Adana'da Neler Yapılır

Yaz tatilinizi, boş olduğunuz bir zaman tatil planınızı yurt içinden kullandıysanız veya yurt içinde görmek istediğiniz yerler listesinde Adana’da bulunuyorsa görmeniz gereken yerlerin bir listesini hazırlamanız gerekmektedir. Adana ülkemizin en mizah dolu ve aynı zaman da görülmesi gereken yerlerin çoğunluğuyla insanları kendine çeken şehirlerinden biridir. Adana’nın tarihi mekânları, turistik yerleri ve festivalleriyle ülkemizde görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Adana gezisi yapacaksanız öncelikle tarihi mekânları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Birçok güzide şehrimizde olduğu gibi Adana’da da Anadolu topraklarında bulunan geçmişin bir sürü izlerini ve tarihi eserleri bünyesinde toplamıştır. İlk önce Adana’nın en ünlü yerlerinden biri olan tarihi Taş Köprüyü görmemek olmaz. Bu köprünün geçmişi Roma İmparatorluğuna kadar dayanmaktadır. Köprünün altından geçen nehir suyunun barajı beslemesi nedeniyle zaman zaman kuruduğu oluyor. Ancak nehrin kuruduğu zaman aralığına dikkat ederek tatil zamanınızı ona göre ayarlarsanız altından akan suyla birlikte kartpostal tadında bir Taş Köprü manzarasını görebilirsiniz. Bu köprü araçlara kapalıdır, bu nedenle eğer bir araçla yolculuk ediyorsanız Taş Köprüyü ziyaret etmeden önce bir yere park etmenizi tavsiye ederiz. Taş Köprü Seyhan ve Yüregir’i birbirine bağlamaktadır. Adana’da köprü gezisine devam edecek olursak Varda(Alman) Köprüsü görülmesi gereken yerlerden biridir. Pek bilinmese de Adana’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Doğal güzellikler, yeşillikler arasında kurulmuş olan  Varda Köprüsü, Adanalılar tarafından Alman Köprüsü olarak anılmaktadır. Bu köprü Adana merkezinin biraz dışında kalmaktadır; ancak görmeniz gereken yerlerden biridir. Bir diğer merkez dışında; ancak görülmesi gereken yerlerden biri olan Anavarza Kalesi ve Antik Kenti, Adana’nın tarihi mekânları konusundaki en iyi örneklerinden biri olarak görülmektedir. Anavarza Ören Yeri, Ceyhan ilçe sınırlarının içerisinde bulunmakta ve giriş ücreti bulunmamaktadır. Şahmeran Kalesi, bir diğer bilinen adıyla Yılankale Misis ve Ceyhan arasındaki ovaya hâkim olan bir tepenin üzerinde konumlanmış tarihi kalelerden biridir. İpek Yolu’na uzun zaman bekçilik yapmış bir kaledir. Kalenin biçimi yılan gibidir. Bu nedenle yöre halkı tarafından Şahmeran olarak da bilinmektedir. 12. Yüzyıldan günümüze kadar gelmiştir. Feke Kalesi’ de diğer kaleler gibi tarihin uzun zamanı boyunca İpek Yolu’nun koruculuğunu yapmıştır. Feke Kalesi’nin hem kendisi hem de manzarası etkileyicidir ve sizleri de geçmişin izleriyle etkileyecektir.

Kalelerin yanında antik şehirleriyle de Adana, görülmesi gereken yerleri bünyesinde barındırmaktadır. Ayaş Antik Kenti, Büyük İskender ve Pers Kralının savaşı sonunda, Büyük İskender’in savaştan zaferle ayrılması sonucu Makedon komutanların bölgeye yerleşip bir liman kenti kurmaları sonucu oluşmuştur. Bu nedenle ayrı bir vakit ayırıp görmeniz gereken yerlerden biri olmalıdır. Şar Antik Kenti’nde Hitit, Roma ve Bizans eserleri bulunmaktadır ve giriş ücretsizdir. Misis Antik Kenti’ de Adana civarında bulunan ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu yer tarihi ipek yolunun bir parçası olarak bulunmaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve Adana gezinizde görülecek listesine almanız gereken yerlerden biridir.

 

 

Eğer zamanınız ve imkânınız varsa Adana çevresinde bulunan ve genellikle İpek Yolu’nun korucuları olan kalelerle, Roma döneminin eserleri niteliğindeki antik kentleri görmenizi tavsiye ederiz. Ancak bunları gerçekleştirecek durumunuz yoksa merkezde de görülmesi gereken bir sürü yerler ve gezilecek bir sürü mekân bulunmaktadır. İlk önce Adana Merkez Cami’yi görmenizi tavsiye ederiz. Adana’nın en çok bilinen ve en çok turist çeken camilerinden biridir. Adana Ulu Cami, diğer adıyla Ramazanoğluları Cami Adana’nın sembolleşmiş yapılarından biridir. Ramazanoğluları beyliği tarafından yapılmış bir camidir. Büyüklük konusunda Adana Merkez Cami’den önce gelmektedir. Külliyesi Selçuk, Memluk ve Osmanlı mimari yapılarının etkisini barındırmaktadır.  Adana Merkez Sabancı Camii Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük camisi olarak geçmektedir. Hasan Ağa Cami, klasik Osmanlı dönemi mimarisinin Anadolu’daki tek örneği olmasıyla önemi artan bir camidir. Ağca Mescit, Adana’da bilinen en eski Türk yapıtıdır. Ağca Bey adıyla bilinen bir Türkmen tarafından yapılmıştır. Eski (Yağ) Cami ve Medresesi, Adana’nın merkezinde bulunan bu cami Ramazanoğluları tarafından yapılmış ve Osmanlı döneminde de ciddi anlamda bir bakım görmüştür. Görülmesi gereken diğer camilere Alemdar Mescidi, Mestanzade Cami, Şeyhoğlu Camii, Şefika Hatun Cami, Memiş Paşa Cami, Cuma Fakih Cami, Ali Dede Mescidi, Ceyhan-Ulu Cami, Ceyhan Kurt Kulağı Cami ve Kozan Hoşkadem Cami olarak örnek verebiliriz.

Adana’da tarihi kentler, kaleler ve camilerin yanında ziyaret etmeniz gereken müzeler de bulunmaktadır. Roma döneminden Türk beyliklerine, oradan da Osmanlı dönemine ait birçok tarihi eseri bünyesinde barındıran Adana’nın müzeleri de görülmesi gereken bir sürü antik eserlerle doludur. Adana Bölge Müzesi birçok etnografik eser bulunmaktadır. Bunun yanında sikke, Osmanlı dönemine ait mahkeme kararları gibi tarihi geçmişimizin izlerini görebileceğiniz eserler mevcuttur. Misis Mozaik Müzesi Seyhan Irmağı’nın kenarında bulunmaktadır. Hitit, Roma, Bizans, Arap, Selçuk ve Osmanlı dönemlerine ait birçok tarihi eser bulunmaktadır. Adana - Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi, Etnografya Müzesi görülmesi gereken ve geçmişinizden izler bulabileceğiniz yerlerden biridir.

Adana gezilecek yerler arasında tarihin izlerinden çıkıp günümüze dönmek isterseniz gideceğiniz yerler mevcuttur. Adana Merkez Parkı, oldukça temiz, bakımlı ve yeşilliği sayesinde Avrupa tarzında sahip parklara örnek olabilecek niteliktedir. Dilberler Sekisi yeni kullanılmaya sunulmuş, bisiklet ve yürüyüş alanları da bulunan rahatlatıcı bir atmosfere sahip olan Seyhan Nehri kıyısındaki alandır. Adana’da bulunan ve Türkiye’nin en büyük saat kulesi unvanına sahip Büyük Saat’i de mutlaka görmelisiniz. Büyük Saat’i gördükten sonra hemen yanında bulunan Tarihi Kazancılar Çarşısı’na uğramayı ihmal etmeyin.  Tarihi Kazancılar Çarşısı, geleneksel Anadolu Kapalıçarşı kültürünün en güzel örneklerinden biridir. Tarihi Kazancılar Çarşısı’nda gündelik ihtiyaçlarınızı da karşılayabileceğiniz ürünleri bulabilirisiniz. Adana Çarşı Hamamı, Ramazanoğluları döneminden kalma, yarım gün kadınlara, yarım gün erkeklere hizmet veren tarihi bir hamamdır. Büyük Saat’in karşısında bulunmaktadır; ancak önü dükkânlarla kapatılmıştır. Ramazanoğlu Konağı, Adana’nın en ünlü konağı olma unvanına sahiptir. Tepebağ Eski Adana Evleri’ni de Adana’ya geldiyseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden olmalıdır.

 

 

Adana görülecek tarihi mekân, müze, park ve çarşıların yanında festivalleriyle bilinen yerdir. Özellikle Adana Portakal Çiçeği Festivali en çok bilinen ve iç açıcı festivaldir. Portakal Çiçeği Festivali Nisan ayında düzenlenmektedir. Bir diğer iç açıcı festival Kiraz Festivali’dir. Bu festival Haziran ayında gerçekleşmektedir. Haziran ayında bir diğer festivalde insanları kendisine çekmektedir. İmamoğlu Şeftali Festivali Adana’da gitmeniz gereken festivallerden biridir. Sinema dünyasının en iyi festivallerinden biri olan Altın Koza Film Festivali, her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. Ağustos ayında Kızıldağ Yayla Şenliği’ne mutlaka gitmelisiniz. Karakucak Güreş Festivali Mayıs ayında düzenlenmektedir. Horzum Yayla Şenliği Ağustos ayında gerçekleştirilmektedir.

 

 

Adana’nın yaz sıcağından kurtulmak için veya Adana’nın doğal güzelliklerini yerinde görmek için gidebileceğiniz yerler mevcuttur. Adana’nın yaylaları, tarihi eserleri kadar ünlüdür. Kozan-Horzum Yaylası ve Çulluuşağı Yayla Koyu çam ağaçları, meyve ağaçları, çınar ağaçları ile ünlü yayladır. Pozantı - Tekir Yaylası, Pozantı - Armutoluğu Yaylası, Aladağ (Karsantı) - Meydan Yaylası, Aladağ Ağcakise - Başpınar - Bıcı ve Kosurga Yaylaları, Karaisalı - Kızıldağ Yaylası, Feke - İnderesi Yaylası, Tufanbeyli - Kürebeli Yaylası, Pozantı - Fındıklı Yaylası, Saimbeyli - Çatak Yaylası, Saimbeyli - Tufanbeyli - Obruk Yaylası, Kozan - Göller Yaylası ve Pozantı - Belemedik Yaylası mutlaka gitmeniz gereken yaylalardır. Adana sıcağından kurtulup doğayla bütünleşebileceğiniz bu yaylaların dışında Seyhan Barajı’na da gitmeyi unutmayın. Adanaspor kulübünün doğduğu yeri ve Adana’nın çiftetellisini yerinde dinlemek, oynamak sizlerin tatilini daha da eğlenceli hale getirecektir. 

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Adana Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.

Sizi fırsatlar için bilgilendirelim!

KAYIT OL
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder