Ankara'ya Ne Zaman Gidilmeli?

Ankara'ya Ne Zaman Gidilmeli?

Türkiye’nin başkenti olan Ankara'da karasal iklim hâkim olmak ile birlikte farklı iklimlerin hissedilmesi durumu da mevcuttur. Şehrin kuzey bölgesinde Karadeniz ikliminin yumuşaklığı hissedilirken, güney bölgesinde ise bozkır iklimi oldukça net yaşanır. Eğer ki deniz bölgesinde yaşamaya alışkın iseniz Ankara havası size oldukça kuru gelecektir. Ankara'nın geneli karasal bir iklime sahip olduğu için kışları oldukça sert geçmektedir. Kış aylarında 0’ın altında dereceleri görmek mümkün iken Ocak ayında kar yağışları görülebilmektedir.

 

 

Ankara’da en soğuk aylar genellikle Aralık, Ocak ve Şubat ayları olarak bilinmektedir. Yağmur yağışları ise çok sık görülmese de kuru soğuğu oldukça üşümenize neden olabilir. Ankara hava durumu mevsim normallerinde değişkenlik gösterebilmektedir. Şehirde yazlar ise oldukça sıcak iken en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

 

 

Dört mevsimin tamamını yaşayabildiğimiz ülkemizde Ankara’ya ne zaman gidilir? sorusunun yanıtı ise Nisan ve Mayıs ayları ile beraber Eylül ve Ekim aylarıdır. Şehirde ilkbaharı sonuna kadar yaşayabileceğiniz gibi aynı zamanda sonbaharın her rengini görebilmeniz de mümkündür. Doğanın uykuya daldığı zamanlarda ağaçların yapraklarını dökülüşlerini izlemek biraz hüzünlendirse de Ankara; gidilip yaşanması ve o eşsiz havası solunması gereken bir şehirdir. İlkbahar mevsiminde ise doğanın merhaba deyişine şahit olmak paha biçilemez. Hem rahatlıkla gezebilirsiniz hem de Ulu Önder Atatürk’ü ziyaret edebilme olanağı elde etmiş olursunuz.
 

 

 

Soğuğu dillere destan olacak kadar sert bir yapıya sahip Ankara da hava durumu çok büyük değişimler göstermemek ile birlikte kışın gitmeyi tercih ediyorsanız muhakkak en kalın giysilerinizi yanınıza almalısınız. Yaz aylarında ise karasal iklimin getirdiği kavurucu etkiyi yaşayabilirsiniz. Bu yüzden gitme zamanınızı çok iyi ayarlamanız gerekmektedir. Eğer ki amacınız Ulu Önder Atatürk’ü ziyaret etmek ise aslında hava durumunun sizin için çok önemi kalmamakta. Eşsiz atmosferde siz de yer almak isterseniz resmi bayramları takip etmeniz yeterlidir. 

 

 

Büyük kurtarıcımız ile aynı şehrin havasını solumak isteyenler için Ankara’ya istenilen her an gidilebileceği de muhakkak bilinmelidir. Hemen en uygun Ankara uçak biletinizi satın alarak Ankara'yı ziyaret edebilirsiniz.

İyi yolculuklar!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Ankara Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder