Adana Şehir Rehberi

Adana Şehir Rehberi

Adana, Türkiye’nin en büyük 6. şehridir. Merkezi heybetli Toros dağları ile çevrili Seyhan Nehri’nin çevresinde kurulmuştur. Adana, Türkiye’nin ilk sanayileşen bölgelerinden biridir. Maden rezervleri bakımından 4. Bölge olarak bilinen Adana’nın en önemli ve en ünlü maden yatakları krom, demir, manganez, kurşun ve çinkodan oluşmaktadır. Hızlıca sanayileşen Adana, bu nedenle zamanla oldukça yoğun bir nüfusa sahip olmuştur. 2017 sayımı ile nüfüsü 1.775 milyon olarak ölçülmüştür.

Adana maden ve ekonomik açıdan güçlü bir bölge olduğu kadar tarım alanlarında da elverişli bir yapıya sahip olmasıyla da bilinmektedir. Narenciye ve pamuk alanında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden biri olan Adana’nın portakalı ve portakal çiçeklerinin kokusu meşhurdur.  Adana, bulunduğu bölgeden de anlaşılacağı üzere Akdeniz iklimine sahiptir. Bu iklim tipine göre kışlar ılık ve yağışlı, yaz ayları ise kurak ve sıcaktır.

 

Adana Tarihi

Modern zamanlarında olduğu kadar tarihinin de dolu dolu olduğu bu yörenin geçmişine değinmeden geçmek olmaz. Adana'nın bulunduğu bölüm olan Çukurova’nın adı, tarihi belgelerde Klikya olarak geçmektedir. Hitit yazılı levhalarında da Uru Adania, yani Adana Ülkesi olarak gösterilmektedir. Adana bölgesi M.Ö. 1333 tarihinde Hititlerin egemenliği altına girmiştir. Adana bölgesi Hititlerin egemenliği altına girmeden önce de Kızzıvatna Krallığının egemenliği altında bulunuyordu. Hititlerden sonra Adana Bölgesi'ni, daha sonra Asurlular egemenlik altına almışlardır. Bu sıra Persler, Makedonya Kralı İskender’in, Romalıların ve Bizanslıların elde etmesi şeklinde devam etmektedir. Abbasiler döneminde Türkleşen Adana, zaman içerisinde gelişip büyüyerek şimdiki hâlini almıştır.

 

 

Adana'ya Ulaşım

Adana Türkiye'nin 6. büyük şehri olduğu için otobüs ve uçak firmaları bu ile oldukça sık seferler düzenliyorlar. Adana'ya otobüsle gelmek isteyen yolcular Türkiye'nin her yerinden şehirlerarası otobüsleri kullanarak ulaşımlarını sağlayabilirler. Havayolu ile gelecek olan yolcular ise, şehirde bulunan Şakirpaşa Havalimanı'na tarifeli uçuşları tercih ederek ulaşabilirler.

 

Adana Şehir İçi Ulaşım

Adana'da şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, taksi ve metro ağıyla sağlanıyor. Otobüsler belediye ve özel halk otobüsleri olarak ayrılmış durumda. Şehirde Kentkart kullanılmaktadır. Tek biniş öğrenci 1.20 TL, sivil 2 TL olarak ücretlendirilmiştir.

Metro ağı ise Adana'da ikinci en çok kullanılan ulaşım aracıdır. 13 durak ile hizmet veren Adana metrosu haftaiçi 06:00 - 21:00 her 10 dakikada bir , haftasonu ise 06:00 - 23:00 saatleri arasında her 15 dakikada bir çalışmaktadır. Metro için ise tek kullanımlık bileti 2.75 TL olarak ücretlendirilmiştir. Metrolarda da Kentkart kullanılabilmektedir.  

 

Adana Hakkında Diğer Bilgiler

Adana posta kodu 01000’dir.Telefon kodu ise 0322’dir. Adana eğitim alanında da başarılı şehirlerden biridir. Çukurova Üniversitesi’ni bünyesinde barındırmakla beraber, her yıl binlerce öğrenciye hizmet vermeye devam etmektedir.  Her yıl Adana’yı ziyaret eden turistlerin yanında, şehir dışından gelen öğrenciler sayesinde de ekonomi canlanmaya devam etmektedir. Adana’nın hem güzel insanları hem yemekleri hem tarihi mekânları hem de gece eğlenceleri bakımından ne kadar dolu bir şehir olduğunu yerinde görmelisiniz. Adana uçak bileti için sayfamızı ziyaret edebilir, ekonomik uçuş imkânlarımızdan faydalanabilirsiniz.

İyi tatiller!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Adana Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder