Hızlı Erişim

En Ucuz Şanlıurfa Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Şanlıurfa Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Şanlıurfa Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Şanlıurfa Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Halk arasındaki adıyla Urfa, Türkiye’nin tarihi açıdan önemli şehirlerinden biridir. Mardin, Gaziantep, Adıyaman ve Diyarbakır ile komşudur. Ayrıca Suriye ile sınır şehrimizdir. Şehre eskiden Ur, Urhoy, Urhei, Ruhai, Ruhha, Edessa gibi birçok isim verilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği başarının hatırası sayesinde 1984 yılında Şanlı ünvanı verilmiştir. 


Şanlıurfa ekonomisini tarım ve hayvancılık başta olmak üzere turizm ve sanayi ürünleri önemli ölçüde etkilemektedir. Tarım alanında verimli topraklara sahip olan şehirde fıstık, pamuk, mercimek, buğday gibi başlıca tarım ürünleri yetiştiriciliği gelişmiştir. Sera tarımına da önem veren şehirde biber, domates ve patlıcan gibi sürekli tüketilen sebzelerin üretimi de yapılmaktadır. Hayvan yetiştiriciliğinde daha çok küçükbaş hayvan yetiştirilen Şanlıurfa, peynir, yoğurt ve süt ürünleri ile çevre illere ve şehir ekonomisine de önemi ölçüde katkı sağlamaktadır. 


Şanlıurfa kültür turizmi açısından da Türkiye’nin önemli şehirlerinden biridir. Balıklıgöl, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinir. Kutsal sayılan balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa’nın en fazla ziyaretçi çeken yerlerindendir. Balıklıgöl dışında Eski Şehir, Göbeklitepe, Harran, Selahaddin Eyyubi Camii, Ulucami, Eyyüp Peygamberin Makamı, Şuayb Şehri, Halfeti, İnbaşı Mağaraları da şehrin görülmesi gereken tarihi yerlerinden birkaçıdır. 


Şanlıurfa GAP Havalimanı, 2007 tarihinde hizmete açılan sivil kategoride bir havalimanıdır. Şehre olan uzaklığı 35 kilometredir. 8 uçaklık apron kapasitesine sahiptir. Yapımı 10 yıl süren havalimanı Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından işletilmektedir. Terminal binası önünde 500 araçlık geniş bir otopark bulunmaktadır. Türkiye’nin en uzun havalimanı pistine sahiptir.

 

Şanlıurfa GAP Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Havaş servisleri ile Şanlıurfa GAP Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaş servisleri uçak kalkış saatlerine göre hareket etmektedirler. Servisler yurtiçi uçuşlarında uçağınızın kalkışından en az iki saat önce hareket etmektedir. Ayrıca yurtdışı uçuşlarınızda uçağın kalkış saatinden en az 2,5 saat önce hareket etmektedir. Şanlıurfa merkezinden havalimanına ulaşmak istiyorsanız, Nevali Otel yanında bulunan Belediye Otobüs durağından havaş servislerine binebilirsiniz. Servisler Nevali Otel yanı Belediye Otobüs Durağı’ndan hareket ederek sırasıyla Harran Üniversitesi önü, Sabancı Kız Yurdu Durağı, Carrefour SA Market duraklarından geçerek havalimanına ulaşmaktadır. Havalimanından dönül güzergahı ise Tevhide Hatun Lisesi, Carrefour SA Market, Otogar Kavşağı, DSİ Durağı ve Nevali Otel yanı Belediye Otobüs Durağı’dır. Yolculuk ortalama olarak 45 dakika sürmektedir. Trafik yoğunluğuna göre değişen yolculuk süresinin ücreti ise 10 TL’dir. 

Havaş servisleri ile Siverek üzerinden Şanlıurfa GAP Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Servisler Üçgen Park ilk durağından hareket etmektedirler. Servis saatleri değişiklik gösterebildiği için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. Servisler Üçgen Park’dan çıkarak Siverek Eski Otogar Kavşağı, Yeni Otogar önü anayol üzeri, Hilvan 1. Üst geçit yolcu alma noktalarından geçerek havalimanına gitmektedir. Dönüşte ise yine aynı noktalardan geçerek yolcu indirmektedir. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 60 dakika sürmektedir. Siverek üzerinden servis ücreti 17 TL’dir. Hilvan’dan biniyorsanız 5 TL ücret ödeyerek havalimanına ulaşabilirsiniz.

Taksi

Ticari taksiler ile havalimanına ulaşımınız mümkündür fakat 35 kilometre mesafe ortalama olarak 100-120 TL arasında değişen ücretlere denk gelmektedir. Acil durumlar dışında taksi yerine havaş servislerini kullanmanız sizin için en avantajlı ulaşım şeklidir.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Özel aracınız ile Şanlıurfa GAP Havalimanı’na ulaşımınız mümkündür. Geniş otoparkı sayesinde gidiş-dönüş uçuşlarınızda aracınız için park imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca bir diğer seçenek araç kiralamadır. Dilediğiniz marka ve model araç ile bütçenize uygun şekilde hareket ederek araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Araç marka ve model bilgisine göre fiyatlandırma değişkenlik gösterdiği için kiralama hizmeti veren firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. Alternatif transfer seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. Transfer hizmeti veren firmalar görüşerek ücret ve araç bilgisi sahibi olabilirsiniz.  

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder