Atina Şehir Rehberi

Atina Şehir Rehberi

Yunanistan’ın en büyük şehri ve başkenti olan Atina, antik yapıları, mitolojik tanrıları, müzeleri, eğlenceli taverna geceleri ve zengin aktiviteleriyle gezginlerin ilgisini çeken bir yer. Adını savaş tanrıçası Athena’dan alan kent, Eski Yunan Medeniyetinin merkezi olarak biliniyor. 3000 yıl önceye dayanan köklü tarihi ile modern dünyanın ilk izlerini taşıyan şehir, 4 milyon nüfusa sahip.

Nerede Yer Alır?
Yunanistan’ın merkezinde, üç yanından tepelerle çevrili bir ovada kurulu olan şehir, Arnavutluk, Türkiye, Makedonya ve Bulgaristan ile komşudur.

  

İklim 
Atina’da sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir. Kışları yaza göre daha yağışlı geçer. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 18.1'dır. Şehirde gezilecek pek çok yer olduğundan seyahat için en uygun dönem, havaların güzel olduğu sonbahar ve ilkbahar ayları olacaktır. Atina’ya bu dönemde gitmeyi düşünüyorsanız şimdiden uçak bileti alıp tatil bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. 

Para Birimi
Yunanistan’da Euro kullanılmaktadır.

Resmi Dili
Atina'nın resmi dili Yunancadır. Bölgeye bağlı olarak Arnavutça, Pomakça ve Türkçe konuşulabilir.

 
Vize İşlemleri
Yunanistan’a gitmeyi düşünen Türk vatandaşları vizeye tabidir. Ancak yeşil pasaportu olanlar bir aylığına vizesiz Yunanistan’da kalabilirler.

Ulaşım
Atina’ya birkaç farklı şekilde ulaşılabilir. İstanbul’dan Pegasus, Türk Hava Yolları, Olympic, Aegean Havayolları gibi firmaların bölgeye direkt seferleri vardır. Atina şehir merkezine 27 km uzaklıkta bulunan Elevtherios Venizelos Havaalanı, şehrin ana havalimanıdır.  Atina’ya uçakla yaklaşık 1 saat  20 dakikada varılabilir.

Şehir İçi Ulaşım
Atina’da şehir içi ulaşım da oldukça kolay. Oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahip şehirde metro, tramvay ve otobüslerle dilediğiniz noktaya rahatça gidebilirsiniz. Şehirde yaygın olarak metro kullanılmaktadır.
    
 


 

Gezilecek yerler
Adeta bir açık hava müzesini andıran şehirde görülmeye değer pek çok tarihi yapı, tapınak ve meydan bulunur. Zeus Tapınağı, Akropolis, Syntagma Meydanı, Agora ve Lycabettus Dağı bunların başında gelir. Athena, Parthenon, Propylaion gibi önemli tapınakların bulunduğu Akropolis, gezi listenizin başında olmalı. Buraya gittiğinizde mutlaka Akropolis Müzesi’ni de görün. Müzede arkeolojik kalıntılardan oluşan Antik Yunan eserlerini inceleyebilirsiniz. Dünyanın en büyük Antik Yunan koleksiyonunun yer aldığı Arkeoloji Müzesi de görülmeye değer yerlerden. Atina’ya gitmişken bu değerli müzeye uğramayı ihmal etmeyin. Sanata ve tarihe meraklıysanız, Agora Müzesi, Bennaki Müzesi ve Yunan Halk Sanatları Müzesi de gezi listenizde yer alabilir.  Şehrin en ünlü meydanı olan Syntagma Meydanı’nda Helenik Dönem’e ait parlamento binasının yanı sıra çeşitli antik yapıları görebilir, Lycabettus Dağı’na çıkıp şehrin muhteşem manzarasına ve eşsiz gün batımına tanıklık edebilirsiniz.  Dionysos Tiyatrosu, Plaka, Panathenaiko Olimpik Stadyumu, Monastiraki ve Kolonaki bölgeleri de görülecek yerler listesinde bulunuyor. Bu güzellikleri görmek için sabırsızlanıyorsanız Atina uçak bileti alıp keyifli bir yolculuğa adım atabilirsiniz.  

Yeme - İçme
Yunan mutfağı Türk mutfağıyla birçok benzerlik taşır. Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan musakka, yaprak sarma, kebap çeşitleri, baklava gibi lezzetler yunan sofralarının olmazsa olmazıdır. Yunanistan’ın en meşhur içkisi ise Ouzo’dur. Rakıya benzeyen içkinin tek farkı rakıya göre tatlı olmasıdır.

Alışveriş
Atina alışveriş bakımından ziyaretçilerine zengin seçenekler sunar. Şehrin en popüler alışveriş duraklarından biri Ermou bölgesi’dir. Trafiğe kapalı olan bu bölgede dilediğiniz gibi gezerek keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz. Orta halli kesimin tercih ettiği bu alışveriş caddesinde aradığınız pek çok şeyi bulmanız mümkün. Atina’da hediyelik eşya denilince akla ilk olarak zeytin ve zeytinyağı geliyor. Bu hediyelik bize çok da yabancı değil. Şehirde seramik ürünler de dikkat çekiyor. Atina’dan alınabilecek ürünler arasında Yunanlıların meşhur rakısı Ouzo’yu da sayabiliriz. Farklı ülkelerin damak zevkini merak ediyorsanız, bu içkiyi bavulunuza ekleyebilirsiniz. Hediyelik eşya arıyorsanız, Plaka bölgesi sizin için doğru seçim olacaktır. Burada uygun fiyata hediyelikler bulabilirsiniz. Tasarım ürünlere ve lüks markalara meraklıysanız,  Kolonaki bölgesi tam size göre. Burada özel tasarım ürünleri inceleyip dünyaca ünlü markaların mağazalarını gezebilirsiniz.  

Şehirle ilgili genel bilgiler Ülke: Yunanistan
Nüfus: 664.046
Dil: Yunanca
Para Birimi: Euro
İklim: Yarı Kurak İklim
Saat Farkı: 0
Telefon Kodu: +30 ya da 0030
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün            

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Atina Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder