Ankara'ya Ne Zaman Gidilmeli?

Türkiye’nin başkenti olan Ankara da kara iklimi hâkim olmak ile birlikte farklı iklimlerin hissedilmesi durumu da mevcuttur. Kuzey bölgesinde Karadeniz ikliminin yumuşaklığını hissederken güney bölgesinde ise bozkır iklimi oldukça net yaşanır. Eğer ki deniz bölgesinde yaşamaya alışkın iseniz Ankara havası sizler için oldukça kuru gelecektir. Özellikle de göz nezlesi olarak bunu çok net yaşayabilirsiniz. Tamamen karasal bir iklime sahip olduğu için kışları oldukça sert geçmektedir. Kış aylarında 0’ın altında dereceleri görmek mümkün iken Ocak ayında kar yağışları görülebilmektedir.

Ankara’da en soğuk aylar genellikle Aralık, Ocak ve Şubat ayları olarak bilinmektedir. Yağmur yağışları ise çok sık görülmese de kuru soğuğu oldukça üşümenize neden olabilir. Ankara hava durumu mevsim normallerine değişkenlik gösterebilmektedir. Yazları oldukça sıcak olur iken en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Dört mevsimin tamamını yaşayabildiğimiz ülkemizde Ankara’ya gitmek için en uygun zamanlar Nisan ve Mayıs aylarının yanı sıra Eylül ve Ekim aylarıdır. İlkbaharı sonuna kadar yaşayabileceğiniz gibi aynı zamanda sonbaharın her rengini görebilmeniz mümkündür. Doğanın uykuya daldığı zamanlarda ağaçların yapraklarını dökülüşlerini izlemek biraz hüzünlendirse de Ankara; gidilip yaşanması ve o eşsiz havası solunması gereken bir şehirdir. İlkbahar mevsiminde ise doğanın merhaba deyişine şahit olmak paha biçilemez. Hem rahatlıkla gezebilirsiniz hem de Ulu Önder Atatürk’ü ziyaret edebilme olanağı elde etmiş olursunuz.
 

Soğuğu dillere destan olacak kadar sert bir yapıya sahip Ankara da hava durumu çok büyük değişimler göstermemek ile birlikte kışın gitmeyi tercih ediyorsanız muhakkak en kalın giysilerinizi yanınızda almalısınız. Yaz aylarında ise karasal iklimin getirdiği kavurucu etkiyi yaşayabilirsiniz. Bu yüzden gitme zamanınızı çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Eğer ki amacınız Ulu Önder Atatürk’ü ziyaret etmek ise aslında hava durumu sizin için çok önemli kalmamakta. Eşsiz atmosferde siz de yer almak isterseniz resmi bayramları takip etmeniz yeterlidir. Ankara’nın gerçek havasını oluşturan tek yegâne gerçek belki de Mustafa Kemal Atatürk’tür. 

Büyük kurtarıcımız ile aynı şehrin havasını solumak isteyenler için Ankara’ya istenilen her an gidilebileceği de muhakkak bilinmelidir. Hemen en uygun Ankara uçak bileti satın alarak Ankara'yı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Ankara Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.

Sizi fırsatlar için bilgilendirelim!

KAYIT OL
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder