Hızlı Erişim

En Ucuz Nevşehir Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Nevşehir Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Nevşehir Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Nevşehir Şehri Hakkında Bilgi

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve Osmanlı Türkçesinde “yeni kent” anlamına gelen ve  Nevşehir, 20 Temmuz 1954 yılında onaylanan yasa ile il statüsüne kavuşmuştur. Tarihteki ilk adı Arapça’da “kumral” anlamındaki Muşkara olan Nevşehir’in yerleşim yeri olarak kullanılması milattan önce 6500’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Bölgede bulunan çok sayıdaki höyüklerde özellikle Eski Tunç Çağı’na ait birçok kalıntı ve buluntu tespit edilmiştir. Milattan önce 2000'li yıllardan Asurlu tacirlerin kolonileştiği bölgede, oluşturdukları ticaret yollarının izlerine günümüzde de rastlanmaktadır. Asurluların dışında Hititler, Genç Hititler, Persler, Romalılar, Bizans, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok devlete ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan Nevşehir, Osmanlı döneminde büyük bir ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Şehir sınırları içerisinde bu devletlere ve medeniyetlere ait birçok eserle karşılaşmak mümkün.


Karasal İklim Tipi'nin gözlemlendiği Nevşehir'de; yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk geçmektedir. Şehirde sıcaklık senenin 70 günü sıfırın altında gözlemlenirken, senenin 20 günü 30 derecenin üstünde gözlemlenmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarının 388 - 353 mm arasında gözlemlediği şehirde, Kızılırmak Vadisi'nden uzaklaştıkça soğukluk artmaktadır. Orman varlığının neredeyse yok denecek kadar az olduğu şehirde, ovalar bozkır görünümündedir. Kızılırmak Vadisi'nde ise söğüt, kavak ve selvi ağaçları ile Oylu Dağı'nda cılız meşelikler görülmektedir.


Nevşehir’de; şehrin en çok turist çeken mekanlarından biri olan ve 1000 yıla değin süredir varlığını sürdüre gelmiş olan Göreme Açık Hava Müzesi, 1964 yılında hizmete girmiş olan ve Etnografya müzesi olarak hizmet veren Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi, 5. yüzyılda yapıldığı düşünülmekte olan ve duvarlarında İncil'den alınmış sahnelerin yansıtıldığı El Nazar Kilisesi, Kapadokya - Ortahisar'da bulunan ve 11. yüzyılda büyük bir taş kütlesinin üzerine yapılmış olan Hallaç Manastırı, bölgenin en önemli yapılarından biri olan ve Ortahisar Kalesi'nin karşısında bulunan İshak Kalesi, gerçek adı Aya Lonnes olan ve çok geç bulunduğu için adı saklı olan Saklı Kilise, Ürgüp'ün Yeşiköz Köyü'nde yer alan ve üç ayrı sanatçının yapmış olduğu anlaşılan freksleriyle günümüze kadar kısmen bozulmadan gelen Aziz Theodore Kilisesi tarihi açıdan görülmeye değer yapı ve mekanlardan yalnızca birkaçıdır.


Dünyaca ünlü Kapadokya Peri Bacaları’na ev sahipliği yapan Nevşehir’de; Ürgüp'ün güzel manzarasını ayaklarınızın altına seren ve peri bacalarını rahatlıkla görebileceğini Temenni Tepesi, özellikle 9. ve 13. yüzyıllardan Hıristiyanların yerleşim yeri ve din merkezi olan Zelve Ören Yeri, Ürgüp sınırları içerisinde yer alan ve güneşin batışını izlemek için en güzel yerlerden biri olan Ürgüp Kızılçukur, Ürgüp - Avanos yolu üzerinde yer alan ve özellikle Peri Bacaları açısında oldukça yoğun olan Ürgüp Pembe Vadi, bitki örtüsü açısında diğer vadilere göre oldukça zengin olan ve Göreme Açık Hava Müzesi'nin bulunduğu alandan başlayıp Kermil Tepesi'nde sonlanan Zemi Vadisi gezilmeye ve görülmeye değer mesire alanlarından yalnızca birkaçıdır.


Nevşehir uçuşları, Kapadokya’ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta olan Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan gerçekleşmektedir. 3500 metrekarelik bir alana inşa edilmiş olan ve 700.000 yolcu kapasiteli Nevşehir Kapadokya Havalimanı'nda, iç ve dış hat terminali mevcuttur.

 

Nevşehir Kapadokya Havalimanı

Servis

Türk Hava Yolları’nın servisleriyle Nevşehir Şehir Merkezi’nden, Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na ya da Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan Nevşehir Şehir Merkezi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Nevşehir Şehir Merkezi'nden, Göreme'den ve Uçhisar'dan hareket eden Türk Hava Yolları servisleri; Göreme Belediye Önü – Uçhiar Hanem Art Center – Versa Hastanesi – Gülbahçe Parkı – Meteris Meydanı – Forum Kapadokya – Gülşehir Meydanı – Nevşehir Kapadokya Havalimanı güzergâhını kullanarak hem şehir merkezinden havalimanına hem de havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır.    
Ürgüp'ten ve Avanos'tan hareket eden Türk Hava Yolları servisleri ise Ürgüp Hamam Önü - Ürgüp Belediyesi - Dinler Otel – Hadosan Otel – Altınyazı Otel – Avanos Meydanı – Avanos Taşköprü – Nevşehir Kapadokya Havalimanı güzergâhını kullanarak hem şehir Ürgüp ve Avanos’tan havalimanına hem de havalimanından Ürgüp ve Avanos’a ulaşım sağlamaktadır. Ulaşım ücreti ve süresi gibi bilgileri Türk Hava Yolları Destek Hattı’nı arayarak öğrenebilirsiniz.

Taksi

Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na ulaşmak için diğer bir seçenek ise taksidir. Merkezi noktalardan taksiye bindiğinizde; Nevşehir Merkez’den Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na 85 – 90 TL ücretle ortalama 40 dakika içerisinde, Uçhisar’dan Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na 90 - 100 TL ücretle ortalama 50 dakika içerisinde, Avanos’tan Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na 80 - 90 TL ücretle ortalama 35 dakika içerisinde, Acıgöl’den  Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na 85 – 90 TL ücretle ortalama 40 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. (Ücretler ortalama rakamlardır, referans almayınız.)

Tüm bu ulaşım seçenekleri dışında, diğer alternatif seçenekleri tercih edebilir ve Nevşehir’de bulunan araç kiralama şirketlerinden hizmet alabilirsiniz. En uygun Nevşehir uçak bileti fırsatını yakalamak için ucakbileti.com üzerinden yapacağınız sorgulamayla tüm havayollarını karşılaştırabilir ve size en uygun bileti hemen satın alabilirsiniz. Ucakbileti.com olarak şimdiden iyi uçuşlar dileriz.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder