Hızlı Erişim

En Ucuz Mezar I Şerif Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Mezar I Şerif Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Mezar I Şerif Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Mezar-ı Şerif Hakkında Genel Bilgi

 

Afganistan’ın kuzeyinde bulunan Mezar-ı Şerif, bölgenin en önemli merkezlerindendir. Yüksek ve dağlık bir ülke olan Afganistan’ın bu şehrinde iklim ise karasaldır. Ekonomisi genel olarak pamuk üretimi ve işlemesinden oluşan kentte ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Şehirde gezilecek yerlerin başında Firdevsi Meydanı, Hazreti Ali Türbesi ve Huzur Bağı gelmektedir. Şehri dolaştıktan sonra yarım saat uzaklıkta bulunan Belh’i ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Mevlana Celaleddin Rumi’nin doğduğu evi görebilirsiniz. Mezarı Şerif’te yapılacakların başında ise Mart ayında yapılan ve çok renkli görüntülere sahne olan Nevruz kutlamaları gelmektedir. Ayrıca bura Afganistan’ın geleneksel sporu buzkaşının da merkezi olarak kabul edilmektedir. Alışveriş olarak da oldukça zengin olan şehirde özellikle el yapımı süslemeler ve halılar misafirlerin ilgisini çekmektedir. Pamuk yetiştirmede de önemli bir kent Mezar-ı Şerif’de pamuktan üretilmiş tekstil ürünlerini de bulmanız mümkündür. Yemek konusunda geleneksel seçenekler sunan şehirde genellikle tavuk eti ve çeşitli baharatlarla hazırlanan Afgan Pilavı’nın tadına mutlaka bakmalısınız. Bu güzellikleri yerinde görmek için hemen Mezarı Şerif uçak bileti alın.

Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan’ın birbirine en çok yakın olduğu bölgede bir sınır şehri olan Mezar-ı Şerif, Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Behl Bölgesi’nin en büyük şehridir. Yer aldığı coğrafi konum sebebiyle hem siyasi hem ulaşım açıdan son derece stratejik bir öneme sahiptir. Kent ismini Hz. Ali’nin mezarının burda olduğu inancından almaktadır. Kent merkezi Hz. Ali’nin türbesini hedef alarak etrafına yayılan ve birbirini dik olarak kesmekte olan düz caddelerden oluşmaktadır. Şehir merkezine doğru gittiğinizde tüm yollar, yeşillikler ile çevrilmiş, büyük bir meydanda bulunan bu türbeye çıkmaktadır. Diğer yolların kesişme noktalarında yine meydanlar bulunmaktadır. Şehirde genel olarak trafik kurallarına uyulmamaktadır ve bundan dolayı yollarda bir kargaşa hissedilmektedir. Trafik nerdeyse her zaman sıkışıktır. Şehir merkezinde motosiklet ve bisiklet en çok kullanılan ulaşım araçlarındandır. Ayrıca lüks otomobiller ile at arabalarını trafikte görmeniz mümkündür. Mezar-ı Şerif demiryolu ile komşu ülkesi Özbekistan’a bağlanmaktadır ve tren şehir merkezine kadar uzanmaktadır. Raylı ulaşımda öncelik insan taşımacılığı değil ticari mal taşımacılığıdır. Bu da Mezar-ı Şerif’i, dini ziyaret durağından çok Afganistan için önemli bir ticaret transfer noktası haline getirmektedir. Şehirlerarası yolculuk yapmak için otobüsler bulunsa da şehrin merkezinde ulaşım genelde özel araçlarla sağlanmaktadır.

Mezarı Şerif kentinden başkent Kabil’e otobüs ile veya uçakla gidebilirsiniz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin doğduğu yer olan Belh’i görmek isterseniz 30 dakikalık otomobil yolculuğu ile bu eski yerleşim birimine ulaşabilirsiniz. Yıllın belli aylarında Mezarı Şerif yoğun ilgi görmektedir bu sebepten Mezarı Şerif uçak bileti çok talep görmektedir. Mezarı Şerif uçak bileti alarak bu şehri görmeniz mümkün. Tarihiyle, doğasıyla bu önemli şehri ziyaret etmek için en uygun Mezarı Şerif uçak bileti alabilirsiniz. Bu yazımızda Afganistan’ın önemli şehirleri arasında yer alan Mezarı Şerif kentinden bahsetmeye çalıştık. Siz de Mezarı Şerif güzelliklerini yerinde görmek isterseniz Mezarı Şerif uçak bileti alabilirsiniz.

Mezar-ı Şerif Uluslararası Havalimanı Ulaşım Bilgileri


Havalimanı oldukça küçüktür bu sebepten şehir merkezine toplu taşımayla ulaşım imkanı sunmamaktadır. Şehir merkezinin 12 km doğusunda yer alan havalimanından taksi, kiralık araç ya da otel servisleri aracılıpıyla şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Havalimanında düzenli hizmet veren servisler bulunmamaktadır.

 

Otel Servisleri

Mezarı Şerifte pansiyon ya da motel bulmanız kolay olsa bile fazla büyük otel yoktur. Konaklayacağınız yere otelin havalimanı servisi varsa öncesinde rezervasyon yaparak sizi havalimanında karşılamalarını sağlayabilirsiniz.

 

Taksi

Taksi, havalimanından şehir merkezine gitmek için sıklıkla kullanılır. Şehir merkezine trafik yoksa 16 dakikada ulaşabilirsiniz. Taksiye binmeden fiyat konusunda taksi şoförüyle anlaşmanız faydalı olacaktır.

 

Araç Kiralama

Toplu taşıma araçlarındaki sıkıntılardan ve taksicilerle fiyat konusunda pazarlık yapmak gerektiğinden ayrıca çevre şehirlere de gitmek isteyenler için araç kiralama büyük kolaylıktır. Mezar-ı Şerif’te en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerinden biri araç kiralamadır. Havalimanının bağlantı yolundan AH76 otoyoluna bağlanıp yaklaşık 12 km düz ilerleyerek 16 dakika sonra şehir merkezine ulaşacaksınız. Geziniz boyunca araç kiralayacaksanız kentte trafik kurallarına pek uyulmadığından dolayı dikkatli olmalısınız.

Mezar I Şerif Haritası

Alternatif Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder