Hızlı Erişim

En Ucuz Malatya Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Malatya Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Malatya Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Malatya Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Doğu Anadolu’nun gelişmiş şehirlerinden bir tanesi olan Malatya, nüfus bazında bir değerlendirme yapıldığında ülkemizin en kalabalık şehirleri arasında 27. sırayı alıyor. Kuru kayısı üretiminde önemli pay sahibi olan şehir %80’lik gibi bir oran ile karşımıza çıkıyor ve üretimin büyük bir kısmını da ele geçirmiş durumda. Kayısı diyarı olarak bilinmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur…


Geçmiş yıllarda ev sahipliği yaptığı birçok medeniyete ait eseleri de bünyesinde barındıran Malatya, tarih kokan mimarisi ile de göze çarpıyor. Battalgazi Camii, Arslantepe Höyüğü, Kanlı Kümbet ve Yeni Camii de Malatya şehrinin tarihi güzelliklerinden bazılarıdır…


Selçuklu Dönemi eseri olarak bilinen ve rivayetlerin bu yönde olduğu Kanlı Kümbet, turistlerin ziyaret ettiği yapılardan bir tanesi ve bu kümbetin ilginç de bir hikayesi var. Bir dönem idam mahkumları için kullanılan ve alt kısmı mumyalık olarak tercih edilen kümbette birçok idam mahkumunun can verdiği söylentileri karşımıza çıkıyor. Kanlı Kümbet adını almasının nedeni olarak da bu durum gösteriliyor.


Malatya, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için farklı kültürlere de tarihin arka odasında yer veriyor. Ermeniler tarafından inşa edilmiş olan Taşhoron Kilisesi de yine şehrin önemli değerlerinden bir tanesidir ve çok fazla ziyaretçi kabul etmektedir. Tek kubbeli kilise örneği olarak özellikle Doğu Anadolu Bölgesindeki en etkileyici yapı olarak bilinir. 2013 yılı ile birlikte restorasyon kararı alınış eve bu anlamda da çalışmalara başlanmıştır.


Ziyaretinizde damak tadınıza hitap edecek çok özel lezzetleri ile de geniş bir mutfak sizleri bekliyor olacaktır. Kendine has kültürü ile sehen kesmesi ve Hızır kömbesi adı verilen lezzetler de listelerinizde yer almayı fazlasıyla hak ediyor.


Şehirde ekmek kültürü gibi ilginç bir kültür de hakim… Taplama, tandır, yufka, otlu ekmek, döndürme gibi ilginç de isimlere sahip çok sayıda farklı ekmek türü de karşımıza çıkıyor. Oluşan bu kültür birçok ziyaretçinin ilgisini çekmeyi başarmış durumda ve şehrin popüler restoranlarında da bu ekmek türlerine rastlayabiliyorsunuz.


Kayısının memleketi olan Malatya’da, kuru kayısı satışı da çok fazla yapılıyor. Kayısı satışının yanı sıra yine kayısı reçeli, marmelat ve kayısı ile elde edilebilecek donmuş gıdalar da satış konusunda bir adım öne çıkıyor. Dışarıya yapılan ihracatın yanı sıra ülke içerisindeki kayısı pazarını da Malatya elinde bulunduruyor.


Film festivalleri, tiyatrolar ve çok sayıda sanatsal etkinlik ile birlikte Malatya, sanatın da merkezlerinden bir tanesi olmayı başarıyor ve özellikle yaz aylarında bu festivallerin sayısı bir hayli artıyor.


Şehrin gelişmişliğini ulaşım ağlarından kestirmek de mümkün ve şehir içi ulaşımda büyük bir rahatlık ve kolaylık sizleri bekliyor olacaktır. Aynı zamanda havalimanı ve şehir merkezi arası bağlantıyı da kusursuz bir şekilde kurmayı başarmıştır. 

Malatya Erhaç Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Havalimanından şehir merkezine ve önemli noktalara seyahat etmeniz için otobüsler ile birlikte Havaş hizmetleri de karşınıza çıkıyor. Otobüs işletmesi hakkında verilen güncel bilgi ise işletmeye ait olan 444 0 487 numaralı telefondur. Sefer saatleri ve otobüs ücretleri için ilgili numaradan yardım alabilirsiniz.

Taksi

Yolcu çıkış noktasında yer alan taksiler, günün her saati seyahat hizmeti sunuyor. 0 544 219 14 44 numaralı telefonu kullanarak taksi bilgilerini alabilir ve rezervasyon için de yine bu numarayı kullanabilirsiniz. Başlangıç fiyatı ve km fiyatı baz alınarak bir hesaplama yapılıyor ve bu konu hakkında şoförlerden ya da yetkili personelden de bilgi alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra taksi dolmuş hizmeti de yine havalimanı ve şehir merkezi arası yolculuk için tercih edebileceğiniz bir diğer alternatif olarak sizlere sunuluyor.

Diğer Alternatifler

Araç Kiralama

Avis, Grand, Meydan oto kiralama ve Meydan taşımacılık firmaları havalimanında araç kiralama hizmeti sunmak adına sizleri bekliyor olacaktır. Erken rezervasyon için Meydan Taşımacılık firmasına 0 422 325 60 60 numaralı telefonu kullanarak ulaşabilir ve taleplerinizi iletebilirsiniz. Avis için ise aramanız gereken numara 0 422 266 00 76 olarak karşınıza çıkıyor. Verilen güncel numaralar bu şekilde ancak firmaların web sitelerini ziyaret ederek değişiklikleri de daha net bir şekilde kontrol etmeniz mümkündür.

Shuttle

‘’Havaş’’ işletmesine ait özel servis araçları da esnek sefer saatleri ile birlikte şehir merkezine ulaşımı sağlayan ağlardan bir tanesidir. Uçakların havalimanına inişinden yaklaşık yarım saat kadar sonra hareket eden Havaş servisleri için ödemeniz gereken ücret 10 lira olarak belirlenmiştir. Şehir merkezine yaklaşık olarak 50 dakika gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder