En Ucuz Romanya Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Romanya Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Bükreş

Para Birimi

seyehat zamanı Rumen Leyi

Romanya Hakkında Genel Bilgiler


Avrupa Birliğinin en büyük dokuzuncu ülkesi olan Romanya, Bran Şatosu ve Drakula efsanesi ile de turistlerin ilgi odağı olmuş durumda. Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi mekanları ile de ilgi gören Romanya, sosyal hayatı ve canlı sokakları ile de hareketli bir yaşam sunuyor. Yapılan araştırmalar, turizm konusunda en çok ve en hızlı gelişme kaydeden ülkelerden bir tanesi olduğunu gösteriyor ve resmi verilere göre bu sıralamada kendine dördüncü sırada yer buluyor.

 


Resmi Dil Romence, para birimi Rumen Leyi, Başkent ise Bükreş’tir. Eski dönemlerde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Romanya, geçiş noktası olmasının avantajlarını da kusursuz bir şekilde kullanmaya devam ediyor. Tarihi dokusunu hali hazırda korumayı başaran ülke, ilgi çekici görüntüsü ile de farklı bir duruşa sahiptir.

 


90’lı yıllara kadar güçlü bir tarım ekonomisi söz konusu iken, bu dönemden sonra büyük bir çöküş yaşanmış ve ekonomi modelinde büyük bir değişikliğe gidilmiştir. An itibarıyla piyasa ekonomisine sahip olan ve bu şekilde bir işleyişi benimseyen ülke, ekonomik anlamda gayet iyi bir duruma sahiptir. Hali hazırda kimlik kartı bulunmayan Çingeneler, Romanya’nın en büyük sorunlarından bir tanesini teşkil ediyor. Ekonomiye herhangi bir şekilde katkıda bulunmayan Çingeneler, ülkenin kanayan yaralarından bir tanesi olarak biliniyor.

 


Romanya halkının genel özelliklerinden bir tanesine de değinmek gerekiyor… Halk, özellikle misafirlere karşı fazlasıyla sıcak kanlı bir tavır sergiliyor. Günaydın, iyi günler ve hoş geldiniz gibi kalıplar çok sık kullanılıyor ve insanların birbirlerine olan saygısı da görülmeye değer. Erkeklerin, yeni bir kadınla tanışırken nezaketen ellerini öpmeleri de bir saygı göstergesi olarak nitelendiriliyor.

 


Festivalleri ile sosyal hayatı da etkin kılan ülke, özellikle turistlerin yoğun olduğu dönemde çok daha kalabalık ve çok daha eğlenceli bir görüntü sergiliyor. Müzik ve sinema festivali, dünyanın dört bir yanından çok sayıda insanı birleştirmeye devam ediyor. Romanya’yı ziyaret edecek olan vatandaşlarımızın vize ile ilgili bilmesi gereken detaylar ise aşağıdaki metinde detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

 


Romanya Vizesi Hakkında Genel Bilgiler


Resmi pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 180 günlük süre içerisinde 90 günlük seyahatleri için vize almaları gerekmiyor ve bir muafiyet söz konusudur. Umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımızın ise vize almaları şarttır ve vize sürecinde tarafınızca hazırlanması şart olan belgeleri de güncel hali ile Romanya Ankara Büyükelçiliğinden ya da İzmir ve İstanbul’da bulunan Başkonsolosluklara ait resmi web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

 


Çok girişli vize sahibi olan vatandaşlarımız da yine 180 günlük süre zarfında 90 günlük seyahatleri için vize almak durumunda değillerdir. Kısa süreli vize tipi ücreti güncel olarak 60 Euro, uzun süreli vize tipi ücreti ise yüne güncel olarak 120 Euro’dur.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder