Alanya'da Gezilecek Yerler

Alanya'da Gezilecek Yerler

 

Ziyaretçilerine hem turistik hem de tarihi birçok gezme noktası sunan Alanya’da gezilecek yerler oldukça fazla. Dileyen ziyaretçiler muhteşem plajları, günlük tekne turları ile veya karayolu ulaşımı ile dolaşabilir, dileyen ziyaretçiler ise Anadolu Selçuklu zamanından ve daha eski medeniyetlerden kalma tarihi mekânları dolaşarak kültürel bir turun parçası olabilirler. Siz de bu güzel şehrimizi ziyaret etmek isterseniz, bu listeye bakmanızda fayda var.

 

Alanya Kalesi 

Alanya Simgesi kabul edilen Alanya Kalesi hemen şehir merkezinde bulunuyor. Muhteşem Akdeniz sularını seyreden kalenin hemen aşağısında ünlü Kleopatra plajı bulunuyor.1. Aleaddin Keykubat tarafından yaptırılan kale 83 sura sahip. Kaleye giriş ücreti 15 TL. Yaz aylarında 09:00 - 19:30 arası, kış aylarındaysa 08:30 – 17:00 arası açık olan kalenin tepesinden manzaranın keyfine ise doyamayacaksınız.

 

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası doğal bir oluşum. 1948 yılında tesadüf eseri bulunan mağara, Damlataş Plajı’nın hemen yanında olmasından dolayı kolaylıkla gidebileceğiniz bir alternatif. Mağaraya herhangi bir giriş ücreti bulunmamakta.

 

Dim Mağarası

Alanya doğusunda, Cibireis dağının eteklerinde bulunan Dim Mağarası merkeze 11 kilometre mesafede. Mağara 4 ana salon ve geçitlerden oluşuyor. Mağaranın yıl içerisindeki sıcaklığı hep sabit ve 18 derece. Doğal bir oluşum olan Dim mağarasına gidiş Alanya merkezden belediye otobüsleri ile sağlanıyor. Günümüzde hâlâ damlataş, sarkıt ve dikit oluşumları devam ediyor.

 

Dim Çayı

Yaz sıcaklarına ve ünlü plajlara alternatif olabilecek bir başka görülmesi gereken yer ise Dim Çayı. Kiremitte alabalığı oldukça meşhur olan çaya girişte herhangi bir ücret ödenmiyor. Yalnızca çay bünyesindeki cafelerde yeme-içmeye para ödeniyor. Bölgedeki baraj yapımı çalışmaları çay için tehdit oluşturduğu için bir an önce gidilip görülmesinde fayda olduğunu düşünüyoruz.

 

Sapadere Kanyonu

Doğal güzelliği ile dikkat çeken Sapadere Kanyonu eski zamanlarda karstik bir şekilde oluşmuş. Alanya merkeze 44 kilometre uzaklıkta konumlanmış kanyonda dilerseniz suların oluşturduğu havuzda yüzebilir, çevresinde bulunan tesislerde ise yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.. Kanyon girişi kişi başı 4 TL. Şahsi araçlarıyla gelmiş misafirler içinse girişte otopark hizmeti mevcut.

 

Hamaksia Antik Kenti

 

Alanya’nın Elikesik köyünde bulunan Hamaksia antik kenti kültürel turizm severlerin uğrak noktası. Halk arasında Sinek kalesi adıyla geçiyor. Yapılan araştırmalar sonucu yörede iskân faaliyetlerinin Roma dönemi ve öncesine dayandığı düşünülüyor. Kentte birtakım buluntular sonucu Helenistik Döneme de ait izlere rastlanmıştır. Ünlü coğrafyacı Strabon Hamaksia kentinden, dönemin sedir ağaçlarıyla ünlü yeri oluşuyla ve bu ağaçların gemi yapımında kullanıldığından bahsetmiş.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Alanya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder