En Ucuz Katar Varışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

En Ucuz Katar Kalkışlı Uçak Biletleri

Tümünü Göster
Tümünü Gizle

Başkent

seyehat mesafesi Doha

Para Birimi

seyehat zamanı Katar Riyali

Katar Şehirleri

Katar Hakkında Genel Bilgiler

Katar, resmi adıyla Katar Devleti, Arap Yarımadası’nın doğu bölümünde yer alan Basra Körfezi ülkesidir. Suudi Arabistan tek sınır komşusudur. 2,15 milyon nüfusu olan ülke, artan petrol fiyatları ve doğal gaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen gelir durumuna göre dünyanın en zengin ülkesidir. Katar diğer körfez ülkeleri gibi hızla gelişen dünya ülkelerinden biridir. Katar, uzun yıllar boyu aşiret beylerinin emri altında yönetilen bir yerdi. Genellikle göçebe kabilelerin idaresinde sık sık değişen bir bölge halinde olan Katar, 19. yüzyılda bölgenin idaresini bugünkü Emir’in atası olan Muhammed al Sani’ye geçtikten sonra şimdiki halini almada şekillenmeler başlamıştır.


Petrol rezervleri keşfedilmeden önce ülke ekonomisi büyük ölçüce balıkçılık ve inci avcılığına bağlıydı. 1940’lı yıllarda keşfedilen petrol sayesinde tüm ülkenin ekonomisi büyük değişime uğradı. Yaşam standartları ve büyük ülke vatandaşlarına sunduğu sosyal haklar ve hizmetler bu değişim sayesinde geldi. Dünyadaki en çok gaz rezervine sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Bu etkenler ülke vatandaşlarının refah seviyesini en üst seviyelere taşımıştır.


Ülkenin refah seviyesinin yüksek oluşu birçok hizmetin vatandaşlarına ücretsiz olarak sunulmasını da sağlamaktadır. Öğrenci sayısı az olduğu için kaliteli eğitim olanakları da sunulmaya başlandı. Ayrıca sağlık hizmetleri ve anaokulundan üniversiteye kadar eğitim Katar vatandaşları için ücretsiz faydalandığı bir imkan haline geldi. Katar’ın başkenti olan Doha’da halen inşaatı süren eğitim kasabası ile ülkenin ve ortadoğunun en büyük eğitim yeri olması amaçlanmaktadır. Tüm öğrencilerin burda toplanması ve eğitim düzeyi konusunda bir ilk olması hedeflenmektedir.


Katar Yarımadası, Suudi Arabistan’dan 160 kilometrelik Basra Körfezine doğru bir uzantıya benzer. Alçak düzlükler ve kumla örtülü olan ülkenin güneyi çöllerle kaplıdır. Yazları kurak ve nemli, kışları ise ılık ve az yağışlıdır. Ülkede sosyal hayat oldukça hareketlidir. Dünyanın tanınmış birçok müzik, sinema ve sanat dünyasından yıldızlarının en uğrak yerlerinden biridir.Gece hayatı, uçsuz bucaksız çöllerde kamp, Şubat ayında bile denize girilebilmesi ayrıca alışveriş merkezleri ile dünyanın birçok yerinden misafiri en iyi şekilde ağırlayan ülkelerden biridir.


14 Ağustos 2010 yılından itibaren yürürlükte olan diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşları Katar’a girişlerinde vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Türkiye üzerinden Katar’a yaptığınız seyahatlerde havalimanında turistik amaçlı iki haftalık kalış süreli vize alabilirsiniz. Katar seyahatlerinizde freeshoplardan yolcu beraberinde ülkeye alkol getirilmesi yasaktır. Bu konuda dikkat etmeniz gerekebilir. 

Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder