Adana Şehir Rehberi

Adana, Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biridir. Adana’nın geçmişi üç bin yıl kadar geriye dayanmaktadır ve birçok medeniyet tarafından göz bebeği olmuştur. Bu kadar eski bir geçmişe ve bu kadar dolu medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yerde tarihi eser ve tarihi mimari yapıların çok olmasını bekleriz. Adana’da tarihi yerler konusunda birçok şehirde olduğu kadar dolu alanlara sahiptir.

Adana, Türkiye’nin ilk sanayileşen bölgelerinden biridir. Bu nedenle zamanla oldukça yoğun bir nüfusa sahip olmuştur. Geçmiş tarihinin dolu olduğu bu yörede, Çukurova’ya eski tarihi belgelerde Klikya olarak geçmektedir. Hitit yazılı levhalarında da Uru Adania, yani Adana Ülkesi olarak gösterilmektedir. Adana bölgesi M.Ö. 1333 tarihlerinde Hititlerin egemenliği altına girmiştir. Adana bölgesi Hititlerin egemenliği altına girmeden önce de Kızzıvatna Krallığının egemenliği altında bulunuyordu. Hititlerden sonra Adana Bölgesine, daha sonra Asurlular egemenlik altına almışlardır. Bu sıra Persler, Makedonyalı Kralı İskender’in, Romalıların ve Bizanslıların elde etmesi şeklinde devam etmektedir. Bu kadar dolu bir geçmişe ve bu kadar yoğun bir kültür mirasına sahip olan bir şehrin arkeolojik yapılarına az sayıda değer verilmiştir. Abbasiler döneminde Adana, Türkleşmeye başlamıştır. Adana, tarihteki birçok önemli insanlara ev sahipliği yapmasıyla da ayrı bir öneme sahip olmuştur. Büyük İskender’den Mustafa Kemal Atatürk’e kadar ve Hitit Uygarlığından Osmanlı İmparatorluğuna kadar geniş bir kahramanlar ve medeniyetler silsilesi içerisinde olmuştur. Adana’nın merkezi Seyhan Nehri’nin çevresinde kurulmuştur. Akdeniz sahil şeridi bölgesinde bulunan Adana’nın Yumurtalık, bilinen diğer adıyla Ayas ve Karataş sahilleri bulunmaktadır. Adana tüm bu medeniyetlerin beşiği olmakla birlikte maden rezervleri bakımından da 4. Bölge olarak bilinmektedir. Adana’nın en önemli ve en ünlü maden yatakları krom, demir, manganez, kurşun ve çinkodan oluşmaktadır. Adana, Çukurova bölgesinde Mersin, Osmaniye, Hatay illerinin de içerisinde bulunduğu önemli coğrafi, kültürel ve ekonomik yapıya sahip bölgesinde bulunmaktadır. Adana maden ve ekonomik açıdan güçlü bir bölge olduğu kadar tarım alanlarında da elverişli bir yapıya sahip olmasıyla da bilinmektedir. Narenciye alanında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden biri olan Adana’nın portakalı ve portakal çiçeklerinin kokusu meşhurdur. Adana’nın çevresi heybetli Toros Dağları ile çevrilidir. Adana bulunduğu bölgeden de anlaşılacağı üzere Akdeniz iklimine sahiptir. Bu iklim tipine göre kışlar ılık ve yağışlı, yaz ayları ise kurak ve sıcaktır. Adana tarım alanında oldukça bereketli topraklara sahip olmakla birlikte pamuk alanında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden olmaktadır.

Adanalı insanların mizahları tüm Türkiye tarafından bilinmektedir. Mizah alanında kendine has bir üslubu ve kendine has bir havası olan Adana’nın tüm ülke tarafından bilinen ilginç hikayeleri bünyesinde barındırmaktadır. Sosyal medya üzerinden Adana’nın o güzel, mizah dolu insanlarla ilgili birbirinden komik, eğlenceli yazıları herkes okumuştur. Adana mizahının en güzel örneklerini, mizahın yaşayan kısmını görmek için bile Adana’ya gitmek isteyeceksiniz.

Adana hakkında bilgi verilmek gerekirse; Adana posta kodu 01000’dir.Telefon kodu ise 0322’dir.Adana eğitim alanında da başarılı şehirlerden biridir. Çukurova Üniversitesi’ni bünyesinde barındırmakla beraber, her yıl binlerce öğrenciye hizmet vermeye devam etmektedir. Çukurova Üniversitesi sayesinde Adana ekonomisine katkı sağlanmaktadır. Her yıl Adana’yı ziyaret eden turistlerin yanında, şehir dışından gelen öğrenciler sayesinde de ekonomi canlanmaya devam etmektedir. Adana’nın hem güzel insanları hem yemekleri hem tarihi mekânları hem de gece eğlenceleri bakımından ne kadar dolu bir şehir olduğunu yerinde görmelisiniz. 

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Adana Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.

Sizi fırsatlar için bilgilendirelim!

KAYIT OL
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder