En Ucuz Meksika Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Meksika Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Meksiko

Para Birimi

seyehat zamanı Meksika Pesosu

Meksika Şehirleri

Meksika Hakkında Genel Bilgiler

Meksika bir diğer adıyla Meksika Birleşik Devletleri Kuzey Amerika kıtasının güney bölümünde yer alan federal bir cumhuriyettir. Dünyanın nüfus bakımından en büyük 11. ülkesi olma özelliğini taşımaktadır. Nüfusu 100 milyonun üzerinde bulunan Meksika 31 eyaletten oluşmaktadır. Ülkenin nüfus açısından en büyük şehri ve başkenti olan Meksiko aynı zamanda bölge statüsündedir. Ülkede aynı zamanda Guadalajara, Monterrey, Toluca, Puebla, Leon ve Tijuana diğer metropolitan şehirlerdir. Dünyada en çok metropolitan şehir bulunan birkaç ülkeden biridir.
 

Meksika, Kuzey Amerika’nın güney kısımlarında yer almaktadır fakat buna karşın neredeyse ülke topraklarının tamamı Kuzey Amerika kısmında bulunmaktadır. İnsanların yerleşim düzeni ve ihtiyaçları yüzünden tüm ülke topraklarına dağılım görülmemektedir aksine belirli şehirler yerleşim yeri olarak tercih edilmiştir. Meksika’dan geçen Yengeç Dönencesi ülkenin iklimini ikiye bölmektedir. Sıcak ve tropik bölgeler oluşturan bu yapı yüzünden kuzeyde kalan kısımlar diğer bölgelere göre daha soğuktur. Güney kısımlarda ise yıl içerisinde sabit bir sıcaklık görülür fakat rakıma bağlı olarak değişen sıcaklıklar da görülmektedir.
 

Meksika, kendine has yerel halk sanatlarının yanı sıra Avrupa’nın klasik dönem sanat akımlarına dayanan özgün bir kültüre de sahiptir. Meksika’da 1930’lu yıllarda Indigenismo akımının güçlenmesi yerli kültür mirasına olan ilgiyi daha canlı hale getirmiştir. Kırsal kesimlerde yaygın olarak hem günlük hem de süsleme işleri geleneksel halk sanatlarına olan ilginin canlı kalmasındaki en büyük detaylardan biridir. Duvar resminde ise dünya çapında adını duyuran sanatçıları sayesinde en yaygın sanat dallarının başında gelmektedir. Boğa güreşi ülkede en sevilen eğlence türüdür. Futbol ve beyzbol ise halk tarafından en yoğun ilgi gören spor dallarıdır. Ayrıca dünya hafif siklet boks şampiyonalarında bilinen birçok dünya şampiyonu da yetiştirmişlerdir.
 

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada ile birlikte Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı oluşturan Meksika, hızlı nüfus artışı, işsizlik oranlarının yüksekliği gibi tipik gelişmekte olan ülke konumundadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık olarak on beş milyonun üzerinde Meksika asıllı insan yaşadığı bilinmektedir. Meksika halkı kültürlerine bağlı insanlardır ve her yılbaşını üzüm yiyerek kutlarlar. Saat 12’yi bulduğunda kiliselerin çanı 12 kere çalar ve her çan çalışında bir adet üzüm yiyerek dilek tutulur. Bu şekilde yeni yılda dileklerinin yerine getirileceğine inanılır.
 

Meksika vize konusunda 65 farklı ülkeye vizeden muafiyet hakkı tanımaktadır. Fakat Türkiye ile Elektronik izin bir diğer adıyla Elektronik Yetkilendirme Sistemi kullanılmaktadır. Türkiye, Rusya ve Ukrayna için geçerli olan bu sistem sayesinde konsolosluktan vizesiz transit geçiş, turizm ya da iş amaçlı seyahatler için elektronik onay almasına izin verilen çevrimiçi anlık bir sistemdir. Bu vizeleme sistemi sayesinde tekli girişlerinizde kullanabileceğini 30 gün ile en fazla 180 gün arasında turist olarak Meksika’da kalma hakkı tanınmaktadır. Detaylı bilgi için dış temsilcilikler ile görüşmeniz gerekmektedir. 

Meksika Haritası

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder