Ankara'da Ne Yenir Ne İçilir?

Ankara'da Ne Yenir Ne İçilir?

Ankara ili eşsiz mutfağı ile insanları kendisine hayran bırakma özelliğine sahip bir yer olarak bilinmektedir. Genel olarak Türk milleti olarak mutfak konusunda oldukça ileri bir aşamada olmamız sebebiyle her ilin kendine has mutfağı bulunmakta. Elbette bir yeri ziyarete gittiğinizde oranın mutfağını deneyimlemeden geçmek olmaz. Bu sebeple Ankara'yı ziyaret edecek misafirler için hazırladığımız Ankara'da Ne Yenir Ne içilir listesi karşınızda!

Ankara Tava : Ankara tava yemek konusunda ilk akla gelen seçenek olarak kabul edilmektedir. Eşsiz lezzetler açısından en önde gelen bu yemeğin yapım aşamasında Ankara halkının ikiye ayrılmış olma durumu söz konusu. Kimileri Ankara tava yapımında pilavın pirinçten yapıldığını iddia etmekte iken kimileri ise arpa şehriyeden yapılması gerektiğini iddia etmektedir. Aynı zamanda yaşanan bu ikilemin bir diğer örneği de kullanılacak et konusunda yaşanmaktadır. Bazı insanlar kuşbaşı et kullanmanın doğru olduğunu iddia etmekte iken bazıları ise kemikli kaburga eti ile yapılmasının daha lezzetli olmasında etkili olduğunu savunmaktadır. Her iki koşulda da bu yemeğin lezzetinin eşsiz olduğunu belirtmek gerekmektedir. Ankara’ya gelen kişilerin muhakkak bu yemeği deneyimlemeleri gerekmektedir.

 

 

Öllüğün Körü :  Bu yemeği bir restoran içerisinde sipariş vermek aşamasında bir miktar utanma durumu yaşanması söz konusu olmaktadır. İsmi ile farklı bir etki yaratması sebebiyle dikkat çeken yemeğin yapımında aslında erişte kullanılıyor. Erişte üzerine kavrulmuş kıyma konularak hazırlanan bu lezzetti yemeğin tadımı oldukça keyif verici olmaktadır. Yanında yoğurt yenmesi ise sıklıkla tavsiye edilmektedir. Bu yemeğin lezzeti yoğurt ile üst düzey bir duruma çıkmaktadır.

 

 

Beypazarı Güveci : Bu yemek 500 yıllık bir geçmişe sahip olması ile bilinmektedir. Dönem padişahlarına özel olarak hazırlanmakta olan Beypazarı Güveci, odun ateşinde yaklaşık olarak 5 saat pişirilerek yapılmaktadır. Çeşitli malzemelerin birleşmesi şeklinde hazırlanan yemekte kullanılan et özeldir.Yemlenen hayvan eti değil, doğada kendi besinini bularak temin etmekte olan hayvanların eti kullanılmaktadır. Bu sebeple lezzetinin de eşsiz olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ağızda dağılan bir doku elde edilmesi için kuzu eti ile yapılmış olanı makbûl.

 

 

Beypazarı Kurusu: Sert bir hale gelene kadar pişirilmekte olan hamur ile hazırlanan Beypazarı Kurusu, hanımların altın günlerinde dahi sıklıkla tercih etmeye başladıkları bir yemek olarak bilinmektedir. Pişen hamurun içerisinde bol tereyağı ve tarçın olması, lezzetinde eşsiz farklılıkların bulunmasına neden olmaktadır. Genel olarak çaya batırılarak yenileneni tercih edilmekte olmasına rağmen son zamanlarda arasına çikolata sürülerek yenildiğine de rastlanmaktadır.

 

 

İnceğiz Çorbası : Ankara'da ne yenir ne içilir listemizde çorba seçeneklerinin en lezzetlisi İnceğiz Çorbası olarak bilinmektedir. İçerisinde haşlanmış nohut, buğday ve kuzu etinin bulunduğu bu çorbayı bir kez içenlerin sonrasında sürekli olarak isteyeceği gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bu çorbayı içme aşamasında dikkat edilmesi gereken nokta üzerine kızdırılmış yağın gezdirilmesinin hoş bir tat bırakacak olmasıdır. Ayrıca içerisine ekmek ufalayarak tüketmeyi de tercih edebilecek olan kişiler, içtikçe daha çok içmek isteyecektir.

Entekke Böreği: Entekke Böreği, Ankara’nın kıymalı böreği olarak bilinmektedir. Maya ile hazırlanmış olan hamurun içerisine kıyma konulmasının ardından, şekil olarak kavala kurabiyesi şeklinde kapatılmaktadır. Kızgın yağda kızartılmakta olan böreklerin lezzetinin oldukça farklı ve eşsiz olması insanların tercihini belirleyici bir unsur olmaktadır.

 

 

Ankara’da birbirinden güzel bu lezzetleri tadabilecek oldukça fazla mekân bulunmaktadır. Denizi olmayan Ankara ili içerisinde eşsiz manzaralara karşı konumlanmış olan restoranlardan birinde arzu edilen tatları denemek mümkün olacaktır. Seçilebilecek mekânlardan bazıları hakkında kısaca bilgi verecek olursak ; 

Trilye Restoran : Burası insanların tercih etme durumlarında pişman olmayacakları yerler arasında sayılmaktadır. Eşsiz meze ve çorbalar gibi başlangıç yemekleri dışında deniz mahsullerinin hazırlanış şekilleri ile tercih edenleri memnun bırakmakta olan bir mekândır. Mezelerin aşırıya kaçılmaksızın istenilen ölçülerde sunulmakta olması insanların en çok dikkat ettikleri durum olarak yansımaktadır. Ayrıca karides gibi deniz ürünlerinin yapımının ve servisinin benzersiz özellikleri barındırması sebebiyle insanların sıklıkla tercih etme durumları ile karşılaşılmaktadır. Fiyatların bir miktar pahalı olması ise böyle kaliteli bir restoran için tahmin edilebilir bir durum olarak kabul edilmektedir.
Adres: Kazım Özalp Mah. Kuleli Sokak No:32 Gaziosmanpaşa, 06700 Çankaya/ANKARA
Telefon: 0312 447 12 00

 

 

Göksu Restoran : Ankara restoran seçenekleri arasında en kaliteli hizmetin sunulmakta olduğu mekân, kaliteli bir hizmete karşılık aldığı fiyatların yüksekliği sebebiyle normal karşılanmaktadır. Genel anlamda klasik bir Tük lokantası olarak bilinmektedir. Karadeniz mutfağı da dâhil olmak üzere Türk mutfağının hemen her ögesini başarı ile yansıtmakta olan bu mekân, hem güzel vakit geçirmek isteyenlerin hem de iş toplantılarının adresi olarak göz önüne gelmektedir. Buraya gelmeyi düşünen kişilerin fasulye turşusu kavurmasını ve kara lahana dolmasını muhakkak denemeleri tavsiye edilmektedir.  Bu yemekleri ile insanların hayran kalmasına neden olan restoran ayrıca küçük çaplı olan organizasyonların gerçekleştirilmesi ile de insanların dikkatini çekmektedir.
Adres: Kızılay, Nene Hatun Cad. no:5 Çankaya/ Ankara
Telefon: 0312 437 52 52

 

 

Meyhane Aşina: Ankara’da farklı restoran seçenekleri arayışı içerisinde olan kişilerin Meyhane Aşina’yı tercih etme durumları sıklıkla karşılaşılmakta olan ve memnuniyet ile sonuçlanan deneyimlerin adresi olan bir yerdir. Ferah; açık ve kapalı mekânı bulunmakta olan meyhane eşsiz mezeleri ile insanları büyülemektedir. Rakı içileceğinin belirtilmesi anında masaya peynir tabağının hemen getirilmesi, küçük ama müşteriler açısından ilgi alınabildiğinin kanıtı olması sebebiyle oldukça özel bir durum olarak kabul edilmektedir. İçki ve meze keyfi yaşamak isteyenlerin tercih edeceği bu mekân içerisinde yayılmakta olan Türk Sanat Müziği tınıları insanları etkilemekte kalmıyor mekâna daha çok bağlanılmasına da neden olucu bir etkiyi yansıtıyor.
Adres: Ayrancı, Portakal Çiçeği Sok. 2/A Çankaya, Ankara

 

 

Meşhur Fikret Ankara Tava : Ankara iline gelinmesi durumunda, kısaca bahsedilmiş olan Ankara tava tarifi uygulamasının tadına bakmadan dönülmesi mümkün görülmemektedir. Ankara’nın en çok bilinen bu yemeğinin tadına ilk defa bakacak olanlar için, bu deneyimi Meşhur Fikret de yaşamaları önemle tavsiye edilmektedir. Zira tarifi uygulamakta olan ustalığı ve etlerin lezzeti ile uzun zamandır varlığını sürdürmekte olan bir mekân olarak kabul edilmektedir. Mekânın Ankara’nın bir miktar dışında yer alıyor oluşu, kalabalıktan uzaklaşmak ve kafa dinlemek isteyenlerin en çok beğendiği özellik olarak göz önüne gelmektedir. Ankara’nın bitmeyen karmaşasından uzak bir lezzet durağı olduğunu söylemek ise yanlış olmayacaktır.
Adres: Yeşilkent Mahallesi, 555.Cadde, No: 78 Çankaya/ Ankara
Telefon: 0312 496 16 60

 

 

Ankara’nın Türk mutfağının her alanında olduğu gibi pek çok lezzetli ürünü içerisinde barındırdığı bilinmektedir. Her ne kadar başka şehirlerde de bu ürünleri tatma şansı bulunuyor olsa da, yerinde lezzet tadımı yapmanın daha etkili olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Hem güzel vakit geçirmek hem de ziyaret edilen şehrin en önemli özellikleri olarak kabul edilmekte olan yemeklerinden tatmak insanların hayatlarında eşsiz anılar toplamalarına neden olacaktır. İç Anadolu Bölgesi mutfak özelliklerinin daha yoğun yansıdığı Ankara ilinde, lezzet yolculuğu yaşamak isteyen herkese şimdiden afiyet olsun demek en doğrusu olacaktır.  Hemen ucakbileti.com'dan en uygun Ankara uçak biletini satın alarak bu eşsiz lezzetlerin keyfine yerinde varabilirsiniz.

Afiyet olsun!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Ankara Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder