Hızlı Erişim

En Ucuz Rabat Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Rabat Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Rabat Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Rabat Hakkında Genel Bilgi

 

Fas’ın kuzeybatısında bulunan Rabat, Atlantik Okyanusu ile Bou Regreg Irmağı’nın kesiştiği delta üzerine kurulmuş bir şehirdir. Fas’ın başkenti olan Rabat limanıyla ticaret ve ulaşım anlamında da ülke için oldukça önemlidir. Dokuma ve gıda sanayi kentin ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca eski yerleşim yeri olan Rabat’ta pek çok tarihi eser mevcuttur. Bu durum turizmin ekonomide önemli yer tuttuğu anlamına gelmektedir. Öyle ki her sene binlerce turist Rabat uçak bileti alarak şehre gelmektedir.

Rabat Akdeniz ikliminde olsa bile kentte Atlantik Okyanusu’ndan gelen okyanusal iklim de görülmektedir. Genel anlamda ılıman iklime sahip olan Rabat’ta sıcaklık ortalaması 17 – 18 derece civarlarında ölçülmektedir. Yazın bu değerler 24-25 dereceye yükselirken, kışın ise 9-10 dereceye kadar düşmektedir. Kasımla nisan ayları arası bolca yağış alan Rabat’ta yaz dönemiyse oldukça kurak geçmektedir. İlkbahar mevsimi Rabat uçak bileti almak için en uygun zamandır.

Otobüs ve tramvay Rabat’taki şehir içi toplu taşıma araçlarıdır. Mavi renkli taksiler de uygun fiyatlardan dolayı tercih edilebilmektedir. Yakın kentlere tren aracılığıyla gitmek mümkündür fakat uzak yerlerin birleştirici noktası Rabat-Sale Havaalanıdır.

Eski kent veya Mdina olarak bilinen ve şehrin tarihi merkezi olan yerde pek çok kültürel mirası bir arada görmeniz mümkündür. Hassan Kulesi kentin en önemli eserlerindendir. Bugün kule olarak da bilinen yapı aslen dünyanın en yüksek minareli camisi olması amacıyla 12. yy’da yapımına başlanan fakat mimarı Yaqup al Mansur öldüğünden dolayı yarım kalmış 200 tane sütunla çevrili yine yarım kalmış 44 metre bir minaredir. As-sounah Camisi, 5. Muhammed Mozolesi, şehrin 3 ayrı giriş kapısı ve St. Pierre Katedrali şehrin görülmesi gereken önemli yerlerindendir. Kentin güneyinde yer alan Cellah Antik Kenti Unesco Dünya Mirasları listesinde bulunmakta ve güzel ve doğal bir ortamda yer alan şehir her sene eylülde yapılan Cellah Caz Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Öte yandan Rabat’ta mayıs da festivallerle geçmektedir. Mawazine Müzik Festivali’ne yerel sanatçıların yanında dünya starları da katılmaktadır. Halkın kentin sokaklarını fenerlerle gezdiği Candles Festivali de yine mayıs ayında gerçekleştirilmektedir.

Rabat zengin tarihe sahip olmanın da etkisiyle pek çok müzeye sahiptir. Arkeoloji Müzesi, Bilim ve Doğa Müzesi, Çağdaş Sanat Müzesi, Etnoğrafya Müzesi bunlardan sadece birkaçıdır. Alışveriş için şehirde çeşitli alışveriş merkezleri yer alsa da Rabat kültürüne daha yakın olmak için Consuls Caddesi’ne gitmeniz iyi bir seçenek olabilir.

Rabat mutfağının en önemli malzemesini baharatlar oluşturmaktadır. Özellikle de safran ve nane çok kullanılmaktadır. Yemeklerin nerdeyse hepsi etle yapılmaktadır. Harira çorbası, tajine, seksu ve bestila Rabat misafirlerine tavsiye edilen ünlü geleneksel lezzetlerdendir. Çayın da Rabat kültüründe önemli bir yeri vardır. Kent genelinde çeşitli yerel çaylar içebildiğiniz çok sayıda çay evi görebileceksiniz. Türk vatandaşlarının vizesiz gidebileceği Rabat, tarihe ve Fas kültürüne meraklı misafirlerini beklemektedir. Yazımızda size Rabat’dan bahsetmeye çalıştık. Genel olarak pek çok tarihi esere ve doğal güzelliğe sahip Fas’ın başkaneti Rabat farklı bir tatil seçeneği oluşturmaktadır. Kentte her sene düzenlenen festivaller, gösteriler de misafirlerine bambaşka deneyimler vadediyor. Her yıl Rabat uçak bileti alarak şehre gelen turistler bu festivallerde güzel vakit geçirmektedir. Oldukça kurak olan dönemi seçmemek konusunda özen göstermelisiniz. Rabat uçak bileti alırken otelinize, şehir içi ulaşım imkanlarına ve mevsime dikkat etmelisiniz. Eğer araç kiralayacaksanız Rabat uçak bileti aldıktan sonra internetten havalimanında bulunan araç kiralama şirketleri üzerinden araç rezervasyonu yapabilirsiniz.

Rabat Sale Uluslararası Havaalanı

Türkiye’den Rabat şehrine direkt uçuş imkânı ise bulunmamaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer alan Rabat-Sale Uluslararası Havaalanı yer almaktadır. 

Havaalanı’ndan otobüs, taksi, araç kiralama ya da shuttle araçları ile şehiriçi ulaşım sağlamak mümkün olmaktadır. Havaalanı ve şehir merkezi arasındaki mesafe ortalama 25-30 dakika sürmektedir.

Rabat Haritası

Alternatif Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder