En Ucuz Mali Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Mali Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Bamako

Para Birimi

seyehat zamanı XOF

Mali Şehirleri

Mali Ülke Bilgisi 

Mali Cumhuriyeti, Batı Afrika’da yer almaktadır. Tarihi çok eskilere dayanan bu ülkenin kuzeydoğusunda Cezayir, kuzeybatısında Moritanya, doğusunda Nijerya ve Yukarı Volta, güneyinde Fildişi Sahili ve batısındaysa Senegal ile komşu olan Mali’nin tarihi Orta Çağ'a kadar dayanmaktadır.

O dönemlerdeki ismi Mali İmparatorluğu olan bu ülke, 1200 - 1400 seneleri arasında çok güçlenmiştir ve bazı fetihler de yapıp o zamanlarda topraklarını oldukça genişletmiştir. Modibo Keita, devlet başkanı olarak 22 Eylül 1960’ta bağımsız Mali Cumhuriyeti’ni ilan etmiştir.

2009’a göre 15 milyon nüfusa sahiptir. 8 idari bölgeden oluşan Mali’nin başkenti yaklaşık olarak 2 milyon nüfusa sahip Bamako’dur. Bamako, Mali’nin en büyük ve en gelişmiş kentidir. Nijer Nehri boyunca kurulmuş olan bu kent ve mimarisi ile turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Timbuktu, Tombouctou ve Gao ise ülkenin önemli diğer büyük şehirleridir. Her sene binlerce turist Mali uçak bileti alarak buraya gelmektedir.

Mali’nin resmi dili her ne kadar Fransızca olsa da yerli halk, Bambarca ismi verilen yerel dili daha çok kullanmaktadır. Bunun haricinde Afrika lehçeleri gibi bazı kabile dilleri de konuşulmaktadır. Ülkenin resmi para birimiyse Mali Frankı’dır.

Ülke ekonomisinde tarım büyük bir öneme sahiptir. Nüfusun yaklaşık %75’i çiftçilik ile %10’u hayvancılıkla ve %2’si de balıkçılıkla uğraşmaktadır. Mali’de yetiştirilen ve tüketilen başlıca tahıllar ise; mısır ve pirinçtir. Pamuk ve yerfıstığı da önemli geçim kaynaklarındandır.

Segu ülkenin en verimli topraklarına sahiptir. Kuzeyinde ağırlıklı olarak pirinç ve şeker yetiştirilmektedir. Ülkenin diğer gelir kaynaklarının başında mermer ve kireçtaşı gelmektedir. Mali’nin ulaşım alt yapısı oldukça yetersiz ve ekonomik büyümesi de oldukça yavaştır.

Mali, Savana, step bölgesi (Sahel) ve çöl bölgesi olmak üzere üç farklı bölgeden oluşmaktadır. Sahra Çölü, step bölgesinin kuzeyindeki bütün Mali topraklarını kapsamaktadır. Bu farklı yerleri keşfetmek için Mali uçak bileti almanız yeterlidir.

Bol yağışlı tropikal ormanlara da ev sahipliği yapan Mali’de kurak ve sıcak iklim hakimdir. Haziran ve Eylül ayları arası çok yağışlı geçmektedir ve ülkede ekim ile kasım arasındaysa çok sıcak ve nemli bir iklim hakimdir. Ocak’a doğruysa soğuk ve kurak, hazirana kadar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Yıllık yağış miktarıysa güneyden kuzeye doğru azalmaktadır. Sahra Çölü'nde ise nerdeyse yoktur. Güneyinde tamamen tropikal iklim olan Mali’de genel olarak iki farklı iklim hakimdir. Ülkenin kuzeyindeyse çöl iklimi hakimdir ve inanılmaz kuru bir havası vardır. Kasım ve şubat ayları arasıysa ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönemdir. Bu aylarda Mali uçak bileti alarak buraya gelmek iyi bir tatil planı olabilir.

Senegal mutfağı ile Mali mutfağı büyük benzerlik göstermektedir. Balık ve et yemekleri oldukça meşhurdur. Acı biber sosunuysa hemen hemen her yemeklerde kullanmaktadırlar. Domates sosuna yatırılmış kuskus, sebze ve et en çok sevilen Mali yemeklerinin başında gelmektedir. Bunlara ek olarak güveçte, ızgarada veya kızarmış olarak sunulan Mali levreği de oldukça lezzetlidir. Siz de Mali mutfağından nefis yemekleri yerinde tatmak isterseniz Mali uçak bileti almalısınız.

 

Mali Vizesi Hakkında Bilgi

Umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaportu olan Türk vatandaşları, vizeye ihtiyaç duymaktadır. Diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıysa 90 güne kadar olan Mali seyahatlerinde vizeden muaftır. Bu bilgilere dikkat ederek Mali tatili için Mali uçak bileti almalısınız.

Mali Haritası

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder