Hızlı Erişim

En Ucuz Minsk Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Minsk Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Minsk Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Minsk Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Minsk şehri, Beyaz Rusya resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti’nin başkentidir. Yaklaşık olarak iki milyon nüfusa sahip olan şehir 1990’lı yıllarda dağılan Sovyetler Birliği sonrasında önemli ölçüde değişti. Bağımsızlığını ilan eden Belarus, ülkenin başkenti olarak Minsk şehrini seçti. Hızla büyüyen bir kent olan Minsk, elçiliklerin açılması ve Sovyet idari merkezlerinin hükümet binalarına çevirilmesi ile gelişmeye devam etmektedir. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından ulaşım ve altyapı konusunda çalışmalar hız kazandı. Konut planlaması ve yol sistemleri ile ilgili çalışmalar 2002 yılından bu yana halen devam etmektedir. Şehirde bulunan metro hatları uzatılarak şehrin ulaşımına önemli ölçüde katkı sağlamıştır.
 

Minsk şehrinde yapılan geliştirme projeleri sayesinde turizm ve yaşanılacak bir şehir olma özelliği gösteren kent su parkı, yüzme havuzu, otelleri, kule ve iş merkezleri ile birçok insana da iş istihdamı sağladı. Gelişmekte olan şehrin en yoğun metro istasyonu Oktyarbskaya’ya 2011 yılında düzenlenen terör saldırısı yüzünden birçok 15 kişi hayatını kaybetti ve 200’den fazla kişinin yaralanmasına yol açtı. Ülkede yaşanan bu üzücü ve kötü olay sonrasında toparlanarak 2014 yılında düzenlenen Dünya Buz Hokeyi Şampiyona’sına ev sahipliği yaptı.
 

Minsk Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 42 kilometre uzaklıktadır ve aynı zamanda Belarus’a hizmet veren sivil kategoride bir havalimanıdır. Uzun yıllardır hizmet veren havalimanı yeni yapılan pisti ve taşıma kapasitesinin artırılması sayesinde ülke ekonomisine de önemli ölçüde katkısı bulundu. Yılda ortalama 6 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip havalimanı çevre şehirlerde yaşayanların tercih ettiği ulaşım şekillerinden biridir. 

Minsk Uluslararası Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Minsk şehrinde hizmet veren toplu taşıma araçları sayesinde ulaşım sağlayabilirsiniz. 300 ve 173 numaralı otobüsler ile Minsk şehir merkezi ve havalimanı arasında hizmet sağlanmaktadır. Havalimanından şehir merkezine 5 ve 6 numaralı kapı önünde bulunan gişelerden bilet alabilir ve yakınında ki otobüs durakları sayesinde şehir merkezine erişebilirsiniz. Otobüslerin sefer bilgileri ve güncel fiyat tarifeleri ile ilgili bilgileri duraklarda bulunan panoları inceleyerek edinebilirsiniz. Yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Tren

Raylı sistemler ile direkt olarak havalimanına erişim sağlanmamaktadır fakat yakınlarında bulunan duraktan otobüs aktarması ile havalimanına ulaşılmaktadır. Minsk ve Passazhirskiy istasyonları arasında hizmet veren trenin uygun fiyatı nedeniyle tercih sebebidir. Biletleri havalimanında bulunan self servis ödeme kabinlerinden ya da bilet satış istasyonlarından temin edebilmektesiniz.

Taksi

5 ve 6 numaralı kapı önünde hizmet veren ticari taksiler şehir merkezi ve havalimanı arasındaki ulaşımın en hızlı ve rahat yoludur. Ortalama 40 dakika da ulaşım sağlanmaktadır. Bu süre trafik yoğunluğu ve hava şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. Ücreti ise standart tarifelendirme üzerinden hesaplanmaktadır. Açılış ücretinin üzerine taksimetrenin kilometre cinsinden yansıtılması ile belirlenir. Ortalama olarak 4200 BYR ile 6300 BYR arasında değişen ücretler karşılığında hizmet alabilirsiniz.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç kiralama ve transfer hizmetlerinden faydalanarak havalimanı ve şehir merkezi arasında ulaşım sağlayabilirsiniz. Araç kiralama ve transfer hizmetleri araç marka ve model bilgilerine göre ücretlendirme yapıldığı için havalimanında bulunan firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. 

Minsk Haritası

Alternatif Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder