En Ucuz Küba Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Küba Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Havana

Para Birimi

seyehat zamanı Küba pesosu

Küba Şehirleri

Küba Hakkında Genel Bilgiler

Küba ya da resmi adıyla Küba Cumhuriyeti Karayipler’de bulunan bir ada ülkesidir. Havana ülkenin başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Kuzeyde Birleşik Devletler, batıda Meksika ve Bahamalar, güneyde Cayman Adaları ve Jamaika, güneydoğuda ise Haiti ve Dominik Cumhuriyeti yer almaktadır. Ülke tarihi Kristof Kolomb’un adaya ayak basmasından sonra önemli olaylara tanıklık etti. Küba halkına ait olan adada İspanya Krallığı için hak iddasında bulundu ve İspanya-Amerika Savaşı bitene kadar ülke, İspanya’nın bir toprağı olarak kaldı. 1902 yılında ise Birleşik Devletler’den resmi olarak bağımsızlık kazandı.
 

Ülke nüfusu 11 milyonun üzerindedir. Karayipler’in en geniş yüzölçümüne sahip olan ve en kalabalık olan adasıdır. Adada genel olarak tropikal iklim hakimdir. Karayip Denizi’nin sıcak suları ve Meksika Körfezi’nin karşısında oluşu adayı her türden kasırgaya açık hale getirmektedir. Yeryüzünde en büyük 13. ada olarak kabul edilmektedir. Ülke ile aynı adı taşıyan adanın yanı sıra 3700’den fazla ada ve adacıkları bulunmaktadır ve Küba’nın tamamını oluşturmaktadır. Küba’nin kendinden sonra topraklarına dahil olan en büyük adası Juventud adasıdır. Ülkenin en yüksek noktası 2005 metre ile Torquino Doruğu’dur. Ülke tropikal bir iklime sahip olduğu için genellikle iki mevsim şeklinde görülür ve yıllık ortalama sıcaklık değeri ise 26 derecedir.
 

Küba’nın ekonomisi sosyalist ilkelere dayalı bir şekilde yürütülmektedir. Hemen herşey devlet kontrolü altındadır. Son dönemlerde özel sektöre yapılan yatırımlar artsada üretim araçlarının büyük kısmını Küba Devleti işletmektedir. Ülke ekonomisini etkileyen Sovyet Sosvalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasının ardından tarımdan sanayiye doğru bir geçiş dönemi görülmüştür. Küba’da iş gücünün %20’lik bir bölümü tütün, şeker kamışı, turunçgil, kahve ve pirinç gibi tarım ürünleri üretimi ve ihracatı ile ilgilenmektedir. Ayrıca balıkçılık ve hayvan yetiştiriciliği de önemli üretim alanlarından biridir. Son dönemlerde eski canlılığını kazanan turizm sayesinde Küba ekonomisine ciddi bir katkıda bulunmuştur.
 

Küba’nın başkenti olan Havana’da kolonyal dönemden kalan birçok tarihi eser bulunmaktadır. 1982 yılında UNESCO bu eserlerin birçoğunu Dünya Kültür Mirası listesine dahil etmiştir. Adada köken bakımından hem İspanyol hem de Afrika etkileri görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ile olan tarihi bağları, Kuzey Amerika sporlarının halk arasında büyük ilgi görmesini sağlamıştır. En çok sevilen sporların başında gelen beyzbol’un yanı sıra basketbol, atletizm, voleybol ve boks Küba’da en çok takip edilen ve uluslararası müsabakalarda ülkenin başarı gösterdiği spor dallarındandır.
 

Küba birçok ülke ile yaptığı diplomatik anlaşmalar doğrultusunda ziyaretçilerine seyahat etme ve kalma imkanı sağlamaktadır. Muaf olan ülkelerden birinden seyahat ediyorsanız ya da Küba Vizesi ile seyahat ediyorsanız ülke dış temsilciliklerinden turist kartı almanız gerekmektedir. Turist kartı size 30 gün maksimum kullanım hakkı yani kalma izni tanımaktadır. Türkiye’den yapacağınız seyahatlerde Türk Vatandaşları diplomatik ya da hizmet pasaportu gibi özel nedenlerle seyahat ediyorsa vizeden muaf tutulmaktadır. Fakat turistik seyahat amacıyla Küba’ya giriş için yine turist kartı ve vize işlemleri dış temsilciliklere başvurarak yaptırılması gerekmektedir. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder