En Ucuz Macaristan Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Macaristan Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Budapeşte

Para Birimi

seyehat zamanı Forinti

Macaristan Şehirleri

Macaristan Hakkında Genel Bilgiler
 

Macaristan, Orta Avrupa’da bulunan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Avusturya, Slovenya, Slovakya, Romanya, Ukrayna, Sırbistan ve Hırvatistan ülkeleri ile komşudur. Başkenti Budapeşte’dir. Macaristan, OECD, AB, NATO, Visegrad Grubu ve Schengen üyesi olan ülkelerden biridir. Ülkede konuşulan resmi dil Macarcadır. Aynı zamanda Fin-Ugor dil ailesinden gelen ve Avrupa Birliği’nin 24 resmi dilinden biridir. Ayrıca Macarca’nın bir özelliği, Avrupa Birliği’nde Estonca, Fince, Maltaca gibi Hint-Avrupa dillerinden olmayan dört dilden birisidir.
 

Macaristan, kuzey bölgeleri dağlık olan bir bölgede yer alır. Romanya’nın kuzey sınırından Avusturya Alplerine kadar uzanan sıra dağlar ile birleşir. Bu dağlar akarsulara geçit sağlayan birçok tepe ile bölünmüştür. Dağların yamaçları genellikle sık ormanlar ile kaplıdır. Tepe bölgelerden vadilere doğru indikçe kil ve kum karışımı olan “lös” adı verilen sarı renkli balçıkla kaplı oldukça verimli araziler bulunur. Macar denizi olarak anılan Balaton Gölü ve bu bölgeye kadar uzanan dağlık kısımlar kireç taşından oluşmuş yayladır. Denize kıyısı olmamasına rağmen ülkede genel olarak karasal iklim hakimdir. Sıcaklık genelde kış aylarında -1 ve 2 derece aralığında görülür. Yaz aylarında ise en fazla 29 dereceye kadar çıkmaktadır.
 

Ülke ekonomisi ihracat odaklıdır. Bu yüzden gelecekteki uluslararası ekonomik gelişmeler ülkenin ekonomisinin anında değişmesini sağlayacak düzeyde bir risk taşır. Dış ticaretin büyük bir kısmı Avrupa Birliği ülkeleri ile yapılmaktadır. Ülkede Euro para birimine henüz geçmemiş fakat buna yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Makine, elektronik eşya ve nakliye aracı gibi ürün sektörü ülkede ithalat ve ihracat konusunda dış ticarette önemli bir yere sahiptir. İhracatın yaklaşık olarak %60’lık bir kısmı bu ürünlerin oluşturduğu sektörlerde gerçekleşmektedir.
 

Macaristan oldukça gelişmiş bir altyapıya sahiptir ve birçok alanda vatandaşlarına eksiksiz hizmet sağlamaktadır. Ulaşım konusunda karayolu, demiryolu ve havayolu sektörleri oldukça ileri düzeydedir. Ülkenin başkenti olan Budapeşte’de toplu taşıma ağı oldukça gelişmiş ve kesintisiz hizmet ile halkın ulaşım konusunda sorunlarına önemli çözümle getirmiştir. Dünyada birçok alanda tanınan seçkin bilim insanları yetiştiren ülke, matematik alanında yapılan çalışmaları ve eğitimi ile ünlüdür. Dünyada bir dönem çılgınlık yaratan Rubik Küp’ün Macar Erno Rubik tarafından icat edilmiştir.
 

Macaristan vize konusunda diplomatik anlaşmaları bulunmayan ülke vatandaşlarının bağlı bulundukları ülkelerin Macaristan dış temsilciliklerine başvurarak vize işlemleri yaptırmaları gerekmektedir. Türkiye vatandaşları geçerli pasaportları ve Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanları ile Macaristan dış temsilciliklerine başvurarak gerekli vize işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Güncel vize bilgileri için Macaristan konsolosluğu ya da başelçiliği ile görüşmeniz gerekmektedir. Bunun dışında hususi ya da hizmet pasaportu sahiplerine vize işlemlerine tabii tutulmadan 30 kalma izni verilmektedir. Diplomatik pasaportu bulunanlar ise vize gerekmeden Macaristan’a giriş çıkış yapabilmektedirler.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder