Hızlı Erişim

En Ucuz Merzifon Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Merzifon Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Merzifon Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Merzifon Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Amasya ilinin ilçesidir. İlçenin adı ile ilgili birçok varsayım bulunur. Merzifon’a 4 kilometre uzaklıkta Marınca diye bilinen köyün bulunduğu yerdeki bölge valisi Barsevinç, kendi ismini taşıyan bir kasaba inşa ettirir. Daha sonra kasabanın adı Marsevinç, Mersuvan ve bugünkü adı olan Merzifon şeklinde dilden aktarılarak gelir. Bir başka varsayım ise sınır kenti anlamına gelen Marsıplı ve Pontus sınırı anlamına gelen Marsipont kelimelerinden değişerek günümüze geldiğidir. Farsça ve Ermenice sınır kenti anlamında kullanıldığı düşünülmektedir.

Merzifon ilçesinde günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Yediler ile anılan gölleri, bereketli toprakları, avcılığa ve tarıma uygun ova üzerinde yaklaşık 7 bin sene boyunca insanlar yaşamıştır. Karadeniz sahillerine ve Orta Anadolu’ya açılan yollar Merzifon üzerinde kesiştiği için ünlü kaşif ve tarihçi Strabon bu bölgeye “Bin Köy” adını vererek tanımlamıştır. Bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu yüzlerce höyük ve yerleşim yeri ortaya çıkmıştır. Bu höyüklerde çıkan buluntular ilçenin tarihinin milattan önce 5500 yılına kadar uzandığı tahmin edilmektedir.

Ortaova, Onhoroz, Büyük-Küçük Küllük, Hayrettin Köyü bilinen en önemli höyüklerdir. Kalkolitik ve Eski Tunç Çağı’na dair bulunan kalıntılar eski çağlarda yerleşim yeri olarak bu bölgenin kullanıldığını ortaya koymuştur. Merzifon ilçesi Hitit döneminde de başkent Hattuşaş’a sınır olması nedeniyle önemli bir merkez ve yerleşim yeri olduğu tespit edilmiştir. 

Amasya Merzifon Havalimanı Ulaşım

Otobüs

Çorum üzerinden Merzifon Havalimanına ulaşmak istiyorsanız Çorum Devlet Tiyatrosu önünden kalkan Pegasus Airlines servislerini kullanabilirsiniz. Havalimanına olan uzaklık ise yaklaşık olarak 66 kilometredir ve ortalama 45 dakika sürede ulaşmanız mümkündür. Trafik ve hava muhalefeti ile bu süre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden en az 2 saat önce havalimanında olacak şekilde plan yapmanızı öneririz. Ücret ve diğer konular için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir.

Amasya şehir merkezinden ulaşım sağlayacak iseniz, THY Başlangıç Turizm önünden kalkan THY servislerini kullanabilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık olarak 47 kilometre uzaklıkta olan havalimanına ortalama 35 dakika sürede ulaşabilirsiniz. Trafik ve hava muhalefetlerini göz önünde bulundurarak uçuş saatinizden en az 2 saat önce havalimanında olacak şekilde plan yapmanız size fayda sağlayacaktır. Ücret ve saat bilgileri için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir.

Merzifon ilçesinden havalimanına ulaşım 8 kilometredir. Havayolu firmalarının sağladığı servisleri kullanarak ya da dilerseniz ilçe otogarını kullanarak otobüsler ile havalimanına ulaşım sağlanmaktadır. Ücret bilgisi otobüs firmalarına ve saatine göre değişiklik gösterebilir bu yüzden firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir.

 

Taksi

Ticari taksi firmaları havalimanına hizmet vermektedir. Dörtyol Taksi ile dilerseniz havalimanı çıkışında şehir merkezine erişmek için de kullanabilirsiniz. Mesafe ve ücretlendirme bilgisini firmanın kendisinden almanız gerekmektedir. Merzifon ya da Amasya dönüşleri için uygun fiyatlara hizmet verilmektedir.

 

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Özel aracınız ile ya da araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak Amasya Merzifon Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Şahsi aracınız ile seyahat ediyorsanız havalimanının otoparkından faydalanabilirsiniz. Ücret ve süre bilgileri için havalimanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Havalimanında bulunan araç kiralama firması aracılığıyla dilediğiniz marka ve model aracı kiralayabilirsiniz. Ücretlendirmeler marka ve model bilgisine göre değiştiği için firma ile iletişime geçip detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder