Ankara'da Yapılacak Şeyler

Ankara'da Yapılacak Şeyler

Ankara, Türkiye’nin başkenti olması sebebiyle ayrı bir öneme sahiptir. Ayrıca Türkiye’nin ikinci en kalabalık şehri olan Ankara’da deniz bulunmamasına rağmen eşsiz güzelliklerin yer aldığı gerçeği unutulmamalıdır. Hem tarihi mekânları hem de doğal güzellikleri ile dikkat çekmekte olan şehri ziyaret edenlerin yapacakları pek çok şey bulunması sebebiyle bir liste vermek oldukça iyi olacaktır. Kurtuluş Savaşı’nın da yürütüldüğü yer olan Ankara’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de kabristanının bulunması, bu şehri görülmesi gereken yerler arasında birinci sırada yapmaktadır. Ankara'da yapılacak şeyler için Ucakbileti.com'dan en uygun Ankara uçak biletini satın alarak hemen Ankara'yı ziyaret edebilirsiniz.

Anıtkabir: Ankara’nın en önemli anıtı hiç şüphesiz ki Anıtkabir olarak kabul edilmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarı olan Anıtkabir’in yapımı aşamasında bir yarışma düzenlenmiştir. Bu yarışmayı ise Türk mimarlarımızdan Orhan Arda ve Emin Onat kazanmıştır. Yapımına 1943 yılında başlanmış olan anıt 10 yılda tamamlanarak 1953 yılında teslim edilmiştir. Büyük önderimiz Atatürk’ün Mozolesi Şeref Salonunda bulunmakta ve bu kısım Anıtkabir’in en önemli bölümü sayılmaktadır. 42 basamak ile çıkılmakta olunan bu yerde Atatürk’ün mezarı ve lahit yer almaktadır. Burada bulunmakta olan mozole, Anıtkabir’in en güzel yapısı olarak kabul edilmektedir.

 

 

Lahit taşının altında ise mezar odası bulunmakta ve burası Selçuklu - Osmanlı motifleri ile hazırlanmıştır. Ayrıca Anıtkabir içerisinde bir müze bulunmaktadır. Bu müze içerisinde Kurtuluş Savaşı, Devrim Dönemi, Muharebe yılları gibi tarihimizin en önemli dönemlerinden eserler bulunmaktadır. Bu müzenin tam ismi Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’dir. Bu sebep ile ilk bölümde Atatürk’ümüzün kişisel eşyalarına rastlamak mümkündür. İkinci bölümünde ise yağlı boya tablolar ile savaş yıllarının resmedilmesi gözler önüne serilmektedir. Müzenin üçüncü bölümünde mücadele ve devrim dönemine dair izlere rastlanabilecek iken dördüncü bölüm tamamı ile Atatürk’ün okuduğu kitapları sergilemektedir.

 

 

Anıtkabir sadece iç yapısı ile göz önünde olmakta olan bir yer değildir. Ulu Önder Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sözünden esinlenerek Barış Parkı yapılmış olan bir alan da bulunmaktadır. Buraya dünyanın dört bir yanından fidanlar getirilerek dikilmiş olduğundan uluslararası barışın simgesi olarak kabul edilmiştir. Yine Atatürk’ün aynı sözünden esinlenerek 24 tane sakin oturuşa sahip olan aslan ile kaplı olan ‘Arslanlı Yol’ uzun bir yol olmasına rağmen, ulu önderini ziyaret etmek isteyenler için eşsiz bir deneyim olmaktadır. Anıtkabir’e giriş herkese ve her zaman ücretsizdir. 

Ziyaret saatleri farklılık göstermekle birlikte şu şekildedir :

01 Şubat-14 Mayıs : 09.00 / 16.30
15 Mayıs-31 Ekim  : 09.00/ 17.00
01 Kasım-31 Ocak  : 09.00/ 16.00

 

 

Buraya ulaşım sağlamak isteyenlerin Ankara metrosu kullanımını tercih etmeleri doğru bir seçim olacaktır. Kızılay’dan metroya binenlerin Tandoğan durağında inerek yürümeleri yeterlidir. Ayrıca Kızılay’dan kalkmakta olan dolmuşlar ile de buraya ulaşmak mümkün olmaktadır.
 

Anıtkabir Adres: Mebus Evleri Mh., 06570 Çankaya/ Ankara

 

 

Atatürk Evi ve Müzesi: Ankara’da muhakkak görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Atatürk’ün yaşamış olduğu evidir. Onu daha yakından tanımak ve onu hissedebilmek isteyenlerin muhakkak gitmesi gereken yer, Atatürk Orman Çiftliği sınırları içerisinde yer almaktadır. 10 Kasım 1981 yılında Kenan Evren tarafından açılmış olan müze ev, toplamda 3 kattan oluşmakta ve Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evi de yansıtmaktadır. Birinci kat; hizmetli odası ve kilerin bulunduğu bir yerdir. İkinci katta ise oturma odası, hol, yatak odaları, mutfak ve misafir odası ile konumlanmıştır. Üçüncü katta ise Atatürk odası ve Müze odası yer almaktadır. Atatürk Odası’nda kendisine ait bir büst de bulunmaktadır. Küçük bir yazı masasının da bulunmakta olduğu bu odada, dileyen ziyaretçiler çalışma masası üzerinde bulunmakta olan anı defterine duygularını yazabilmektedir. Giriş Ücretsizdir. Ziyaret İçin Pazartesi ve Cuma günleri hariç her gün açık olduğunu belirtmek gerekmektedir. Saat aralığı; 09.00 ile 17.00 aralığıdır.
 

Atatürk Evi ve Müzesi Adres: Atatürk Orman Çiftliği, Gazi Mahallesi Ankara
Telefon: 0312 212 65 06

 

 

Kuğulu Park: Ankara’nın simgelerinden bir tanesi olan Kuğulu Park, Çankaya’nın Kavaklıdere semtinde bulunmaktadır. Güzel bir yeşil alana sahip olan parkın içerisinde bulunan havuzlarda kuğular bulunmaktadır. Parka adını veren kuğuların güzelliği görenleri hayran bırakmaktadır. Ayrıca kuğuların dışında bu parkta, kaz ve ördeklere rastlamak da mümkün. Viyana Belediyesi tarafından hediye olarak verilmiş olan beyaz kuğuların parka adını vermiş olduğu bilinmektedir. 1972 yılında bir yapılandırma yapılmasının ardından park daha çok dikkat çekmeye başlamıştır. Oyun alanları, havuzlar, birbirinden farklı ağaç çeşitleri ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmakta olan bu parkta dinlenmek için mola vermek isteyenlere kafe seçeneği de sunulmuştur. Giriş ücretsizdir. Ulaşım için Kızılay’dan kalkmakta olan Ego otobüslerine binmek yeterli olacaktır. Binilebilecek otobüs numaraları; 413, 11, 408, 115, 427, 135

 

 

Ankara Kalesi: Ankara Kalesi, şehrin tarihi ve en eski yapısı olarak bilinmektedir. Altındağ ilçesinde yer almakta olan bu kalenin yapılış tarihi net olarak bilinmemektedir. M.Ö. 2. yüzyıla ait olduğu sanılmakta olan yapı, tarih boyunca Romalıların ve Bizanslıların eline geçmiştir. Selçuklular 1073 yılına kalede hâkim kurmalarının ardından bakım yaptırmışlardır fakat Osmanlı Dönemi ile yeniden bir bakım yapılmıştır. Kalede iki kısım bulunmakta ve iç kesim ile dış kesim olarak adlandırılmaktadır. İç kesimde bulunan Hisar Kapısı’nda bir kitabe yer almaktadır. Dış kesimde ise 20 kule bulunmaktadır.İçerisinde Ankara evlerinin de bulunduğu kalenin yerle arasında olan mesafe 110 metre olarak bilinmektedir. Ankara Kalesi’ne ulaşım sağlamak isteyenlerin Ankara Kızılay metrosunu kullanarak Ulus durağında inmeleri tavsiye edilmektedir.

 

 

Ankara gezilecek yerleri ile olduğu kadar etkinlikleri ile de göz doldurucu bir şehirdir.  Bu şehirde kültürel anlamda bilgiler edinmenin yanı sıra ilgi alanlarına göre yaşama alanları bulmak da mümkün olmaktadır. Özellikle sinema sektörünün meraklısı olan kişilerin burada bulunmakta olan Ankara Sinema Akademisi ile yakından ilgilenecekleri tahmin edilmektedir. Aynı zamanda Ankara Medya Akademisi olarak da kabul edilmekte olan bu yerde; fotoğrafçılıktan diksiyona, muhabirlikten kameramanlığa kadar medyanın her alanında eğitim verilmesi durumu söz konusu olmaktadır. Nitelikli hocalardan, keyifli bir ortamda kaliteli bilgiler öğrenebilme şansının sunulduğu bu akademide öğrenme garantili eğitim verildiğini söylemek gerekecektir. Etkileyici ve kaliteli bir eğitim sunan Ankara Sinema Akademisi’ne gelmek isteyenlerin Kızılay Yüksel Caddesi’ne uğramaları tavsiye edilmektedir.

 

 

Ankara birçok farklı değerin birleşim noktası olarak kabul edilmektedir. Hem tarihin derin aşamalarında yer edinmiş olan bu şehir hem de güncel etkinlik ve organizasyonlarında merkezi olmaktadır. Ankara’da birbirinden güzel etkinliklerin de söz konusu olduğu göz önünde bulundurulduğunda birkaç Ankara etkinlik başlığını da eklemek doğru olacaktır. 

Nisan ve Mayıs aylarında Uluslararası Müzik Festivali altında yapılan etkinlikler en çok dikkat çeken olmaktadır. Müziğe hayatını adamış olan insanların bu etkinliği sabırsızlıkla bekledikleri bilinmektedir. Bir diğer etkinlik ise Temmuz ayında yapılmakta olan Ayaş Dut Festivalidir. Farklı etkinliklerin festival içerisinde sunulması, katılımcıların keyif almasına neden olmaktadır. Farklı etkinliklere merkez olan bir diğer festival ise Beypazarı Havuç Festivali'dir. Her sene Ekim ayında yapılmakta olan bu festival, katılımcılarına keyifli zaman geçirme şansını sunmaktadır.

İyi eğlenceler dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Ankara Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder