Hızlı Erişim

En Ucuz Medine Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Medine Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Medine Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Medine Hakkında Genel Bilgiler

Hz. Muhammed’in 622 yılında hicret ettiği ve hayatının bir kısmını geçirdiği Medine, İslam Alemince kutsal olarak kabul edilen şehirlerden bir tanesidir ve Mekke’den sonra bu anlamda ikinci sırada yer alıyor. İslamiyet’in yayılmasında büyük pay sahibi olan şehir aynı zamanda Peygamber Şehri olarak da kabul görüyor.

 

Mekke ile bir kıyaslama yapıldığında ihram zorunluluğunun olmadığını görebiliyoruz ancak kıyafet konusunda yine belli başlı sınırlamalar ve kurallar karşınıza çıkacaktır. Burada bulunan kutsal mekanlara girişte Müslüman olma zorunluluğu vardır ve farklı bir dine mensup iseniz bu alanlara girişiniz de kabul edilmeyecektir.

 

İslam mimarisinin en önemli örneklerini hali hazırda bünyesinde barındıran Medine, hac ve umre ziyaretleri ile birlikte her yıl binlerce müslümana da ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Mescid-i Nebevi, Ravza-i Mutahhara ve Kuba Mescidi, her yıl Müslümanlar tarafından en çok ziyaret edilen adreslerden bazılarıdır. Restoran ve kafe gibi mekanlar genellikle akşam saatlerinde aktif olarak hizmet veriyor ve Arap mutfağının yanı sıra Türk mutfağına yakın lezzetler de yine bu adreslerde karşınıza çıkıyor.

 

Medine’de gece hayatı gibi bir durum söz konusu değildir ve şehirde alkol kesinlikle yasaktır. Eğlence anlayışı ise yerli halkın sohbet ve muhabbetleri şeklinde kültürel bir oluşum halini almıştır. Gece yarıları açık olan ibadethaneler sayesinde geç saatlere kadar insanların sokaklarda olduğunu da görebilirsiniz ve sosyal hayatı hareketli hale getiren bir detay olarak da karşınıza çıkmaktadır.

 

Ziyaretçi sayısının her geçen gün artması ile birlikte şehirdeki konaklama imkanı da bu ölçüde arttırılmış ve gelişmiştir. Özellikle 5 yıldızlı otellerin çok fazla olduğunu görebiliyoruz. Şehirde ulaşım oldukça kolay ve önemli merkezlere ulaşmak için birçok farklı alternatife sahipsiniz. 

 

2018 Hac İbadeti Tarihleri

 

Hac ibadeti için Kutsal topraklara gidişler 17 Temmuz 2018’de başlayacak, 15 Ağustos 2018’de ise tamamlanacak. Dönüşler ise 25 Ağustos 2018 de başlayıp 20 Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

 

2018 Umre İbadeti Tarihleri

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2018 umre organizasyonları tarihleri aşağıdaki gibidir.

 

2018 DİYANET UMRE TAKİVİMİ

 

1. Dönem:1 Kasım 2017 - 15 Ocak 2018

2. Dönem: 15 Ocak - 10 Şubat 2018

3. Dönem: 10 Şubat -15 Mart 2018

4. Dönem: 15 Mart - 10 Mayıs 2018

5. Dönem: Ramazan Ayı

 

Hac Ve Umre İbadeti

 

Medine, Suudi Arabistan'ın Hicaz bölgesinde bulunmaktadır. Müslüman alemin için Mekke'den sonra en kutsal kentlerden bir tanesidir. Medine, islamın ortaya çıktığı dönemlerde Müslümanlar için çok önemli bir merkez olmuştur. Hz. Muhammed 622 yılında Mekke'den Medine'ye hicret etmiştir. İslam'ın temelleri de burada atılmaya başlanmıştır. İslami açıdan çok büyük öneme sahip olan Medine, yer yıl hac ve umre ibadetleri için Mekke'ye giden birçok Müslüman tarafından ziyaret edilmektedir.

Medine, Mekke'den yaklaşık olarak 500 km uzaklıktadır. Medine'de bulunan kutsal yerlere Müslüman olmayanların girmesi yasaktır. Ayrıca Mekke'de bulunan Müslümanların ihrama girmesi zorunludur ancak Medine'de zorunlu değildir.

Medine'de en çok ziyaret edilen kutsal mekan Mescidi Nebevi olarak bilinmekte olan, Peygamber Camii'dir. Mescidi Nebevi, Hz. Muhammed'in kabrinin bulundupu mesciddir. Nebevi, peygambere ait olan anlamına gelmektedir. Hz. Muhammed'in yanı sıra Hz. Ömer ve Ebu Bekeri'in de mezarları burada yer almaktadır. Medine ayrıca Mescid-I Kıbleteyn, Kuba Mescidi, Ali Mescidi gibi önemli mescidlere ev sahipliği. Peygamberin Cuma hutbelerini okuduğu Ravza-I Mutahhara ve Uhud Savaşı’nın gerçekleştiği Uhud Dağı da kentin önemli kutsal mekanlarındandır. Kentte fazlasıyla Osmanlı’dan kalma eserler de bulunmaktadır Amberiye Mescidi bunların en önemlilerinden bir tanesidir. Bu kutsal mekanlar özellikle Hac ve Umre ziyaretleri sırasında olmak üzere, yıl boyunca milyonlarca Müslüman tarafından ziyaret edilmektedir.

Her yıl ortalama olarak 80 bin Türk Müslüman Hac vazifelerini yerine getirmek için kutsal topraklara seyahat etmektedir. Ortalama olarak 400 bin Türk Müslüman ise Umre için kutsal topraklara ziyaret etmektedir. Mekke her yıl tüm dünyadan ortalama 3 - 6 milyon Hacı adayını ağırlamaktadır.

Medine Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Terminal binasının hemen yanında otobüs durakları mevcuttur. Şehir merkezine ulaşımın en hesaplı alternatiflerinden bir tanesi olan otobüsler, konfor ve seyahat süresi bakımından ne yazık ki oldukça zayıftır. Bu adresten kalkacak otobüsler ile birlikte şehrin farklı noktalarına da gidebiliyorsunuz. Güzergah bilgisi için yetkili personelden yardım almanız çok daha doğru olacaktır.

 

Raylı Sistem

Havalimanından şehir merkezine ulaşımı sağlayan raylı sistem ağı mevcut değildir.

 

Taksi

Otobüslere göre çok daha konforlu olan ve seyahat süresini de en aza indirgeyen taksiler, taksimetre usulü ile hizmet veriyor ve yüksek rakamlar karşınıza çıkmıyor. Şehir merkezinin yanı sıra şehrin farklı bölgelerine de yine taksileri kullanarak ulaşmanız mümkündür.

 

Diğer Alternatifler

Araç Kiralama

Yerli firmaların yanı sıra alternatif olarak tercih edebileceğiniz araç kiralama firmaları da ofislerinde sizleri bekliyor olacaktır. Şehri daha rahat ve daha konforlu bir şekilde gezebilmek adına sizler de araç kiralama hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Araç kiralama işlemlerini havalimanında yapabileceğiniz gibi firmaların kurumsal web sitelerini kullanarak rezervasyon ayrıcalığından da yararlanabilirsiniz.

 

Shuttle/Servis

Havalimanının sunduğu bir özel servis hizmeti mevcut değildir ancak turist sayısının her geçen gün artması ve kutsal topraklara yapılan ziyaretlerin yoğun olması nedeni ile müşterilerine daha iyi hizmet vermek adına birçok otel ve seyahat firması özel servis hizmeti sunuyor. Firmaları arayarak konu ile ilgili bilgi edinebilir ve eğer bu tür bir hizmetleri mevcut ise havalimanına araç talebinde bulunabilirsiniz.

 

Medine Haritası

Alternatif Şehirler

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder