Hızlı Erişim

En Ucuz Mekke Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Mekke Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Mekke Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Mekke Hakkında Genel Bilgiler


‘’Beka’’ olarak da anılan Mekke, Hz. İsmail’in ailesi tarafından geliştirilip daha modern bir görüntüye kavuşturulmuştur. Hac ibadetini yerine getirmek isteyen Müslüman kimselerin en çok ziyaret ettiği adreslerden bir tanesi olan Mekke, her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Eşsiz görüntüsü ve manevi hazzı ile farklı bir yere sahip olan Mekke’de konaklama imkanları da muazzam ölçüde gelişmiş durumdadır. Mekke’ye, Müslüman olmayanların girişi de yasaklanmıştır. Cennet-ül Mualla, Sevr Mağarası ve El Haram Camii, Mekke’nin mutlaka görülmesi gerekilen adreslerinden bir tanesidir. Mekke’de gece hayatı ve festival gibi etkinliklerden söz etmek mümkün değildir ve şehir yalnızca Müslümanlara hizmet eden bir şehirdir. Ramazan Ayı ve Hac dönemi şehir için ayrı bir öneme sahiptir ve her yıl ibadetlerini gerçekleştirmek için sayısız Müslüman bu şehirdeki yerini almaktadır.

 


Mekke’de şehir içi ulaşım oldukça kolay ve şehir içi otobüslerin yanı sıra metro hattı da oldukça güçlü bir ağa sahiptir. Sosyal hayat canlı değildir ve gece geç saatlerde sokaklarda insan bulmak da neredeyse imkansızdır. Mekke’nin kendine has bir yemek kültürü mevcuttur ve İslami kurallara uygun olmayan herhangi bir yiyeceğin üretimi ya da tüketimi söz konusu değildir. Bu bağlamda alkolün de yasak olduğunu belirtmek gerekiyor. Mekke’yi değerli ve özel kılan en önemli detaylardan bir tanesi de Hira Dağının hemen yakınında yer alıyor olmasıdır. Kuran’- Kerim, Hz. Muhammed’de bu dağda gönderilmeye başlanmıştır. Müslümanlar için farklı bir öneme sahip olan Mekke, hac döneminde çok daha kalabalık bir görüntü sergiliyor.

 

2018 Hac İbadeti Tarihleri

 

Hac ibadeti için Kutsal topraklara gidişler 17 Temmuz 2018’de başlayacak, 15 Ağustos 2018’de ise tamamlanacak. Dönüşler ise 25 Ağustos 2018 de başlayıp 20 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

 

2018 Umre İbadeti Tarihleri

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2018 umre organizasyonları tarihleri aşağıdaki gibidir.

 

2018 DİYANET UMRE TAKİVİMİ

 

1. Dönem:1 Kasım 2017 - 15 Ocak 2018

2. Dönem: 15 Ocak - 10 Şubat 2018

3. Dönem: 10 Şubat -15 Mart 2018

4. Dönem: 15 Mart - 10 Mayıs 2018

5. Dönem: Ramazan Ayı

 

Hac Ve Umre İbadeti

Mekke ya da Mekke-i Mükerreme Suudi Arabistan'nın Hicaz bölgesinde yer almaktadır. İslam dininin en kutsal bölgelerinden biridir. İslam dininin peygamberi Hz. Muhammed burada doğmuştur. İslam dininin kutsal kitabı Kuran-ı Kerim de burada indirilmeye başlanmıştır. Beytullah denilen Kabe de bu şehirde yer almaktadır. Kuran'da 'şehirlerin anası' (ummu'l kur'a) sıfatıyla anılmaktadır. Günümüzde her yıl milyonlarca Müslüman tarafından ziyaret edilen kent Riyad ve Cidde'den sonra ülkenin 3. büyük kentidir.

Mekke, kutsallığının sanılanın aksine Hz. Muhammed pegramberin doğuşuna değil asıl kutsallığı İnrahim peygambere dayanmaktadır.

İslâm kaynaklarına göre, İbrahim'in ikinci eşi Hacer'den İsmail adında bir erkek çocuğu dünyaya gelir. Fakat ilk eşi Sare bu durumu kabullenemez ve Hacer ile İsmail'i yanından uzaklaştırmasını ister. Daha sonra İbrahim ikisini alarak Allah'ın kendisine bildirmesiyle bugün Mekke'nin bulunduğu alana getirir. Onları buraya bırakır ve  daha sonra geri döner. Çorak ve ıssız bir vadide yalnız kalan anne ve oğlu buraya yerleşir. Zamanla ticaret için bu bölgeden geçen Arap kabilesi Cürhümiler, Hacer'in açtığı Zemzem adı verilen su kaynağının yaşanılır hale getirdiği bu yere yerleşerek şehrin ilk sakinleri olurlar. İbrahim daha sonra tekrar buraya gelir ve Allah'ın bildirmesiyle oğlu İsmail'le Kabe'yi inşa eder. Bu zamandan itibaren Kabe bir hac yeri olarak belirlenir ve İbrahim peygambere inananlarla Arap kabilelerin ibadet merkezi olur.

İsmail'in soyundan gelen Hz. Muhammed 571 yılında burada doğmuştur. 40 yaşına geldiğinde Mekke yakınlarında bulunan Hira mağarası'nda Kuran kendisine müjdelenir. Daha sonra Hz. Muhammed ve ona inananlar Mekke'den Medine'ye göç etmişlerdir. Hz. Muhammed ve Müslümanlar 630 yılında Mekke'yi savaşmadan almış, hac ibadetini yerine getirmiş ve Hz. Muhammed burada veda hutbesini okumuştur. Daha sonra aynı yıl içinde geri dönmüşlerdir. 

Her yıl ortalama olarak 80 bin Türk Müslüman Hac vazifelerini yerine getirmek için kutsal topraklara seyahat etmektedir. Ortalama olarak 400 bin Türk Müslüman ise Umre için kutsal topraklara ziyaret etmektedir. Mekke her yıl tüm dünyadan ortalama 3 - 6 milyon Hacı adayını ağırlamaktadır.

 

Mekke Havalimanına ulaştıktan sonra şehir merkezine seyahat etmek için aşağıdaki alternatifleri tercih edebilirsiniz.

Mekke Havalimanı Ulaşım Bilgileri


Otobüs

Şehir içi ulaşımı sağlayan otobüsler, havalimanına da uğruyor ve buradaki ziyaretçileri şehir merkezine taşımak için de gün boyu seferlerine devam ediyor. Havalimanından hareket eden otobüsleri kullanarak şehir merkezine kısa sürede ulaşabilirsiniz.


Minibüs

Otobüsler gibi minibüsler de şehir içi ulaşımında büyük bir öneme sahiptir. Havalimanını da güzergahları arasına dahil eden minibüsler, ekonomik ve hızlı olmaları nedeniyle ziyaretçiler tarafından çok fazla tercih ediliyor.


Metro

Havalimanı ve şehir merkezini birbirine bağlayan bir metro ağı söz konusu değil ancak ulaşımı daha kolay ve konforlu hale getirmek adına 5 farklı metro ağı üzerinden çalışmalar başlamış durumda ve bu çalışmalar tamamlandığında havalimanı bağlantısı da söz konusu hale gelecektir.

 

Taksi

Havalimanında bulunan taksi durakları, taksi ihtiyacınıza yanıt verecek olan adreslerdir. Gün boyu taksi bulabiliyorsunuz ve seyahatlerinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz. Mekke’de bazı ulaşım araçlarının güvenli olmadığından bahsediliyor ancak taksiler bu bağlamda en sorunsuz ve en güvenilir ulaşım aracı olarak nitelendiriliyor ve ziyaretçilerin büyük bir kısmı da şehir merkezine gitmek için taksileri kullanıyor.


Diğer Alternatifler
Araç Kiralama

Seyahatlerinizi güvenilir ve konforlu hale getirmek adına araç kiralama firmalarından hizmet alabilir ve dilediğiniz aracı kiralayabilirsiniz. Firmaların web sitelerini ziyaret ederek araçlar hakkında bilgi alabilir ve fiyat kıyaslaması da yapabilirsiniz. Dilerseniz erken rezervasyon işlemlerinizi de yine online dünya aracılığı ile kısa sürede gerçekleştirebiliyorsunuz.

Mekke Haritası

Alternatif Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder