Alanya Şehir Rehberi

Alanya Şehir Rehberi

 

Bilinen en eski adıyla Coracesium, Alâiye, şimdiki adıyla Alanya; ülkemizin güneyinde Antalya iline bağlı bir turizm kentidir. Her yıl binlerce turistin uğrak mekânı olan Alanya’nın plaka kodu 07, telefon kodu 0242’dir. Antalya şehir merkezine uzaklığı 154 kilometredir. Şehirde bir adet havalimanı (Alanya Gazipaşa Havalimanı) bulunmaktadır.

Yıllar boyunca korsanlardan, en köklü medeniyetlere ve imparatorluklara kadar geniş bir tarih yelpazesi bulunan Alanya, 1221 yılında 1. Alaeddin Keykubat tarafından fethedilerek  Anadolu Selçuklu Devleti himayesine girmiştir. Günümüze kadar gelen çoğu eser bu dönemde inşa edilmiştir. Alanya, Anadolu Selçuklu Devleti’nde kış mevsiminin başkenti olarak kullanılmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmasıyla birlikte bölgede Karamanoğulları hüküm sürmüştür. Konya başkentli Karamanoğulları bölgeyi Mısırlılara 15.yy’da  satmıştır. Osmanlı Dönemi’nin topraklarını genişletmesiyle birlikte Alâiye (Alanya), savaşsız bir şekilde Osmanlı Devleti sınırlarına katılmıştır. 1871 yılında da Antalya il sınırlarına dahil edilerek, bu ilin bir ilçesi hâline gelmiştir. 1933 yılında resmi gazetede Alâiye yazılması gerekirken harf hatasından dolayı Alanya olarak bugünkü ismi kayıtlara geçmiştir.

 

 

Alanya bir Akdeniz kıyı kenti olduğu için Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini taşır. İç taraflara doğru gidildikçe iklim biraz karasallaşır. Yazlar oldukça sıcak ve yağışsız, kışlar ise yaza oranla epey yağışlıdır. En düşük sıcaklık 10, en yüksek sıcaklık ise 40 derecelerde seyreder. En yüksek deniz suyu sıcaklığını ise Ağustos ayında 27 derece ile hissettirir. Doğal bitki örtüsü maki olan Alanya’nın kuzeyinde Toros Dağları seyreder.

Alanya bir turizm kenti olduğu için elbette en çok yaz aylarında tercih ediliyor. Fakat size doğa koşulları konusunda zorluk çıkarmayan bu ilçeyi, yılın her mevsiminde ziyaret edebilirsiniz.

Alanya, İstanbul’a 927, Ankara’ya 523, İzmir’e 587 km uzaklıktadır. Karayolu ulaşımlarınız için maksimum 12 saatlik bir yolu göze almalısınız. Alanya’ya ulaşımınızı Türkiye’nin her yerinden şehirlerarası otobüslerle, şahsi aracınızla veya havayoluyla ziyaret edebilirsiniz. İlçede 1 adet havalimanı bulunmaktadır. (Alanya Gazipaşa Airport) Fakat dilerseniz Antalya Havalimanı’ndan da Alanya ilçe merkezine havalimanı transferleriyle, taksi veya kooperatif otobüsler ile ulaşmak mümkün.

 

 

Alanya’da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksilerle sağlanmaktadır. Otobüslerde ve minibüslerde geçerli AntalyaKart satın olarak seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Alanya turizm kenti olarak biliniyor fakat tarihi dokusuyla da binlerce misafirini ağırlıyor. Alanya’nın simgesi Alanya Kalesi, Kızılkum, Dim Mağarası, Alanya Bahçeleri ve Alanya Tersanesi görülmesi gereken yerlerden.

 Mavi bayraklı plajları ile Kleopatra, Damlataş, İncekum, Ulaş ve Doğu plajları da Alanya’nın simgesi. Akdeniz’in serin sularında yüzmek için buraları da görmelisiniz. Bu yerlerin hepsine nasıl giderim derseniz de Alanya merkezden hareketli birçok tekne firması günlük turlar düzenliyor. Dilediğinizi seçip, plajlara ulaşabilirsiniz.

Kıyı şeridinde oluşuyla misafirlerine oldukça güzel bir lezzet şöleni sunan Alanya mutfağını da gitmişken deneyimlemelisiniz. Toros Salatası, Sedik aşı, Antalya piyazı ve ülkemizin olmazsa olmazı kebapları ile turizm kadar mutfağıyla da adından söz ettiriyor.

Siz de bu önemli turizm ve tarih kentimizde tatil yapmak isterseniz, size zamandan tasarruf ettirecek ekonomik uçuş imkânlarımız için Alanya uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Geriye ise tatilinizin keyfini sürmek düşer.

İyi tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Alanya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder