Hızlı Erişim

En Ucuz Mardin Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Mardin Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Mardin Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Şehir Rehberi

Mardin Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’nin büyükşehir olarak kabul edilen şehirlerinden biri 700 bin üzerindeki nüfusuyla Mardin’dir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle bölümünde yer alan Suriye ile sınır komşusu olan şehrimiz. Mardin’de uluslararası kuruluşlarca kültür mirası olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmış çok sayıda tarihi yapı mevcuttur. Mardin, İpek Yolu üzerinde bulunduğundan ilde beş han ve bir kervansaray bulunmaktadır. Ayrıca şehir farklı din ve kültürlere ev sahipliği yaptığından camiler, kiliseler, türbeler, manastır ve benzeri dini eserler de barındırmaktadır. 


İl genelinde karasal iklimin özellikleri görülür. Kış ayları soğuk geçer. Yaz aylarında ise güneyden gelen çöl iklimi etkisini gösterir bu yüzden sıcak ve kuraktır. Genel olarak en yüksek sıcaklık değeri 42 derece ile ölçülmüştür. Bu zamana kadar en yüksek sıcaklık ise 48.8 derecedir ve Türkiye sıcaklık rekoru olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca ilk bahar aylarında yaz gibi sıcaklıklar görülmekte ve çöllerden gelen toz taşınımı ekisini göstermektedir. 


Ekonomisi ticaret, tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Ayrıca şehirde Mardin Serbest Bölgesi ve Mardin Organize Sanayi Bölgesi adında sanayi ve üretim bölgeleri bulunmaktadır. Bölgenin en önemli projesi olan GAP tamamlanamadığı için tarım ürünlerine dayalı olan sanayi gelişmemiştir.
 Şehrin önemli ulaşım türlerinden olan Mardin Havalimanı 1999 yılında kurulmuştur. Ana yerleşim merkezine olan uzaklığı yaklaşık 20 kilometredir. Sadece iç hatlarda gidiş-dönüş seferler yapılmaktadır. Dış hatlar bölümü olmasına rağmen henüz sefer yapılmamaktadır. 2014 yılı itibariyle yeni yapılan terminal ve kule kullanılmaya başlanmıştır. 

 

Mardin Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Minibüs

Mardin Havalimanı’na Kızıltepe ya da Mardin şehir merkezinden minibüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. 2015 yılı tarifesi ile havalimanı Kızıltepe arası 1,5 TL, havalimanı Mardin arası 3 TL olarak ücretlendirilmektedir. Ayrıca gidiş-dönüş minibüsler ile rahat bir ulaşım sağlamanız mümkündür. 

Taksi

Mardin Havalimanı’nda ticari taksiler hizmet vermektedir. Ticari taksiler terminal binası önünden kalkmaktadırlar. Ücretleri ise taksimetre hesabına göre uygulanmaktadır. Detaylı bilgi için firmayla iletişime geçebilirsiniz. 

Otopark

Mardin Havalimanı’nın bünyesinde 701 araçlık açık otopark bulunmaktadır. Havalimanının otopark ücreti, DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından işletilen tüm havalimanlarında geçerli ücrete göre uygulanmaktadır. Otoparkta ilk 15 dakika için ücret ödemezsiniz. 

Diğer ulaşım türleri

Mardin Havalimanı’na dilerseniz özel aracınızla da rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca araç kiralama ve transfer gibi seçenekleri de gözden geçirerek bütçenize en uygun ulaşım türünü seçebilirsiniz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder