilki Atina’da yapılan Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır. Stadın içerisine girip gezecek zamanınız yoksa bile dışından bu ihtişamlı yapıyı görmek ve arşivlere geçecek bir fotoğraf çekinmek Atina’da yapacaklarınız arasında olmalı.

 


 

Anafiotika: Burası Atina’nın Plaka bölgesinde yer alan son derece doğal ve küçük bir mahalle. Sadece 45 evden oluşan bu mahallenin oldukça etkileyici bir hikâyesi var. İlk olarak Othon sarayını yenilemek için Atina’ya gelen işçilerin yerleştiği bu alanın ilk sakinleri bir marangoz ve bir inşaat işçisi olmuş. Anafiotika beyaz duvarlı evlerden, rengârenk boyalı kapılardan,  çiçekli bahçelerden ve küçücük sokaklardan oluşuyor. Dışarıdan baktığınızda burası şehrin merkezine konumlanmış bir Yunan adasını çağrıştırıyor. Mahalleye ulaşabilmek için biraz tırmanmak gerekiyor. Yine mahalle içerisinde yer alan sokaklar hayli dik ve dar. Bu nedenle yaşlılar ve ayak salığında sorun olan insanlar için sıkıntılı bir gezi olabilir.

 


 

Philopappos Hill: Atina’nın sayılı tepelerinden Akropolis’in hemen yanına konumlandırılmış bu tepe mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi. Tepeye ulaşım Akropolis kadar kolay değil. Çünkü burası sarp kayalıkların arasında kalmış bir cennet. Atina ve Akropolis manzarasını doyasıya görebileceğiniz bu tepede yapılacak en güzel şey şüphesiz ki Atina’yı arkanıza alan bir öz çekim yapmak. 

 


 

Atina’da Yapılacak Şeyler

Bisiklet Turu: Atina merkezinde iki veya üç saatten oluşan bisiklet turları ile karşılaşabilirsiniz. Bu turlar Atina hakkında yeterli bilgiye sahip olan rehberler tarafından yapılmaktadır. Atina sokaklarını, meydanları ve şehir merkezini turlayarak bilgi almak ve bol bol fotoğraf çektirmek için bu turlar oldukça ideal. Atina gezinizin ilk gününde bir bisiklet turuna katılıp, beğendiğiniz yerleri belirleyebilir ve böylelikle ileriki günler için güzel bir Atina gezi planı çıkarabilirsiniz. Atina gezisi yapmaya karar verdiyseniz öncelikli olarak Ucakbileti.com'dan Atina uçak bileti alarak plan yapmaya başlayabilirsiniz.

 


 

Scooter Turu: Atina’da dolaşırken yanınızdan geçen ve scooter kullanan grupları görürseniz şaşırmayın. Onlar Atina’yı bu şekilde keşfetmeye çalışan tur gruplarından sadece birisidir. Deneyimli bir rehber önderliğinde son derece keyifli ama bir o kadar da yorucu bir Atina turu atmak oldukça kolay ve ucuz bir etkinlik. Sizinde geziniz boyunca birkaç saatinizi bu türlü bir etkinliğe ayırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

İyi eğlenceler dileriz!                          

 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Atina Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder