Hızlı Erişim

En Ucuz Konya Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Konya Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Konya Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Konya Şehri Hakkında Genel Bilgiler


Türkiye’nin yüz ölçümü olarak en büyük ili kabul edilen Konya, nufüs bakımından en kalabalık yedinci şehirdir. 1875 yılında kurulan Konya Belediyesi, 1987 yılından bu yana büyükşehir olarak hizmet vermektedir. Ekonomik olarak Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerindendir. Doğal ve tarihsel zenginlikleri ile büyük önem taşır. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olduğu kabul edilen Çatalhöyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı. Şehir yıllarca Anadolu Selçukluları ve Karamanoğlulları gibi toplumlara başkentlik yaptı. Toplam 31 ilçesi bulunan Konya nüfus açısından ilçe toplamı olarak yedinci, il toplamı olarak altıncı sıradadır. 


Konya’da karasal iklim hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçer. Ayrıca Türkiye’nin en az yağış alan ilidir. İklimi sayesinde ticari açıdan tarımsal üretim ve sanayi faaliyetleri önemli bir pazar haline gelmiştir. 2009 yılından bu yana ciddi bir turizm artışı da görülmekte. Yılda ortalama 1 milyon yerli turist ve 250 bin yabancı turist Konya’yı ziyaret etmektedir. 


Konya Havalimanı, Selçuklu ilçesi sınırlarından bulunan 141.000 m2  alan içierisine kurulu DHMİ ve THK’nın ortak yönetiminde bulunan tek havalimanıdır. Ayrıca Ana Jet Üs Komutanlığı’da Konya Havalimanı’nda bulunmaktadır İki pisti bulunan havalimanı 8 uçak park kapasitesine sahiptir. 

 

Konya Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Konya Havalimanı’na Şehir Merkezi – Otogar – Havalimanı arasında hizmet veren Havaş otobüsleri ile yaklaşık 30 dakikada erişim sağlayabilirsiniz. Trafik yoğunluğuna göre bu süre değişebilir. Gün ve otobüs kalkış saatleri için Havaş ile görüşmenizde fayda var. Saat farklılıkları ve servis güzergahı ile ilgili tüm bilgileri Havaş çağrı merkezinden alabilirsiniz. Vergiler dahil 10 TL ücret ödeyerek Havaş ile seyahat edebilirsiniz. 
Karaman üzerinden havalimanına ulaşacaksanız dikkat etmeniz gereken konu saatleridir. Sabah 05:00 ve akşama doğru 18:00 olmak üzere günde iki servis kalkmakta. Yaklaşık 105 dakika süren yolculuğun ücreti ise 25 TL’dir.
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin hizmeti olan ATUS ile havalimanına birçok duraktan erişim sağlayabilirsiniz. 1353 numaralı duraktan kalkan otobüsler ile uygun fiyatlarla ulaşım imkanı sunulmakta. İlgili bayilerden 1 TL karşılığında kart temin edebilirsiniz. İndirimli tarifeler 1.45 TL tam ücret ise 1.95 TL dir. 

Taksi

Konya Havalimanı’na bir başka ulaşım şekli de taksidir. Havalimanı Taksi 7/24 hizmet vermektedir. Standart taksi ücretlerinin uygulandığı bu hizmetten bütçenize göre faydalanabilirsiniz. Ortalama 40-50 TL şehir merkezine ulaşım ücreti ödererek ulaşabilirsiniz.

Diğer ulaşım seçenekleri

Özel aracınızla ya da araç kiralama hizmetiyle de havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Beş farklı araç kiralama firması havalimanına direkt olarak hizmet sağlamaktadır. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder