Hızlı Erişim

En Ucuz Ordu Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Ordu Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Ordu Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Ordu Şehri Hakkında Genel Bilgiler


Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan önemli şehirlerinden biridir. Tokat, Sivas, Samsun ve Giresun illeri ile komşudur. Büyükşehir statüsüne gelen Ordu ili toplamda 19 ilçeden oluşmaktadır. 1900’lü yıllarda Trabzona bağlı ike 1920 yılında il statüsüne alınmıştır. Ordu, milattan önce 400’lü yıllarda merkezin 5 kilometre dışarısında kalan halk arasında da Bozukkale olarak bilinen bölgede Kotyora adıyla kurulduğu söylenmektedir. Kut Yöresi anlamına gelen şehirde yapılan araştırmalarda aynı adla anılan herhangi bir kalıntı bulunamamıştır. Bazı kayıtlara göre ise Kotyara’nın Ordu ile bağlantısı olmadığı düşünülmektedir.


Ordu Ulugöl, Gölköy ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan bir krater gölüdür. 26,5 hektar büyüklüğündeki alan tabiat parkı olarak kabul edilmiştir. Doğal yapısı sayesinde yüksek peyzaj değerine sahiptir. Özellikle sonbahar aylarında yaprakların sararması ve oluşan renk şölleni görenleri büyülemektedir. Ayrıca alan içerisinde üç adet heyelan set gölü de bulunmaktadır. Ordu şehri Perşembe Yaylası, Hoynat Adası, Fatsa Gaga Gölü, Çambaşı Yaylası, Ohtamış Şelalesi, Kabadüz Ablak Taşı, Geçilmez Kanyonu, Çisile Şelalesi ve Boztepe gibi birçok önemli doğal varlıkları ile doğa turizmi açısından önemlidir. 


Şehirde Karadeniz iklimi hakimdir. Fakat dağ yükseltilerinin azalması nedeniyle kışın soğuk günlerin sayısı birkaç gün ile sınırlıdır. İç kesimlerde ve ilçelerde yükselti artışı bu bölgelerde soğukların daha şiddetli hissedilmesine neden olmaktadır. İç bölgelerdeki ilçelere 6 ay boyunca kar yağmaktadır. 


Ordu’nun Gülyalı ve Giresun’un Piraziz ilçeleri arasına inşa edilen sivil kategorili havalimanı, Türkiye’de ve Avrupa’da deniz üzerine doldurma yöntemiyle inşa edilen ilk ve tek havalimanıdır. Her gün düzenli olarak Tirebolu, Espiye, Keşap, Giresun, Bulancak ve Piraziz güzergahlarından geçen servisler ile Ordu Giresun Havalimanına ulaşım mümkündür. 300 milyon Türk Lirası harcanarak yapılan havalimanından Türkiye’nin birçok noktasına direkt uçuşlar düzenlenmektedir. Ayrıca SunExpress, Düsseldorf, Frankfurt, Stuttgart ve Köln’e 1 Mart 2017 tarihi itibariyle haftada bir defa sefer yapacağını bildirdi. Günde ortalama olarak karşılıklı 22 sefer yapılan havalimanı kültür turizmine de katkı sağlamaktadır. 

 

Ordu Giresun Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Ordu üzerinden Havaş düzenli olarak belirli saatlerde Ordu Giresun Havalimanı’na servis kalkmaktadır. Ordu üzerinden havalimanına Ünye, Fatsa, Kumbaşı, Ordu Otogar güzergahlarından kalkan havaş servislerini kullanabilirsiniz. Ünye’den binecekseniz Ünye otogarında bulunan havaş servislerini kullanabilirsiniz. Fatsa’dan binecekseniz Dolunay Otogar güzergahından kalkan havaş servislerine binebilirsiniz. Kumbaşı üzerinden binecekseniz Metro Yazıhanesi önünden binebilirsiniz. Ordu merkezden direkt ulaşacaksanız otogardan kalkan havaş servislerini kullanabilirsiniz. Trafik yoğunluğuna göre ortalama 95 dakika gibi bir sürede havalimanına ulaşım sağlanmaktadır. Servis kalkış noktalarına göre Ünye 18 TL, Fatsa 15 TL, Kumbaşı 8 TL, Ordu 8 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Giresun üzerinden belirli saatlerde Ordu Giresun Havalimanı’na Havaş servisleri kalkmaktadır. Giresun üzerinden havalimanına Tirebolu, Espiye, Keşap, Bulancak ve Giresun şehir merkezinden kalkan servisler ile Ordu Giresun Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Tirebolu otogar, Espiye otogar karşısı üst geçit altı, Keşap otogar önü, Giresun liman otoparkı ve otogar kavşağı, Bulancak otogar önü Havaş servislerinin kalkış ve yolcu alma güzergahlarıdır. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak değişen yolculuk süresi ortalama olarak 65 dakikadır. Giresun 10 TL, Keşap 10 TL, Espiye 17 TL, Tirebolu 17 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Taksi

Ordu Giresun Havalimanı şehir merkezlerine olan uzaklığı dolayısıyla taksi ücretlendirmeleri oldukça yüksektir. Acil durumlar dışında havaş servisleri kullanmanız bütçenize katkıda bulunacaktır. Giresun üzerinden 65, Ordu üzerinden 95 dakika ortalama süreler gö önünde bulundurulursa standart taksimetre tarifesi açılış ücreti ile birlikte 80 ila 120 TL arasında değişen ücretlere denk gelmektedir.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Özel aracınız ile seyahat ediyorsanız Ordu Giresun Havalimanı’nın 229 araçlık otoparkı sayesinde güvenli ve rahat bir şekilde park imkanıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz araç kiralama ve transfer firmaları ile de havalimanına rahat bir ulaşım sağlanmaktadır. Marka ve model bilgisine göre fiyatları değişkenlik gösterdiği için danışman hattı ile ya da firma yetkilileriyle görüşmeniz gerekmektedir. Tüm sorularınız için firmaların çağrı merkezleri ya da danışmanları ile iletişime geçerek çözüm bulabilirsiniz.

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder