En Ucuz Moritanya Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Moritanya Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Nuakşot

Para Birimi

seyehat zamanı Ugiya

Moritanya Hakkında Genel Bilgiler

Kuzeybatı Afrika ülkesi olan Moritanya, dünyanın en büyük 29. ülkesi olarak karşımıza çıkıyor. Para birimi Ugiya, resmi dili Arapça ve Başkenti de Nuakşot’tur.

 

Ülke ekonomisinin büyük bir kısmını tarım ve hayvancılık karşılıyor. Koyun üretimi ve yetiştiriciliği bu ülkede inanılmaz bir seviyeye ulaşmış durumda ve aynı zamanda balıkçılık da yine yerel halkın en büyük geçim kaynaklarından bir tanesidir. Madenler konusunda da güçlü yer altı zenginliklerine sahip olan ülke, özellikle demir ihracatı ile birlikte ekonomisini de daha güçlü hale getirmeyi başarmıştır.

 

Her yıl 28 Kasım’da düzenlenen bağımsızlık festivali, ülkenin en büyük festivallerinden bir tanesidir ve yerel halkın yanı sıra çevre ülkelerden bu festivale katılan çok sayıda insan da o tarihlerde ülke nüfusunu çok daha canlı hale getiriyor.

 

Ülkenin resmi dili Arapça ancak yerel halkın belli bir kesimi gündelik hayatında Fransızca konuşmayı tercih ediyor ve ikinci bir dil olarak da Fransızca karşımıza çıkıyor.

 

Lübnan mutfağından fazlasıyla etkilenen ülkede fast food kültürü de farklı bir boyut kazanmıştır ve özellikle hamburger ile pizzaya inanılmaz bir ilgi vardır. Mechui adını verdikleri ve ucuz olmayan koyun eti olarak da bilinen özel bir lezzete sahiplerdir ve yerel lezzet olarak da restoranlarda bu yemeğin sunumu yapılmaktadır.

 

Ülkede kredi kartı kullanımı çok aktif değil ve birçok işletmede kredi kartının geçersiz olduğunu da bilmeniz gerekiyor. 5 yıldızlı otellerin dışında ödemelerinizi genellikle peşin yapmak durumunda kalıyorsunuz.

 

Ulaşım konusunda gelişmiş bir ulaşım ağı karşınıza çıkmıyor ve henüz yapılanma sürecinde olduğunu da belirtmek gerekiyor.

 

Moritanya’yı ziyaret etmeden önce vize işlemlerinde nasıl bir sürecin karşınıza çıkacağı da aşağıdaki metinde belirtilmiştir.

 

Moritanya Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’de bulunan Moritanya temsilciliklerini ziyaret ederek Moritanya vizesi için başvurularınızı da yine bu kurumlar aracılığı ile yapabiliyorsunuz.

 

Pasaportlarınızın, seyahat sonrası 6 ay geçerliliğe sahip olması şarttır ve vize alabilmeniz için yenilenmiş bir pasaport ile başvurmanız d avizelerinizin olumlu olması konusunda sizlere büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

 

Biometrik fotoğraf konusunda temsilciliklerin daha dikkatli ve hassa davrandıklarını da belirtmek gerekiyor ve arka fon ile birlikte verilen ölçülerin dışına çıktığınız takdirde yeni bir belge isteminde bulunabiliyorlar. Bunun yanı sıra pasaportlarınızın yıpranmış olması ya da eksik evrak söz konusu olduğu takdirde yine sizlere ulaşıp evrak talebinde bulunabiliyorlar.

 

Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlara vize uygulaması yapıldığını da belirtmek gerekiyor ve bunun dışındaki kimselerin aylık ya da senelik vizelerini havalimanında bulunan ilgili kurumlar aracılığı ile alabileceği de belirtiliyor. Vize ücretini ödeyerek ülkeye giriş yapabiliyorsunuz.

 

Moritanya’da çok sık rastlanan ve hali hazırda salgın haline gelmiş olan sarı humma ve sıtma hastalıklarına önlem almak adına Türkiye’den ayrılmadan en az 10 gün önce ilgili aşıların yapılması da şarttır.

 

Ülkeden çıkışta da dikkat etmeniz gereken önemli bir detay var. 2.000.000 Moritanya Ugiyası’ndan daha fazla döviz götüremiyorsunuz ve bu tespit edildiği takdirde büyük yaptırımlar uygulanabiliyor. Yaklaşık olarak 6500 Abd Dolarına karşılık gelen bu rakamın altında para çıkışı yapabiliyorsunuz ancak daha fazlasına izin verilmiyor ve bunun denetimi de oldukça sıkı bir şekilde yapılıyor.

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder