Hızlı Erişim

Rize’de henüz havalimanı bulunmadığı için Rize uçuşları Trabzon Havalimanı’na yapılmaktadır. Rize şehir merkezine yaklaşık 160 kilometre mesafede bulunan Trabzon Havalimanı’ndan hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlar yapılabilmektedir.

En Ucuz Rize Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Rize Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Rize Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Rize Şehri Hakkında Genel Bilgi

Karadeniz Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Rize, görülmeye değer doğal güzelliklere ve yöresel lezzetlere sahip bir şehirdir. Doğu Karadeniz’in en büyük üçünü şehir olma özelliğine sahip olan Rize, çay yetiştiriciliğinde önemli bir merkezdir. Ülkemizin en fazla yağış alan şehri olan ve yıllık ortalama sıcaklığı 14 derece olan Rize, Osmanlı döneminde liman, nahiye ve kaza merkezi olarak önemli bir merkez olma özelliğiyle önemini korumuş bir şehirdir. 1640 senesinde Rize’ye seyahat eden Evliya Çelebi, Rize için şöyle demiştir; “Trabzon’a bağlı deniz kıyısında bahçeli güzel bir yerdir”. En iyi rafting pakurlarından biri olan Fırtına Deresi’ni bünyesinde barındıran Rize, adını milattan önce 7. yüzyılda başlayan kolonileşme süreciyle birlikte bölgede bol pirinç yetiştirilmesinden alır. Bu nedenle kent yakınlarından geçen Rhizios Çayı’ndan adını alan Rize, yağış yoğunluğu ve yer altı su kaynakları sebebiyle, akarsu yoğunluğu en yüksek olan illerden biridir.    

 

Karadeniz Bölgesi’nin güzide şehirlerinden olan Rize’de; eşsiz manzarası ve ladin, kayın ormanlarıyla kaplı olan Ayder Yaylası, buz gibi suyunda şifa bulunduran ve doğal soda özelliğine sahip olan Andon, üzerinden 100 yıllık taş köprüler bulunan ve yüksek debisi sayesinde rafting sporuna çok uygun bir parkur olan Fırtına Deresi, Fırtına Deresi'nin batı yamaçları üzerinde bulunan ve şehrin en dikkate değer eserlerinden birisi olan Zil Kalesi, deniz seviyesinden 30 metre yükseklikte olan ve Karadeniz sahillerinde görülmeye alışılmış küçük orta çağ kalelerinden olan Bozuk Kale, 50 bin küsür hektarlık alana sahip olan ve Kaçkar Dağları üzerinden kurulmuş olan Kaçkar Dağları Millî Parkı, rengarenk çiçekleriyle görenlere görsel bir şölen yaşatan ve bu renk cümbüşünden elde edilen balıyla meşhur Anzer Yaylası, Rize tarihi hakkında bilgi sahip olmak isteyenlerin gitmesi gereken ve arkeolojik eserlerin, sikke ve yazmalarının sergilendiği Rize Müzesi, Ayder'in merkezinde bulunan 23 metrelik Gelin Tülü Şelalesi, moloz taşlarla örülü bir yapı sahip olan ve 1570 yılında yapımı tamamlanmış olan İskender Cafer Paşa Camii, şehrin en eski köprülerinden biri olma özelliğine sahip olan ve Fırtına Deresi'nin 15 metre üzerinde bulunan Şenyuva Köprüsü, 19. yüzyılın ilk yarısında yapılmış olduğu tahmin edilen Mikron Köprüsü, Kaçkar Dağları’nın tabiat güzelliklerinden olan ve 15 metre yükseliğe sahip olan Palovit Şelalesi görülmeye değer yapı ve yerlerden yalnızca birkaçıdır.  

Trabzon Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Trabzon Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 13 Çimenli - 18 Kanuni Numune Hastanesi - 20 Konaklar - 32 Yomra  belediye ve özel halk otobüslerini kullanarak Trabzon Havalimanı’ndan şehir merkezine, şehir merkezinden Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Sahil Peronu - Meydan - Tanjant - Değirmendere - Trabzon Havalimanı - Köy Hizmetleri – Çimenli güzergâhını izleyerek Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayan 13 Çimenli otobüsü, Sahil Peron - Şenol Güneş Caddesi - Valilik - Atapark - Tanjant - Değirmendere - Trabzon Havalimanı - Kanuni Numune Hastanesi güzergâhını izleyerek Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayan 18 Kanuni Numune Hastanesi otobüsü, Fatih Parkı - Trabzon Havalimanı - Kasaplar - Lale Sitesi güzergâhını izleyerek Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayan 20 Konaklar otobüsü, Sahil Peronu - Sahil Yolu - Değirmendere - Trabzon Havalimanı - Köy Hizmetleri - Şana – Yomra güzergâhını izleyerek Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayan 32 Yomra otobüsü ile Trabzon Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlayan otobüslerin ulaşım ücreti ortalama olarak tam 1.90 TL, indirimli 1.25 TL’dir.     

Trabzon Havalimanı’na ulaşım için bir diğer alternatif seçenek ise HAVAŞ servisleridir. Beşirli Uzunkum Otel, Orhan Petrol Ofisi önünden hareket eden HAVAŞ servisleri; Beşirli -  Uzunkum - Yavuz Selim Bulvarı - Tanjant Erdoğdu Kavşağı - Tanjant Yolu - Trabzon Havalimanı güzergâhını izleyerek Trabzon Havalimanı’na ulaşım sağlamaktadır. Trabzon şehir merkezinden Trabzon Havalimanı’na hava ve trafik koşullarına göre değişmekle birlikte yaklaşık 30 dakika içerisinde ulaşım sağlayan HAVAŞ servislerinin ulaşım ücreti 5,00 TL’dir.    


Taksi

Trabzon Havalimanı’na ulaşmak için diğer bir seçenek ise taksidir. Havalimanına ulaşmak için merkezi noktalardan taksiye bindiğinizde; Trabzon Merkez’den Trabzon Havalimanı’na 15 - 20 TL ücretle ortalama 15 dakika içerisinde, Çukurçayır’dan Trabzon Havalimanı’na 15 - 20 TL ücretle ortalama 20 dakika içerisinde, Yomra’dan Trabzon Havalimanı’na 20 - 25 TL ücretle ortalama 20 dakika içerisinde,  ulaşım sağlayabilirsiniz. (Ücretler ortalama rakamlardır, referans almayınız.)     

Diğer Alternatifler

Ayrıca, tüm bu ulaşım seçenekleri dışında, Trabzon’da bulunan araç kiralama şirketlerinden de hizmet alabilirsiniz. En uygun Trabzon uçak bileti fırsatını yakalamak için ucakbileti.com üzerinden yapacağınız sorgulamayla tüm havayollarını karşılaştırabilir ve size en uygun bileti hemen satın alabilirsiniz. Ucakbileti.com olarak şimdiden iyi uçuşlar dileriz.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder