Hızlı Erişim

En Ucuz Kıbrıs Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Kıbrıs Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Kıbrıs Kalkışlı Yurt Dışı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Kıbrıs Hakkında Genel Bilgiler

Bağımsızlığı Türkiye tarafından tanınmış olan Kuzey Kıbrıs, aynı zamanda Türkiye tarafından; ekonomik, siyasi ve askeri destek ile de beslenmekte ve daha güçlü hale getirilmektedir. Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler tarafından yapılan değerlendirme ise Kıbrıs’ın hali hazırda Türkiye tarafından işgal devleti konumunda olduğu yönündedir.


‘’Yavru Vatan’’ olarak bilinen Kuzey Kıbrıs, kendi içinde güçlü bir ekonomiye sahiptir ve var olan eğitim kurumlarının yanı sıra kumarhaneler ve gece kulüpleri ile de güçlü bir destek almaktadır. Türk ziyaretçilerin ilgisini çok daha fazla çeken yavru vatan, dünya ülkelerinden çok sayıda insanı da özellikle yaz aylarında en iyi şekilde misafir etmeye devam ediyor.


Başkent Lefkoşa, nüfus bakımından Kıbrıs’ın da en kalabalık şehridir ancak turizm sektörünün daha güçlü olduğu ada kesinlikle Girne’dir ve Girne’nin liman kenti olması da bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi olarak gösteriliyor.


Sicilya ve Sardunya ile birlikte en büyük adalar listesinde 3. Sıraya yerleşen Kıbrıs, doğal güzellikleri, yeşilin ve mavinin harika görüntüsü ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.


Kıbrıs’ta sizleri şaşırtacak detaylardan bir tanesi trafiğin soldan akıyor olmasıdır bu yüzden araç kullanıcılarının da biraz daha dikkatli olmasında fayda var. Sıcak bir iklime sahip olan Yavru Vatan’da dikkatinizi çekecek olan bir diğer detay ise birçok kurumun öğleden sonra hizmet vermiyor olmasıdır. Devlet dairelerinde bile bu durum gözlenebiliyor.


Girne ve Lefkoşa, Kıbrıs’ın en çok ziyaretçi kabul eden adalarından bir tanesi ve özellikle Girne bu konuda biraz daha aktif…


Girne Hakkında Genel Bilgiler

Kıbrıs Adasının en yoğun bölgelerinden bir tanesi olan Girne, liman kenti olmanın verdiği avantajı da en iyi şekilde kullanmaya devam ediyor.


Marina’yı çevreleyen alanda konumlanmış olan çok sayıda restoran ve benzeri işletme, turistlerin yoğun olarak tercih ettikleri adresler arasında yer alıyor. Eski Venedik evleri, barları ve alış veriş merkezlerini bu çevrede toplayan Girne, Akdeniz2in de en önemli turistik beldelerinden bir tanesi konumundadır.


Turistik bölgelerin yanı sıra tarihi yapıları ile de ziyaretçilere kucak açmaya devam eden Girne, gizemini hali hazırda koruyan çok sayıda tarihi yapı ile de fark yaratmayı başarıyor.


Girne Kalesi

Şehrin simgesi olarak bilinen Girne Kalesi, kendine has dikdörtgen yapısı ile görselliği de bir adım öne taşımayı başarıyor. Arap akınlarına karşı bir koruma kalkanı olarak çizilen projenin hayata geçirilmesi ile birlikte bu harika eser ortaya çıkıyor ve şimdilerde ziyaretçilerini kabul ediyor…


Batık Gemi Müzesi

Yapılan araştırmalar müze içerisinde yer alan geminin, tarihin en eski batık gemisi olduğunu ortaya koyuyor. Helenistik dönemden kalma bir gemi olduğu da yine bilinen gerçekler arasında yer alıyor.


Boğaz Şehitliği

1974 yılında meydana gelen Barış Harekatı sonrası şehitlerin anısına yaptırılan müzede de görülmeye değer eserler sergileniyor…


Girne, tarihi dokusunun yanı sıra Kıbrıs2ın sembolü haline gelmiş olan kumarhaneleri bünyesinde barındırması ile de çok farklı ve çok özel bir yere sahiptir. Büyük otellerin hemen hemen hepsinde çarpıcı kumarhanelere rastlamak mümkündür ve bu otellerin yine büyük bir kısmında Türkiye2nin önemli sesleri de sahne almaktadır.


Girne’de ulaşım da oldukça kolaydır ve taksi, en çok tercih edilen alternatiflerden bir tanesidir çünkü en konforlu ve en hızlı ulaşım aracı olarak karşımıza çıkıyor ve taksi ile adadaki birçok noktaya ulaşmak mümkün. Yine şehir içi minibüsleri de adanın birçok noktasına sizleri ulaştırmaya devam ediyor.


Girne’den hemen sonra dikkat çekici adreslerden bir tanesi de kesinlikle Lefkoşa…


Lefkoşa Hakkında Genel Bilgiler

Yeşil hat adı verilen bir sınır ile ikiye bölünmüş olan tek başkent gibi bir ibare karşınıza çıktığında aklınıza Lefkoşa gelmelidir çünkü dünya üzerinde bu özelliğe sahip tek adres ve Kıbrıs2ın da Başkenti’dir…


Kentin Kuzey bölgesinde Türkler, Güney bölgesinde ise Rumlar ikamet etmektedir. Sınırın çizilmesi de tam olarak bu yüzdendir. Sanayi, ekonomi, kültür merkezi olarak da bilinen Lefkoşa, kalabalık nüfusu ile de dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.


Mesarya Ovası’nın tam ortasında konumlanmış olan Lefkoşa’yı çevreleyen ve tarihe tanıklık etmiş olan kale duvarlarının inşası Venedikliler tarafından gerçekleştirilmiştir.


Kuzey bölgesi, Güney bölgesine göre biraz daha hareketli ancak Girne ile bir kıyaslama yapıldığında bu hareketliliğin zayıf olduğunu görmek de mümkündür.


Yeşil kaplumbağaların yumurtlama bölgesi olduğu için giriş ve çıkışların yasaklandığı Karpaz Yarımadası görülmeye değer bir ada ancak bu ada hakkında yalnızca bilgi alabiliyorsunuz çünkü güçlü bir koruma kalkanı söz konusudur.


Çarşamba, Cuma ve Cumartesi olmak üzere haftanın üç günü fazlasıyla hareketli bir gece hayatı sizleri bekliyor olacaktır ve sabahın ilk saatlerine kadar eğlenebileceğiniz mekanlar da Lefkoşa’da sizleri karşılıyor…


Venedik sütunu, Büyük han, Barbarlık müzesi ve Selimiye Camii de görülmeye değer adreslerden bazılarıdır ve en çok ziyaretçi alanlar listesinde yerini alıyor…


Ulaşım oldukça kolay ve birçok önemli noktaya da yine taksiler ile ulaşım sağlamak mümkün.


Kıbrıs’ta bulunan iki adet sivil havalimanı mevcut ancak aktif olarak hizmet veren liman, Ercan Havalimanı’dır. 

Kıbrıs Ercan Havalimanı Ulaşım Bilgileri

Otobüs

‘’Kıbhas’’ otobüsleri, Ercan havalimanından da hareket ediyor ve sefer saatleri de oldukça esnek. Otobüsler ile önemli noktalara ulaşım sağlanıyor. Girne, Güzelyurt, Lefkoşa, Magosa’dan da hareket eden otobüsler yine havalimanı dönüş yolunda da bu noktalara uğruyor. 08:30’da başlayan seferler gece yarısı 00:30’da kadar devam ediyor… 9.30’da hareket eden araç, şehir merkezi ile birlikte tüm önemli noktaları da dolaşıyor. 12:00-16:30-20:00-21:30-00:30 saatlerinde hareket eden otobüsler de yine tüm bölgeleri ziyaret ediyor ve daha geniş bir güzergah ile karşınıza çıkıyorlar.


Taksi

Taksiler, dış hatlar bölümünde sizleri bekliyor olacaktır ve Kıbrıs’ın önemli noktalarına da ulaşım, bu araçlar ile mümkündür. Taksi fiyatları ile ilgili ortalama bir fiyat veremiyoruz çünkü fiyatlandırma ile ilgili taksimetre ya da sabit ücret bilgis bulunmuyor.  


Diğer Alternatifler

Araç Kiralama

7 gün 24 saat hizmet veren araç kiralama firmaları da havalimanında sizleri bekleyen alternatiflerden bir tanesidir. Kıbrıs’ı ziyaret eden birçok kişi araç kiralamayı tercih ettiği için karşınıza bu anlamda çok sayıda seçenek çıkıyor.


Transfer

Özel firmalar tarafından sunulan transfer hizmetleri de belli bir ücret karşılığında tercih edilebilecek olan alternatiflerden bir tanesidir. Sizleri havalimanından aldıktan sonra yine gitmek istediğiniz adrese güvenilir ve çok daha konforlu bir şekilde ulaştırıyorlar. Resmi ve turistik plakalı taksiler hizmet vermektedir ve eğer dilerseniz seyahat öncesi online rezervasyon da yaptırabiliyorsunuz.

 

 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder