Hızlı Erişim

En Ucuz Kocaeli Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Kocaeli Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Kocaeli Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Kocaeli Şehri Hakkında Bilgi

Ülkemizin Marmara Bölgesi’nde bulunan ve Bursa’dan sonra nüfus yoğunluğu bakımından bölgenin en yoğun üçüncü şehri olan Kocaeli, adını 1320 yılında İzmit bölgesini fetheden Akça Koca’dan almaktadır. İstanbul’dan sonra bölgenin önemli sanayi noktası olma özelliğine sahip olan Kocaeli, aynı zamanda ülkemizin en küçük 6. şehridir. Önemli ulaşım kavşaklarına sahip olduğu için Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Kocaeli, Marmara Denizi ve Karadeniz’e kıyısı olması özelliğiyle 2 denize birden kıyısı olan 6 şehirden biridir. Asya – Avrupa ulaşım güzergâhında önemli bir noktada olmasından dolayı Avrupa’dan gelen kavimlerin bir kısmının çok uzun bir süre kaldığı Kocaeli bölgesi, Türk egemenliğine ilk olarak 1078 yılında Selçuklular döneminde geçmiştir. Haçlı Seferleri’nden dolayı hasar gören tarihi yapıların çok olmasından dolayı Selçuklu döneminden günümüze çok az sayıda tarihi eser ve yapı kalmıştır. Körfez ve Karadeniz kıyılarına doğru ılıman bir iklim görülen Kocaeli’nin, dağlık kesimlerinde daha sert ve karasal bir iklim tipi görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığın 14,8 dereceyi bulduğu Kocaeli’de, yıllık ortalama yağış miktarı 809,3 milimetreyi bulmaktadır.


İlk yerleşim yerlerinin milattan önce 712’de kurulduğu Kocaeli’de; 1884 yılında Alman İmparatoru Wilhelm'in gezisi nedeniyle yaptırılmış olan ve Anadolu'nun ilk prefabrike yapısı olma özelliğine sahip olan Kaise Wilhelm Köşkü, 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en başarılı örneklerinden biri olan ve içindeki kalem işi bezemeleriyle mimari açıdan Kocaeli'nin önemli tarihi yapılarından olan Demirciler Konağı, İzmit Valisi Sırrıpaşa tarafından 19. yüzyılın başlarında yaptırılmış olan ve bahçe duvarında bulunan arkeolojik eserleriyle önemli bir kültür varlığımız olan Sırrıpaşa Konağı, Dil Deresi üzerinde bulunan ve 16. yüzyıllarda Mimar Sinan tarafından yapılmış olan Mimar Sinan Köprüsü, 14. yüzyılda yapılmış olan ve Kocaeli'de Erken Osmanlı Dönemi'nden günümüze kalmış tek tarihi yapı olan Süleyman Paşa Hamamı Kocaeli’deki tarihi açıdan önemli yapı ve mekanlardan yalnızca birkaçıdır.


Temiz havanın ve panoramik manzaranın birleştiği Kocaeli’de; adını âşık anlamına gelen mâşuktan alan ve bölgenin yeşil cenneti diyebileceğimiz Maşukiye, Bağçeşme bölgesinde yer alan ve 500 kişilik oturma kapasitesi sahip olan bir açık hava tiyatrosunun bulunduğu Şehitler Korusu, deniz içerisindeyken yumuşak olmasına rağmen denizden çkarıldıktan sonra sertleşen ilginç pembe kayaların bulunduğu ve Kandıra'ya 20 kilometre mesafede olan Kefken, şehir merkezine 12 kilometre mesafede olan ve tam bir temiz hava deposu olan Kocaeli Kent Ormanı, 1988 yılından beri düzenlenen ve her yıl Temmuz ayının üçüncü hafta sonu yapılan Geleneksel Kadırga Yayla Şenlikleri'nin düzenlendiği ve yöresel el sanatlarının sergilendiği Kadırga Yaylası, Kocaeli’de görülmeye ve gezilmeye değer mesire alanlarından yalnzca birkaçıdır.


Kocaeli uçuşları Koceli Cengiz Topel Havalimanı olarak da bilinen Kocaeli Havalimanı havalimanın gerçekleşmektedir. Adapazı merkezden 30 kilometre, İzmit merkezden 15 kilometre uzaklıkta olan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı, şimdilik sadece Trabzon kalkışlı Kocaeli uçuşları için hizmet vermektedir. 

Kocaeli Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 250C numaralı belediye otobüslerini ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 54/K numaralı belediye otobüslerini kullanarak Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren ve Körfez Kirazyalı’daki üst geçitten hareket eden 250C numaralı otobüs; Körfez Liman - Körfez Kaymakamlık - Samsun Mahallesi - Diş Hastanesi - Tütünçiftlik - Derince 60 Evler - Derince İstasyon - İzmit Cezaevi - İzmit Yenidoğan - İzmit Seymen - Başiskele Kavakcılık - Kartepe İstasyon - Kartepe İtfaiye - Cengiz Topel Havalimanı güzergâhını izleyerek Cengiz Topel Havalimanı’na ulaşım sağlamaktadır. 250C numaralı belediye otobüsleri Körfez – Cengiz Topel Havalimanı hattında yalnızca salı, çarşamba ve cuma günleri saat 13:45'te, havalimanından Körfez’e yine yalnızca salı, çarşamba ve cuma günleri saat 16:00’da ulaşım sağlamaktadır. Kocaeli Körfez’den Cengiz Topel Havalimanı’na ulaşım sağlayan 250C numaralı otobüslerin ulaşım ücreti; tam 7,75 TL, indirimli 4,50 TL’dir.
 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren ve Kocaeli Terminal’den hareket eden 54/K numaralı otobüs; Kocaeli Terminal - Karaağaç Bulvarı - Atatürk Bulvarı - Kocaeli Meydan - 1 Geçit - M. Egemenlik Caddesi - Zübeyde Hanım Caddesi - Adnan Menderes Caddesi - Sedaş - Y. Terminal - D100 - Aşağıdereköy - Eşme - Uzuntarla - Cengiz Topel Havalimanı güzergâhını izleyerek Cengiz Topel Havalimanı’na ulaşım sağlamaktadır. 54/K numaralı belediye otobüsleri Kocaeli Terminal – Cengiz Topel Havalimanı hattında yalnızca salı, çarşamba ve cuma günleri hizmet vermektedir 14:00'da Kocaeli Terminal'den kalkış yaparak 15:00'da Cengiz Topel Havalimanı'na ulaşım sağlayan 54/K numaralı belediye otobüslerinin ulaşım ücreti Kart54 ile 3,50 TL, nakit 3,75 TL'dir.


Ayrıca, D-100 (E-5) Karayolu üzerinde bulunan bütün duraklardan Eşme ve Uzuntarla belediye otobüslerini kullanılarak Cengiz Topel Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Cengiz Topel Havalimanı’na ulaşmak için diğer bir seçenek ise taksidir. Merkezi noktalardan taksiye bindiğinizde; İzmit Merkez’den Cengiz Topel Havalimanı’na 45 – 50 TL ücretle ortalama 15 dakika içerisinde, Kartepe’den Cengiz Topel Havalimanı’na 40 TL ücretle ortalama 20 dakika içerisinde, Körfez’den Cengiz Topel Havalimanı’na 90 - 100 TL ücretle ortalama 30 dakika içerisinde, Derince’den Cengiz Topel Havalimanı’na 70  – 80 TL ücretle ortalama 25 dakika içerisinde, Doğantepe’den Cengiz Topel Havalimanı’na 50 - 60 TL ücretle ortalama 25 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. (Ücretler ortalama rakamlardır, referans almayınız.)     

Diğer Alternatifler

Tüm bu ulaşım seçenekleri dışında, diğer alternatif seçenekleri tercih edebilir ve Kocaeli’de bulunan araç kiralama şirketlerinden hizmet alabilirsiniz. En uygun Kocaeli uçak bileti fırsatını yakalamak için ucakbileti.com üzerinden yapacağınız sorgulamayla tüm havayollarını karşılaştırabilir ve size en uygun bileti hemen satın alabilirsiniz. Ucakbileti.com olarak şimdiden iyi uçuşlar dileriz.

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder