Hızlı Erişim

En Ucuz Kütahya Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Kütahya Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Kütahya Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Kütahya Şehri Hakkında Genel Bilgiler
 

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan bir şehridir. Kentin Türkiye açısından önemli bir tarihi ve kültürel yeri vardır. Şehir merkezinin simgesi haline gelen çini ve porselenler en önemli turizm ve gelir kaynağıdır. Şehirde tarihi yapılara rastlamanız mümkündür. Kütahya Kalesi ve Cumhuriyet Caddesi yeni adıyla Sevgi Yolu görmeniz gereken ilk yerleridir. Ayrıca Germiyan Sokağı, Zafertepe Anıtı, Tarihi Hükümet Konağı, Saat Kulesi ve Frig Vadileri de şehir açısından önemli mekanlardır. Kütahya, Yellice Dağı’nın kuzeyi ve Kütahya Ovası’nın güney kenarında kurulu bir şehirdir. 


Kütahya Kalesi’nin çevresi yaklaşık olarak 3500 metre kadardır. Toplam 70 burç bulunmaktadır. Kale, üç bölümden oluşur. İç hisar, yukarı ve aşağı bölümde bulunan kaleler sonradan yapılmıştır. Asıl bölüm ise kalenin eteğindedir. İki kapıdan geçerek iç hisara girilir. Yukarı kalenin de doğusunda iki kapı vardır. Günümüze sadece biri sağlam olarak gelebilmiştir. İç kalede mescid, sarnıçlar, iki ambar, muhafız daireleri ve askeri koğuşlar bulunurdu ve çevresi 800 metre kadardı. Evliya Çelebi eserinde kalenin bir zamanlar hapishane olarak kullanıldığını yazar.  


Şehirde ilk çini örnekleri 14. Yüzyıl sonlarında görülmeye başlanmıştır. İznik’in çini sanatından zirve de olduğu 16. Yüzyılın ikinci yarısından sonra asıl yükselişi ve önemi artmıştır. İstanbul başta olmak üzere diğer şehirlerden gelen talepleri karşılamak için birçok çini atölyesleri kurulmuş ve çinicilik mesleği hızlı bir şekilde gelişme göstermiştir. Osmanlı döneminde en güzel çini ve son örnekleri Hafız Mehmed Emin Efendi’nin elinden çıkmıştır.
Kütahya şehrinin kendine ait bir havalimanı bulunmamaktadır. Havayolu ulaşımı Uşak, Afyon ve Eskişehir’le ortak bölgede kullanılan Zafer Havalimanı ile yapılmaktadır. 

 

Zafer Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Özel otobüs firmaları ve servisler ile erişim sağlanmaktadır. Ortalama 15 TL gibi bir ücret karşılığında Kütahya ve Afyonkarahisar otogar kalkışlı olan servislere binerek havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Saatler ve diğer bilgiler için firma yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. Ayrıca havayolu firmalarının ücretli ve ücretsiz servis imkanlarını da kontrol etmenizde fayda var. Detaylı bilgiler için firmaların çağrı merkezi ile iletişime geçip sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Gün, tarih, saat gibi önemli bilgilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Zira her saat ve gün otobüs seferleri düzenlenmemektedir. 

Taksi

Ticari taksiler ile Zafer Havalimanı’na ulaşım mümküdür. Fakat taksimetre ücretlendirmeleri kilometre üzerinden açılış fiyatına eklenerek yazıldığı için masraflı olabilmektedir. Acil durum dışında otobüs kullanmanızı bütçenizin sarsılmaması açısından öneririz. Zafer Havalimanı Kütahya’ya 39 KM, Afyon’a 60 KM uzaklıktadır. Bu yüzden taksi ücretleri tahmin ettiğinizden yüksek tutabilir.

Diğer Ulaşım Seçenekleri

Özel aracınız ile ulaşım sağlamayı düşünüyorsanız Zafer Havalimanı’nın otoparkından faydalanabilirsiniz. İlk 15 dakika için ücretsizdir. Sonrasında 0-1 saat arası 7 TL ücret ödenmektedir. Ayrıca 24 saat bırakacaksanız otomobil için 21 TL diğer büyük araçlar için ise 29 TL ücret ödemeniz gerekmektediz. Otopark kullanım sürenize göre ücretler değiştiği için havalimanı danışma hattını aramanızda fayda var. 
Bunun dışında günlük araç kiralayarak ya da transfer hizmetlerinden faydalanarak da havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Ücret, araç ve diğer tüm sorularınız için firmaların danışman ya da çağrı merkezlerini arayarak bilgi edinebilirsiniz.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder