En Ucuz Kosova Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Kosova Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Priştine

Para Birimi

seyehat zamanı Euro

Ülke Rehberi

Kosova Hakkında Genel Bilgiler

2008 yılında bağımsızlığını ilan eden ve uzun yıllar işgal altında kalmanın bıraktığı derin yara ve izleri de kısa sürede silmeyi başaran Kosova’nın Başkenti Priştine, resmi dilleri Sırpça ve Arnavutça, para birimi ise Euro’dur. Balkan ülkesi, uzun yıllar Osmanlı Devleti himayesinde bulunmuş ve bu yüzden Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.


Kosova, tarih kokan ve hali hazırda tarihi yapıları da bünyesinde barındıran özel bir ülkedir. Bağımsızlığını kazandıktan kısa bir süre sonra Avrupa Birliği’ne üye olan ülkenin gelişimi de bu süreçten sonra hız kazanmıştır.


Basit makine üretimi ve metal işleme gibi konularda iyi olan ülkenin ekonomisi de bu yönde gelişmiştir. İşsizlik oranı ülkede %40’lara ulaşmış durumda ve bu sorunu ortadan kaldırmak adına Amerikalı ve Avrupalı yatırımcılardan yardım alınmıştır. Ekonomi bakımından ne yazık ki güçlü bir ülke değil ve alt yapı yetersizliğini de bunun en önemli nedenlerinden bir tanesidir.


Kosova’da halkın büyük bir kısmı Müslüman bu yüzden muhafazakar bir anlayışın hakimiyet olduğunu da belirtmek gerekiyor. Kosova’da siyaset konuşmak istediğinizde tepkiler büyük boyutlara ulaşabiliyor ve insanlar artık bu durumdan gerçekten sıkılmış durumda. Yaşlılara farklı bir saygı söz konusu ve Kosovalılar bu konuda çok daha hassas davranıyor. Sokaklarda samimi ve sıcakkanlı insanları görebilirsiniz ve misafirperver oldukları da aşikar. Ev ve askeri alanların fotoğraflarını çekmek istediğinizde de tepki alabiliyorsunuz bu konuda da gerçekten garip bir ülke olarak karşımıza çıkıyor.


Mutfağı ise oldukça kalabalık ve Sırbistan, Arnavut, Türkiye lezzetlerinin harmanlandığı kalabalık bir lezzetler grubu da sizleri bekliyor olacaktır. Et yemekleri ve bunun yanı sıra deniz ürünleri Kosova’da oldukça popüler ve büyük restoranlar tarafından bu lezzetler çok daha özel bir sunum ile karşınıza çıkartılıyor.


Başkent Priştine, sanata ve kültüre değerlere önem veren merkezlerden bir tanesidir. Özellikle her yıl düzenlenen festivaller de bunun en önemli göstergelerinden bir tanesidir.


Kosova ile karşılıklı imzalanan anlaşma sonrası vize konusunda önemli bir yol kat edildi ve eğer Kosova’yı ziyaret etme gibi bir düşünceye sahipseniz vize ile ilgili karşınıza çıkacak süreç de aşağıdaki gibi olacaktır.


Kosova Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

Kosova ve Türkiye arasında 13 Ocak 2009 tarihinde imzalanan anlaşma geçerliliğini hali hazırda devam ettirmektedir ve bu anlaşma ziyaretçileri de fazlasıyla sevindirmiştir.


‘’Türkiye ile Kosova Arasında Vize Muafiyeti’’ başlığı adı altında imzalanan anlaşma ile birlikte Kosova ziyaretlerinizde vizeden muaf tutuluyorsunuz.


6 ay içerisinde 90 günlük seyahatlerinizde vize muafiyeti söz konusu oluyor ve ülkeye giriş çıkışlarınızda bu anlamda herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz.


Türkiye Cumhuriyeti pasaport türlerinden herhangi birine sahipseniz Kosova Pasaport polislerine ziyaretlerinizin tamamen turistik seyahat amaçlı olduğunu söylemeniz de yeterli olacaktır. Elzem bir durum sezilmediği takdirde ülkeye giriş çıkışlarınızda en küçük sorun ya da sıkıntı yaşamazsınız.


90 gün süreli seyahatleriniz için vize şartı aranmıyor ancak bu süre dışındaki seyahatleriniz için ilgili birime ulaşmanız çok daha sağlıklı olacaktır ve sürenin uzatılıp uzatılamadığı konusunda net bilgiyi de yine sizinle paylaşacaklardır. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder