Hızlı Erişim

En Ucuz New York Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz New York Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz New York Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

New York Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan New York aynı zamanda New York metropolitan bölgesinin de merkezi olan şehirdir. Şehir aynı adı taşıyan eyalet ile karıştırıldığı için New York City kısaca NYC olarak bilinir ve anılır. Şehir birçok alanda gelişmiştir ve ülke ekonomisine en büyük katkı sağlayan kentlerin başında gelir. Sanat, moda, ticaret, finans, eğitim, araştırma, medya, teknoloji ve eğlence sektörlerine çok büyük katkı sağladığı için küresel kent olarak bilinmektedir.
 

New York’un en büyük özelliklerinden birisi de dünyanın en büyük doğal limanlarından bir tanesinin üzerine kurulmuş olmasıdır. New York Borough adıyla bilinen bölge toplam 5 bölümden oluşur. Bu bölümler Brooklyn, Manhatten, The Bronx, Staten Island ve Queens’dir. Şehir genel olarak göçmenlerden oluştuğu için göçmen şehir olarak da bilinmektedir. 170 farklı dilin konuşulduğu şehirde en az üç kişiden biri farklı kökenlere sahiptir. İngilizce şehirde aksan farklılıkları gösterdiği için farklı aksanlarda konuşulmaktadır. Ayrıca İspanyolca da en çok konuşulan diller arasındadır. Little Italy ve China Town en çok italyanca ve çince konuşulan semt ve mahallelerdir. New York şehri yoğun trafiği ve 24 saat aktif çalışan metrosu ile “Hiç Uyumayan Şehir” olarak bilinir.
 

New York şehrinde ülke içinde ve uluslararası alanda hizmet veren birden fazla havalimanı bulunmaktadır. Bunlar Downtown Manhattan Heliport, East 34th Street Heliport, New York Skyports Inc. Seaplane Base, West 30th Street Heliport, John F. Kennedy International Airport, LaGuardia Airport ve çevresinde hizmet veren birçok havalimanı ve pist bulunmaktadır. 

New York John F. Kennedy Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

John F. Kennedy Havalimanı’na Queens ve Brooklyn üzerinden servisler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. B15, Q3, Q10 numaralı otobüsler aracılığı ile 2.75$ ücret ödeyerek tek yönlü gidiş sağlayabilirsiniz. Queens üzerinden Jamaica, Hollis, Long Island ve Kew Gardens semtlerinde bulunan duraklardan Q3 ve Q10 numaralı otobüs ile 40-45 dakika arasında değişen sürede JFK Havalimanı’na ulaşım sağlanmaktadır. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak süre değişkenlik gösterebilir. Brooklyn üzerinden Bedford Stuyvesant, Crown Heights, East Flatblush, Brownsville, East New York semtlerinde bulunan duraklardan B15 numaralı otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Ortalama olarak 30-40 dakika arası süren seyahat süresi trafik yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir.

Havaray

AirTrain adı verilen tren aracılığı ile havalimanından şehir merkezine karşılıklı olarak ulaşım imkanı sağlanmaktadır. JFK Havalimanı’ndan şehir merkezine yapacağınız gidişlerde ücret ödemeden ulaşım sağlayabilirsiniz. AirTrain, Manhattan ve havalimanı arasında güzergahı bulunmaktadır. Midtown Manhattan, Lower Manhattan, Upper Manhattan, Southern Queens, Northern Brooklyn gibi birçok duraktan geçerek havalimanı ve Manhattan arasında ulaşım sağlayan AirTrain en çok tercih edilen ulaşım türlerinden biridir. Manhattan üzerinden havalimanına 7.75$, Penn Station ve Queens üzerinden yapacağınız seyahatlerde 15$ ücreti bulunmaktadır. İlk durak ile havalimanı arasında 70 dakika gibi ortalama bir süre bulunmaktadır. Detaylı süre ve hareket saatleri için istasyonlarda bulunan panoları incelemeniz gerekmektedir.

Tren

Direkt olarak tren aracılığı ile havalimanına ulaşım yoktur fakat Jamaica istasyonu bağlantı noktası olduğu için güzergahınız üzerinde bulunan bir istasyondan bindiyseniz buradan havalimanına aktarma yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz. Babylon, Belmont Park, Hempstead, Far Rockawy, Montauk, Oyster Bay, Port Jefferson, Ronkonkoma, West Hempstead istasyonlarından binerek aktarma yapabilirsiniz.

New York La Guardia Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

New York şehrine hizmet veren MTA yani Metropolitan Transportation Authority otobüsleri ile La Guardia Havalimanı’na Manhattan, Queens ve metro güzergahında bulunan istasyonlardan ulaşım sağlayabilirsiniz. Long Island ve Metro-North istasyonlarından geçen MTA otobüsleri ile 2.75$ tek yönlü ücret ödereyerek ulaşım sağlanmaktadır. Manhattan ve Queens üzerinden hareket eden M60, Q70 araçları ile havalimanına hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım trafik yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterdiği için duraklarda bulunan panoları incelemeniz gerekmektedir.

Taksi

La Guardia Havalimanı’na ulaşımın bir diğer şekli de ticari taksilerdir. Taksimetre ücretlendirmelerinde hafta içi akşam 16.00’dan 20.00’a kadar 1$’lık bir pik ücreti bulunmaktadır. Gündüz sabah 8.00’den 6.00’a kadar olan seyahatinizde ise 0.50$’lık ek ücretler yansımaktadır. Açılış ücreti 3$’dır. Kabinler maksimum 4 yolcu kapasitelidir ve bunun dışında yolcu alınmamaktadır. Gideceğiniz yere ortalama ne kadar tutacağını taksi şoförlerinden öğrenebilirsiniz.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

John F. Kennedy ve La Guardia havalimanlarına araç kiralama ya da transfer hizmetlerinden faydalanarak da ulaşım sağlamanız mümkündür. Araç kiralamada marka ve model bilgisine göre değişen ücretlendirmeler olduğu için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. Ayrıca ulaşım sağlayan havayolu firmalarının da sağladığı servis imkanları ile havalimanı ve şehir arasında gideceğiniz noktaya ukaşım sağlayabilirsiniz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder