Hızlı Erişim

En Ucuz Priştine Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Priştine Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Priştine Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Şehir Rehberi

Priştina Hakkında Gelen Bilgi

En büyük şehir unvanı ile birlikte Kosova’nın başkenti olan Priştina, bir dönem Osmanlı Devleti’nin de hüküm sürdüğü toplar arasında yer alıyor. 1459 yılında egemenlik altına alınan ve 19. yy sonlarına doğru Kosova vilayetine bağlanan Priştina, yine birçok medeniyetin hüküm sürdüğü kültürel yapılanmalardan bir tanesidir. 17 Şubat 2008 ile birlikte Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesi, başkentin bugünkü görünümünü elde etmesinde de önemli pay sahibidir. Başkent olmasının yanı sıra Avrupa’nın en genç şehri gibi bir unvana da sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor.
 

Priştina’nın bir diğer özelliği ise üniversite ve çok sayıda çalışma alanını bünyesinde barındırıyor olmasıdır ve bununla birlikte sivil uçuşların gerçekleştiği tek havaalanı da yine bu şehirde konumlanmış durumda. Yugoslavya döneminde başlayan modernleşme çalışmaları, az önce de belirttiğimiz gibi Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte hız kazandı ve Priştina’nın her geçen gün büyüyen ve gelişen önemli şehirler arasında yer aldığını da söylemek mümkün…
 

Şehirde gezip görmeniz gereken bazı önemli adresler var ve eğer tarihin arka odalarını görüntüleyebileceğiniz bir gezi planını tercih ediyorsanız Fatih Sultan Mehmet Camii ile birlikte Lap Camii de listelerinizde yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Bununla birlikte şehirde Osmanlı izlerini de çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Osmanlı mimarisinin en önemli taklit ve örneklerinden bir tanesi olan Kosova Müzesi de yine görülmeyi hak eden adreslerden bir tanesidir.
 

Şehirde ulaşım ağı fazlasıyla gelişmiş durumda ancak havalimanı ve şehir merkezi konusunda hareket saatleri alternatifleri kısıtlamış durumda ve bu da taksilerin yüksek rakam vermelerine neden olabiliyor. Havalimanı ve şehir merkezi arası mesafe 18 km ve şehirdeki tek havalimanının uluslar arası havalimanı olduğunu da aktarmakta fayda var… 

Priştina Uluslararası Havaalanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

2 saat arayla kalkan otobüsler 24 saat hizmet veren ulaşım alternatiflerinden bir tanesidir. Fiyat konusunda net bir bilgi yok ancak taksiye oranla çok daha uygun olduğunu söylemek mümkün. Otobüslerin belli bir güzergahı var ve bu güzergah; Grand Otel, şehir merkezi ve şehir otogarı olarak belirlenmiş durumda…

Önemli Detay: Havalimanı ve şehir merkezi güzergahı için yüksek rakamlar ödemeniz söz konusu olabilir ancak şehir merkezine vardığınızda hem taksi hem de otobüs bileti fiyatlarının çok uygun olduğunu göreceksiniz. Yüksek rakamların havalimanına has bir durum olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Taksi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi alternatiflerin az olması nedeniyle taksi fiyatları da bir hayli yüksek. Havalimanına ayak bastığınız anda sizi taksiciler karşılıyor ve ortalama bir rakam verecek olursak havalimanı ve şehir merkezi arasını 20 ila 30 Euro gibi bir rakama kat edebiliyorsunuz. Pazarlık yapmanız sizlerin lehine olacaktır çünkü taksi sayısı fazla ve bu konuda bir indirim kapmanız da mümkün.

‘’Pia’’ ve ‘’Jsc’’ isimlerine sahip iki farklı taksi şirketi, 24 saat boyunca rekabet halinde ve aktif olarak hizmet vermeye de devam ediyorlar. Şehir içinde ise taksilerin tek bir tarife üzerinden değil, taksimetre usulsü ile çalıştığını da belirtmek gerekiyor.

Ücretli Servisler

Priştine ve Prizren güzergahı özel servis hizmeti de yine ulaşım için tercih edebileceğiniz alternatiflerden bir tanesidir. Görevli personelden yardım isteyebilir ve özel servislere ulaşabilirsiniz ancak güncel numara olarak an itibarıyla ‘’049 129 635’’ iletişim numarası belirlenmiş durumda ve bu numarayı tuşlayarak özel servis için de yönlendirme talep edebilirsiniz. Tek yön için ödeyeceğiniz ücret 7 Euro, gidiş dönüş için ödeyeceğiniz ücret ise 12 Euro’dur. Yukarıda belirtilen numara üzerinden yetkili bir personele ulaşamadığınız takdirde havalimanı görevlilerinden de yardım alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanı-şehir merkezi ve şehir içi ulaşımını, kiralayacağınız araçlar ile de gerçekleştirebiliyorsunuz. Havalimanında bulunan araç kiralama firmalarından yardım alabilir ve bu işlemi de indiğiniz an kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder