Alanya'da Ne Yenilir, Ne İçilir?

Alanya'da Ne Yenilir, Ne İçilir?

 

Akdeniz ikliminden mütevellit Alanya’da yetiştirilen meyve ve sebze çeşitliliği oldukça fazladır. Bu çeşitlilik Alanya mutfağına da yansımıştır haliyle. Alanya kesiminde halk daha çok çiftçilikle uğraşmaktadır. Dolayısıyla Alanya mutfağında ot ağırlıklı Girit yemekleri oldukça fazla yer tutmaktadır. Kıyı şeridinde bir kent oluşundan dolayı hafif yemekleri bulunan Alanya, iç kesimlerinden dolayı Anadolu mutfağından da etkilenmiştir.

Sizin için derlediğimiz Alanya’da ne yenilir ne içilir listesi, Turistik, kültürel veya ne sebeple ziyaret ederseniz edin denemeniz gereken tatları bünyesinde barındırıyor.

 

Labada Aşı

Labada aşı pilavın sebzelisi esasında fakat burada püf nokta labada otu. Kış aylarında kırlardan toplanan labada otu, bulgur ve baharatlar ile tereyağında kavrulup üzerine sıcak su ekleniyor. Pilav kıvamına gelince ocaktan alınan labada aşı, sonrasında ise afiyetle yeniyor.

 

Hibeş

Hibeş esasında bir meze. Tahinin içerisine limon suyu, sarımsak veya isteğe göre malzemeler katılarak harmanlanan hibeşi ister yemeklerinizin yanında sos, isterseniz ekmek üzerine sürerek yiyebilirsiniz.

 

Toros Salatası

Antalya’ya özgü Toros salatası Antalya’nın çeşitli illerinde patlıcan közlemeli olarak da yapılıyor ama bu salatanın püf noktası sumak. Bol yeşilliğin içinde bulunduğu salata içerisinde baş rolde roka, maydanoz ve nane bulunuyor.

 

Sedik Aşı

Oldukça besleyici ve bağışıklık güçlendirici olan Sedik Aşı içerisinde tavuk suyu, isteğe göre pul biber, soğan ve bulgur bulunuyor. Kış aylarının vazgeçilmezi olan sedir aşını bizce çok seveceksiniz.

 

Şilofta

Şilofta epey değişik bir Alanya tatlısı. Kendisine Antalya genelinde çok rastlandığı gibi Alanya’da da rastlamak mümkündür. Loğusa tatlısı olarak da biliniyor. Zira loğusa kadınlarının sütünü arttırdığına inanılıyor. El ile açılan yufka önce ince şeritler halinde kesiliyor, sonra şekerli suda haşlanıyor ve bu şekilde servis ediliyor. Üzeri için ise badem ve ceviz olmazsa olmaz.

 

Alanya Bohçası

Bildiğimiz krep hamuruyla hazırlanan ve bohça şekline getirilen bu nefis lezzet sabah, öğle ve akşam yemeklerinde oldukça tercih ediliyor. Sabah ve öğle yemeklerinde içine peynir konulurken, akşam yemeği olarak sunulacaksa içine kuzu eti konuluyor.

 

Gülüklü Çorbası

Alanya’da düğün çorbası olarak yapılan bu çorba ise nohut, tavuk ve baharatlar ile yapılan yöresel bir yemek. Nohut ve tavuğun göğüs kısmı haşlanıp yuvarlanarak top haline getiriliyor. Salça ile kavrulmuş soğanların içine tuz ve karabiber atıldıktan sonra ölçeğinize göre su koyarak kaynamaya bırakılıyor. Daha sonra içerisine bu tavuk ve nohut misketleri atılarak tekrar kaynatılıyor ve altı kapatılıp servis ediliyor. 

Sizin için derlediğimiz Alanya’da ne yenilir ne içilir listemizin sonuna geldik. Alanya’nın yöresel mutfağından bu birbirinden güzel lezzetleri listenize eklemeden geçmemelisiniz.

Afiyet olsun!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Alanya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder