Hızlı Erişim

En Ucuz Odesa Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Odesa Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Odesa Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Odessa Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Ukrayna’nın güneybatısında yer alan bir şehirdir. Karadeniz kıyısında bulunan en büyük limanlardan birine sahip olan şehir 1 milyonun üzerinde nüfusa sahiptir. 1794 yılında Ruslar, Hacıbey ismi ile anılan şehri işgal ettikten sonra Odessa olarak değiştirmişlerdir. Şehirde azınlık olarak da olsa yerli Türkler ve Tatar Türkleri yaşamaktadır. Şehrin önemli sayılan banliyösü Tahirova bölgede yaşayan Türkler tarafından kurulmuştur. Eski gümrük binası ve bunun gibi Türklerden kalan bazı binalar da halen şehirde bulunmaktadır. Osmanlı döneminde Müslümanların, Hac ibadeti yerine getirmeleri için Mekke’ye götürüldüğü merkez olarak bilinir. Aynı şekilde Osmanlı döneminden sonra bile 19. ve 20. yüzyıl başlarında Rusya’da yaşayan Müslümanların da Hac için toplanma noktası haline gelmiştir.


Ukrayna’nın en önemli liman şehri olarak bilinen Odessa, Karadeniz havzasının Türkiye’de Samsun şehrinden sonra en büyük şehri olarak kabul edilir. Odessa’nın nüfusu günümüzde 1 milyonun üzerindedir. Bu rakam 2010 yılı sayımına göre oldukça artmış bulunmaktadır. 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa şehirleri de dahil olmak üzere ilk açtığı başkonsolosluklardan biri Odessa’da bulunur. 1936 yılına kadar hizmet veren başkonsolosluk 2. Dünya Savaşı nedeniyle boşaltılmıştır. Mülk günümüzdze halen Türkiye Cumhuriyeti’ne aittir. Fransuzki Bulvarı’nda bulunan bina günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır. 
Odessa Uluslararası Havalimanı, Ukrayna’nın Odessa şehrinde yer alan havalimanıdır. Şehire olan uzaklığı 7 kilometredir. İç ve Dış hat seferleri bu havalimanı üzerinden yapılmaktadır. 1961 yılında yapılan havalimanı yılda ortalama 500 bin yolcu ağırlamaktadır. Havalimanı 570 hektarlık bir alan üzerine kuruludur. Askeri ve Sivil kategorideki havalimanına Türk Hava Yolları ve Avrupa’nın birçok havayolu şirketi seferler düzenlemektedir. 

 

Odessa Uluslararası Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Odessa Uluslararası Havalimanı’na dilerseni belediyenin hizmet sağladığı toplu taşıma otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinden hareket eden 117 numaralı belediye otobüsü ile havalimanına ortalama 40 dakika içerisinde ulaşımınız mümkündür. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak süre değişkenlik gösterebilir. 5 UAH karşılığında yapacağınız yolculuk en uygun fiyatlı ulaşım şekillerinden biridir. 

Troleybüs

Odessa Havalimanı ulaşım seçeneklerinden birisi de troleybüsdür. 14 numaralı troleybüs aracı ile havalimanına ortalama olarak 35 dakikada ulaşımınız mümkündür. Trafik yoğunlu ve güzergah sıklığına göre süre değişkenlik gösterebilir. Ortalama 15 dakikada bir kalkan troleybüsler ile rahat bir şekilde havalimanına kadar ulaşım kolaylığı sağlanmıştır. Yakın bir zamanda faaliyete geçen ulaşım araçları en çok tercih edilenler arasındadır. 1,5 UAH karşılığında çok uygun fiyatla seyahat edebilirsiniz. Haftaiçi ve haftasonu kalkış saatleri ve seyahat aralıkları değiştiği için durakta bulunan tablolara göz atmanızda fayda var. 

Taksi

Alternatif ve hızlı ulaşım araçlarından birisi olan taksiler hem kişisel hem de rahat olduğu için tercih edilmektedir. Havalimanı ile şehir merkezi arasında yaklaşık 20-30 dakika gibi bir sürede seyahat edebilirsiniz. Ücret konusu ulaşım hizmeti veren taksi şirketine göre değişkenlik gösterebilir. Net ücret bilgisini bindiğiniz araç yetkilisi ile görüşmeniz gerekmektedir. 

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Özel araç kiralama ya da transfer hizmeti sunan firmalar aracılığı ile havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Araç marka ve model bilgilerine göre değişkenlik gösteren ücretlendirmeler için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. 

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder