Hızlı Erişim

Mersin’de henüz havalimanı bulunmamaktadır. Bu nedenle Mersin uçuşlarınız için Adana’da bulanan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı kullanabilir ve sonrasında otobüs, servis veya araç kiralama imkanlarından yararlanabilirsiniz.

En Ucuz Mersin Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Mersin Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Mersin Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Mersin Şehri Hakkında Bilgi

Ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan ve 1 milyon 745 bin nüfusa sahip olan Mersin, aynı zamanda Türkiye’nin nüfus yoğunluğu bakımından en yoğun 10. şehri olma özelliğine sahiptir. Mersin Limanı ile Türkiye’nin en önemli liman kenti olan Mersin’in bilinen en eski ismi Kizzuvatna’dır. Hitit devrine gelindiğinde adı Kue olan Mersin, klasik devirde ise Kilikya olmuştur. Antik kaynaklara göre önemli bir ticaret kenti olan Kilikya, ilerleyen süreçte Roma eyaletinin bir parçası olmuştur. 7. yüzyılda Araplar tarafından ele geçirilen şehir 1517 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1918 tarihinde Fransa ve İngiltere tarafından işgal edilen Mersin, iki sene sonra yani 1920 yılında Mustafa Kemal Atatürk ordusu tarafından kurtarılarak, 1924’te ilk yapıldı. 

 

Yüzölçümünün %87’si gibi büyük bir bölümü dağlık olan Mersin’in en yüksek tepesi 3524 metre ile Medetsiz Tepesi’dir. Mersin ve çevresinde görülen iklim tipi; tipik sıcak ve ılıman olan astropikal iklim tipidir. Uzun yıllardır yıllık sıcaklık ortalaması 22 derece olan Mersin, bu özelliği bakımından Türkiye’nin ve Avrupa’nın en sıcak kesimi olma özelliğine sahiptir. Yıllık ortalama yağış miktarının 588,4 mm olduğu gözlemlenen Mersin’de, en fazla yağış alan ay 133,9 mm ile Aralık ayıdır. 
Kültür sanat faaliyetlerinin oldukça yoğun olduğu Mersin’de, okuma yazma oranı %99 gibi büyük bir orana sahiptir. Ülkemizin üç büyükşehirden sonra açılan dördüncü devlet balesi ve operası bulunan Mersin’de, her yıl düzenlenmekte olan Uluslararası Mersin  Müzik Festivali başta olmak üzere kültür – sanat kapsamında birçok faaliyet ve aktivite düzenlenmektir. 

 

Birçok medeniyetin ve devletin izlerine rastlayabileceğimiz Mersin'de; Roma, Hitit gibi dönemlere ait birçok yapının ve buluntunun sergilendiği Mersin Müzesi, milattan önce 7. yüzyılda Rodoslu koloniciler tarafından kurulmuş olan ve Mersin'in 14 kilometre batısında, deniz kenarında yer alan Viranşehir, Helenistik veya erken Roma dönemlerine ait olduğu tahmin edilmekte olan ve Silifke'ye hakim 185 metre yükseliğindeki bir tepede yer alan Silifke Kalesi, Bizans döneminden günümüze kalmış olan ve 10.000 metre küp kapasiteye sahip olan antik su deposu Tekir Ambarı, benzerleri arasında orijinal özelliklerini korumuş olan ve en iyi durumdaki örneklerden biri olan Cambazlı Kilisesi, Roma dönemine ait olan ve yörenin en önemli yapılarından biri olan Uzuncaburç tarih açısından görülmeye değer yapı ve mekanlar arasında yalnızca birkaçıdır. 

 

Büyük bir bölümü dağlık olmasına rağmen bünyesinde birçok doğa güzelliğini barındıran Mersin’de; 130 kilometreyi bulan uzunluğu ile bölgenin doğa güzelliklerinden biri olan Limonlu Çayı, Berdan Nehri'nin 5 metre yükseklikten dökülmesiyle oluşmuş olan Tarsus Şelalesi, ilk defa 1988 yılında fark edilen ve Dünya'nın en derin 35. mağarası olan Çukurpınar Düdeni, içerisinden Limon Çayı'nın geçtiği ve yürüyüş yapılmaya oldukça uygun olan Kayacı Vadisi, tatilcilerin oldukça büyük ilgi gösterdiği ve berrak deniziyle huzur verici bir yer olan Yapraklı Koyu gezilmeye ve görülmeye değer mesire alanlarından yalnızca birkaçıdır.

 

Mersin’de henüz havalimanı bulunmamaktadır. Bu nedenle Mersin uçuşlarınız için Adana’da bulanan Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı kullanabilir ve sonrasında otobüs, servis veya araç kiralama imkanlarından yararlanabilirsiniz.     

Adana Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 159 ve 135 numaralı belediye otobüslerini kullanarak havalimanından şehir merkezine, şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinden Adana Şakirpaşa Havalimanı’na ulaşım sağlamak için 159 numaralı belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Her 45 dakikada bir kalkan 159 numaralı belediye otobüsleri; Seyhan Uygulama ve Araştırma Hastanesi – Süleyman Demirel Bulvarı – Türkmenbaşı Bulvarı – Mavi Bulvar – H. Ömer Sabancı Caddesi – Baraj Caddesi – Mustafa Kemal Paşa Bulvarı – Bakımyurdu  Caddesi – Barış Bulvarı – Adana Şakirpaşa Havalimanı güzergâhını izleyerek yaklaşık 1 saat gibi bir sürede havalimanına ulaşmaktadır. Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için ise Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın dışındaki duraklardan kalkan 135 numaralı belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Her 1 saatte bir kalkan 135 numaralı belediye otobüsleri; Adana Şakirpaşa Havalimanı – Bakımyurdu Caddesi – Sefa Özler Caddesi – 5 Ocak Meydanı – Çakmak Caddesi – Atatürk Caddesi – Cevat Yurdakul Caddesi – Dr. Mithat Özsan Bulvarı güzergâhını izleyerek Adana Balcalı’ya ulaşmaktadır. Şehir merkezinde inmek için Atatürk Parkı yakınlarındaki ya da Atatürk Caddesi üzerindeki duraklarda inmeniz gerekmektedir. 159 ve 135 numaralı belediye otobüslerinin Adana Kent Kart ile ulaşım ücreti; öğrenci 1.20 TL, tam 2.00 TL’dir. Adana Kent Kart’ı havalimanındaki büfelerden boş kart ücreti olan 10 TL karşılığı edinebilirsiniz. Kartınıza bakiye yüklemeyi de ihtmal etmeyiniz.     

Adana Şakirpaşa Havalimanı’na ulaşım için diğer alternatif seçenek ise dolmuşlardır. Şehir merkezinden hareket eden Şakirpaşa dolmuşlarına öğrenci 1.75 TL/tam 2.25 TL ödeyerek Şakirpaşa Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine ulaşmak için ise havalimanı dışındaki dolmuş duraklarından hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz.     

Taksi

Adana Şakirpaşa Havalimanı’na ulaşmak için diğer bir seçenek ise taksidir. Merkezi noktalardan taksiye bindiğinizde; Seyhan Atatürk Parkı’ndan  Adana Şakirpaşa Havalimanı’na 15-20 TL ücretle ortalama 15 dakika içerisinde, Tarihi Küçük Saat’ten Adana Şakirpaşa Havalimanı’na 10-15 TL ücretle ortalama 10 saat içerisinde, Çukurova Üniversitesi’nden Adana Şakirpaşa Havalimanı’na 40-45 TL ücretle ortalama 30 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. (Ücretler ortalama rakamlardır, referans almayınız.)     

En uygun Mersin uçak bileti fırsatını yakalamak için ucakbileti.com üzerinden yapacağınız sorgulamayla tüm havayollarını karşılaştırabilir ve size en uygun bileti hemen satın alabilirsiniz. Ucakbileti.com olarak iyi uçuşlar dileriz.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder